ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
07 жовтня 2015 рокусправа № 804/6573/15 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Криворізької північної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт" до Криворізької північної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт" звернулось до суду з адміністративним позовом до Криворізької північної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просило:
- визнати протиправними дії Криворізької північної ОДПІ щодо коригування показників податкової звітності ТОВ "Кривбасремонт" в електронній базі даних "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" за вересень 2014р. на підставі акту від 22.12.2014р. №220/04-83-22-02/66220109;
- зобов'язати Криворізьку північну ОДПІ відновити в електронній базі даних "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" показники податкової звітності ТОВ "Кривбасремонт" за вересень 2014р., що зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість, які були відкориговані на підставі акту від 22.12.2014р. №220/04-83-22-02/66220109.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Криворізької північної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт" в електронній базі даних "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" за вересень 2014 року на підставі акту від 22.12.2014р. №220/04-83-22-02/66220109 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Кривбасремонт" код за ЄДРПОУ 36220109 з питання дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з контрагентами по факту придбання товарів (робіт, послуг) та їх подальшої реалізації за період з 01.09.2014р. по 30.09.2014р.".
Зобов'язано Криворізьку північну об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області відновити в електронній базі даних "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Кривбасремонт", що зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2014 року і відкориговані на підставі акту від 22.12.2014р. №220/04-83-22-02/66220109 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Кривбасремонт" код за ЄДРПОУ 36220109 з питання дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з контрагентами по факту придбання товарів (робіт, послуг) та їх подальшої реалізації за період з 01.09.2014р. по 30.09.2014р.".
Не погодившись з постановою суду, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позову у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року відповідно до ст..55 КАС України замінено відповідача Криворізьку північну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на його правонаступника - Криворізьку північну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області
Апеляційна скарга обґрунтована висновками, викладеними в акті перевірки від 22.12.2014р. №220/04-83-22-02/66220109. На думку апелянта коригування податкової звітності не порушує права та законні інтереси платника податків, у зв'язку з чим, підстави для звернення до суду з адміністративним позовом відсутні.
Сторони, повідомлені належним чином про місце, дату і час апеляційного розгляду справи в судове засідання не прибули.
Згідно ч.4 ст.196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників сторін апеляційної скарги, не перешкоджає розгляду справи.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ "Кривбасремонт" зареєстроване 27.11.2008р. виконавчим комітетом Криворізької міської ради №12271050002010739 за адресою: 50079, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Черкасова, буд. 71 та перебуває на податковому обліку в Криворізькій північній ОДПІ (т.2 а.с.254).
ТОВ "Кривбасремонт" засобами електронного зв'язку в електронній формі до Криворізької північної ОДПІ направлено податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2014р. звітну нову з додатками (т.1 а.с.66-70), яка, згідно до квитанції №2, була отримана відповідачем 20.10.2014р. (т.1 а.с.71).
Проте, відповідно до листа Криворізької північної ОДПІ від 13.05.2015р. №9433/10/04-83-22-02 суми податкового кредиту за вересень 2014р. по контрагентах ТОВ "Рікберт", ТОВ "Експант Лімітед", ТОВ "Оптіма Консалт Плюс", ТОВ "Арвальд" та суми податкових зобов'язань за вереснь 2014р. по контрагентах ПАТ "ПівнГЗК", ПАТ "ЦГЗК" відкориговано в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" на підставі акту перевірки від 22.12.2014р. №220/04-83-22-02/66220109 (т.1 а.с.64).
Згідно наказу про проведення перевірки №1048 від 18.12.2014р., направлення на перевірку №406 від 18.12.2014р., на підставі п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.82, ст.85 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010р. (зі змінами та доповненнями) (далі-ПК України) відповідачем з 19.12.2014р. проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "Кривбасремонт" щодо дотримання вимог податкового законодавства по факту придбання товарів (робіт, послуг) у ТОВ "Рікберт" (код ЄДРПОУ 39241320), ТОВ "Експант Лімітед" (код ЄДРПОУ 39328373), ТОВ "Оптіма Консалт Плюс" (код ЄДРПОУ 39317237), ТОВ "Арвальд", (код ЄДРПОУ 39241192) за період з 01.09.2014р. по 30.09.2014р. та їх подальшої реалізації.
За результатами вказаної перевірки відповідачем 22.12.2014р. складено акт №220/04-83-22-02/6622010, яким зафіксовано порушення ТОВ "Кривбасремонт" вимог п.185.1 ст.185, п.186.1 ст.186, п.138.2 ст.138, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПК України, в результаті чого у вересні 2014р. завищено податковий кредит на загальну суму ПДВ 2 130 397,47 грн. та податкові зобов'язання на загальну суму ПДВ 3 380 573,26 грн.
На підставі висновків акту від 22.12.2015 року №220/04-83-22-02/6622010, податкові повідомлення-рішення станом на момент звернення до суду не виносились та не направлялись на адресу ТОВ "Кривбасремонт".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що оскільки податкові повідомлення-рішення відповідачем не приймались, а тому суд дійшов висновку про протиправність дій Криворізької північної ОДПІ щодо коригування показників податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість позивача за вересень 2014р. в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" на підставі акту перевірки від 22.12.2014р. №220/04-83-22-02/66220109.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.2 статті 62 ПК).
Відповідно до ст.71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами п.п.72.1.1 п.72.1 ст.72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
Відповідно до ст.74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і відображена в електронних інформаційних базах.
Відповідно до п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Згідно з п. 58.1 ст. 58 та п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.
Тобто, до інформаційних баз даних органів доходів і зборів мають включатися дані, задекларовані платником податків (самостійно узгоджені) або показники, визначені контролюючим органом, але які пройшли відповідну процедуру узгодження в адміністративному порядку.
Будь-які зміни до облікових даних платника податків, а також до інформаційних баз, мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають із узгодженими сумами грошових зобов'язань.
З наявної в матеріалах справи роздруківки з електронної бази «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», за вересень 2014 року вбачається, що податковою інспекцією змінено (скориговано) показники податкових зобов'язань з ПДВ за вересень 2014 року на підставі акту перевірки від 22.12.2014 року № 220/04-83-22-02/6622010.
Отже, податковим органом на підставі акту перевірки в порушення вищенаведених приписів Податкового Кодексу України здійснено зміну показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ в електронній інформаційній базі.
Враховуючи встановлені обставини справи, які свідчать про невідповідність внесеної до інформаційних баз інформації, так як остання не відповідає задекларованим платником податків показників податкової звітності, які узгоджені у встановленому законом порядку, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог.
Аналогічна судова практика зазначена у постанові Верховного Суду України від 9.12.2014р. у справі №21-511а14.
Як вбачається з апеляційної скарги, відповідачем не наведено доводів, які б спростовували висновки суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для коригування в електронній базі показників податкової звітності задекларованих платником податків на підставі акту про проведення позапланової виїзної перевірки.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Криворізької північної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року по справі № 804/6573/15 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст.212 КАС України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай