Постанова № 52507288, 16.10.2015, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
16.10.2015
Номер справи
500/6270/15-а
Номер документу
52507288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 500/6270/15-а

Провадження № 2-а/500/187/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2015 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Адамов А.С., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо зменшення розміру їй пенсії, починаючи з липня 2015 року; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити, починаючи з липня 2015 року, нарахувати пенсію в розмірі, який перерахований з 27.05.2014 року та провести виплату пенсії, мотивуючи тим, що вона з 16.12.2010 року є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». 27.05.2014 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок і виплату пенсії з врахуванням інших виплат згідно із довідкою про складові заробітної плати від 30.04.2014 № 3315/С/15-17-05-01-10, листом від 30.05.2014 відповідач відмовив у перерахунку пенсії. 24.07.2014 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області (справа № 500/4222/14-а) визнав протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови їй у здійснені перерахунку пенсії за наданою довідкою про складові заробітної плати за №3315/С/15-17-05-01-10 від 30.04.2014 року та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати за №3315/С/15-17-05-01-10 від 30.04.2014 року, у тому числі з урахуванням графи «інші виплати», та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 27.05.2014 року. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2014 року, постанова Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 24.07.2014 року була залишена без змін. З 27.05.2014 року їй було перераховано пенсію в розмірі 70 % виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку, та розмір пенсії становить 2991,13 грн. Листом від 17.09.2015 року за № 116/С-01 управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області повідомило її про зменшення розміру пенсії до 70 % від середньомісячної заробітної плати. Вважає зменшення розміру пенсії незаконним, оскільки Закон України «Про державну службу» зі змінами внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» стосується призначення пенсії вперше, а не її перерахунку.

Згідно заперечень, наданих управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, відповідач позовні вимоги не визнає та вважає такими, що не підлягають задоволенню, мотивуючи тим, що з 16.12.2010 року позивачу призначена пенсія, яка розрахована відповідно до Закону України «Про Державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ, у розмірі 90 % середньомісячної заробітної плати державного службовця. 24.07.2014 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області (справа № 500/4222/14-а) визнав протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови їй у здійснені перерахунку пенсії за наданою довідкою про складові заробітної плати за №3315/С/15-17-05-01-10 від 30.04.2014 року та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати за №3315/С/15-17-05-01-10 від 30.04.2014 року, у тому числі з урахуванням графи «інші виплати», та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 27.05.2014 року. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2014 року, постанова Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 24.07.2014 року була залишена без змін. Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723, в редакції, що діяла на дату, зазначену в рішенні суду, з якої необхідно здійснювати перерахунок пенсії позивачу 06.11.2013р., пенсія держслужбовцям призначається в розмірі 70 % суми їх заробітної плати, з якої були сплачені єдині внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому норма ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка передбачала право особи на збільшення розміру пенсії як держслужбовцю до 90 % за кожний повний рік роботи понад 10 років на держслужбі на дату, зазначену в рішенні суду, втратила чинність. На виконання зазначеної постанови, якою було вирішено лише питання щодо врахування інших виплат (сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року) до визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії, з 27.05.2014 року позивачу здійснено перерахунок пенсії та пенсію було приведено у відповідність до діючого законодавства, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.07.2015 року становить 2991,13 грн. Крім того, пенсійна виплата підлягає індексації відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 р. Розмір її з січня 2015 р. складає 73,07 грн. щомісячно. У зв'язку з чим, провести перерахунок пенсії позивача у розмірі 90 % від середньомісячної заробітної плати, яка обчислена з урахуванням вимог постанови від 24.07.2014 року Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області (справа № 500/4222/14-а), немає підстав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком як державний службовець з 16.12.2010 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі Закон №3723-ХІІ). Загальний стаж її роботи складає 33 роки 11 місяців 10 днів, у тому числі 23 роки 9 місяців 14 днів - стаж на державній службі.

27.05.2014 року позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок і виплату пенсії з врахуванням інших виплат згідно із довідкою про складові заробітної плати від 30.04.2014р. №3315/с/15-17-05-01-10, листом від 30.05.2014 відповідач відмовив у перерахунку пенсії.

24.07.2014 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області (справа №500/4222/14-а) визнав протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії за наданою довідкою про складові заробітної плати за №3315/С/15-17-05-01-10 від 30.04.2014 року та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати за №3315/С/15-17-05-01-10 від 30.04.2014 року, у тому числі з урахуванням графи «інші виплати», та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 27.05.2014 року.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2014 року, постанова Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 24.07.2014 року була залишена без змін.

З 27.05.2014 року ОСОБА_1 було перераховано пенсію на підставі вищезазначеної постанови, в якій вирішено лише питання щодо врахування інших виплат (матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення) за період з 01.12.2008р. по 30.11.2010р. до визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії.

При проведенні перерахунку за рішенням суду відповідачем обчислено розміру пенсії в розмірі 70 % виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку. З 01.07.2015 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2991,13 грн.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Закону України "Про державну службу".

Так, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення частини третьої статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а з моменту вступу в законну силу Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" втратили чинність положення статті 37 Закону України "Про державну службу", щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст.37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" змін не зазнали.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, позивачка має право на нарахування пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу", з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції до внесення змін Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

Відповідна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.04.2015 року у справі № К/800/15384/15, рішення №43602257.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Тобто управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області було протиправно здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зменшено розмір пенсії її.

Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо перерахунку позивачу пенсії по заробітній платі із застосуванням проценту розрахунку пенсії від заробітку 70 відсотків.

Згідно із ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу ніж зазначена у п.п.1-8 ч.2 цієї статті постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, виходячи з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання судової постанови та отримання позивачем сум згідно проведеного перерахунку пенсії.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинення певних дій задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 липня 2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області починаючи з 01 липня 2015 року здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії в розмірі нарахованому з 27 травня 2014 року, з урахуванням загального відсотку розрахунку пенсії від заробітної плати у розмірі 90 %, та провести її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім )грн. 20 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: А.С.Адамов