ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2015 року Справа № 904/6355/15
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кузнецова В.О.,
суддів: Науменка І.М., Вечірка І.О.,
секретар судового засідання: Петровська А.В.,
за участю сторін:
ліквідатор: Татаринова Ю.В., арбітражний керуючий, свідоцтво №922 від 15.05.2013 р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.08.2015 р. у справі
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Родина», м.Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю «Родина», м.Дніпропетровськ
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 13.08.2015 р. у даній справі (суддя Калиниченко Л.М.) товариство з обмеженою відповідальністю "Родина" визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 4 місяці до 13.12.2015 р. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Татаринову Юлію Вячеславівну.
Згадана постанова мотивована посиланням на те, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, при цьому до звернення ліквідатора до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, було дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Не погодившись з даною постановою, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу господарського суду скасувати, направити справу для подальшого розгляду до господарського суду Дніпропетровської області.
Скаржник зазначає, що згідно акту від 19.08.2015 р. боржник відсутній за податковою адресою, у зв'язку з чим податковий орган був позбавлений можливості провести позапланову перевірку боржника та, у разі виявлення податкової заборгованості, заявити до нього грошові вимоги.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор боржника просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову господарського суду залишити без змін.
Ліквідатор вважає, що господарським судом було всебічно і повно досліджено обставини і матеріали даної справи та прийнято законне і обґрунтоване рішення.
Скаржник не забезпечив в судове засідання явку повноважного представника, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів вважає, що матеріали справи містять достатньо доказів для можливості розгляду справи за відсутністю представника скаржника.
Заслухавши пояснення ліквідатора, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскарженого рішення нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з урахуванням наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2015 р. заява товариства з обмеженою відповідальністю "Родина" про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", прийнята до розгляду в підготовчому засіданні.
Ухвалою господарського суду від 30.07.2015 р. порушено провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Родина" процедурою встановленою ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Нормами ч. 2 цієї ж статті передбачено, що за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.
Отже, для визнання боржника банкрутом в порядку норм ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", необхідними умовами та підставами для суду є встановлення факту недостатності майна боржника для задоволення вимог кредиторів та дотримання останнім порядку ліквідації відповідно до законодавства України.
Пунктом 1 ч.1 ст. 110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку з закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
10.04.2015 р. загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Родина" прийнято рішення про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації та призначено голову ліквідаційної комісії Рудковську Н.Д. (протокол № 20 від 10.04.2015 р.).
Частиною 1 ст.105 ЦК України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
14.04.2015 р. рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Родина" від 10.04.2015 р. було надіслано державному реєстратору для проведення відповідної реєстраційної дії.
Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 21.07.2015 р. № 20907454 містить запис про перебування юридичної особи в стані припинення за рішенням засновників.
За ч.2 ст.105 ЦК України після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
В Бюлетені державної реєстрації від 16.04.2015 р. № 315 (10) опубліковано оголошення про припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Родина" шляхом ліквідації.
16.04.2015 р. ліквідатором, на виконання вимог підпункту 11.1.1. пункту 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.11р. № 1588, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.03.13р. за № 04/03-2, надано до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якій платник перебуває на обліку, заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП.
Згідно ст. 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. Об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з законодавством.
Пунктом 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 року № 419, передбачено обов'язкове проведення інвентаризації, зокрема, у разі ліквідації підприємства.
Частиною 8 статті 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
За результатами розгляду пред'явлених кредиторських вимог до боржника, проведеної інвентаризації активів і зобов'язань, ліквідатором боржника складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 15.07.2015 р., який було затверджено рішенням загальних зборів учасників, оформленим протоколом № 21.
З даного проміжного ліквідаційного балансу вбачається, що кредиторська заборгованість становить 8 559 847,73 грн.; дебіторська заборгованість - 13 291,13 грн., наймані працівники, відкриті виконавчі провадження, сільськогосподарська техніка, автомототранспортні засоби відсутні.
Отже, місцевим господарським судом на підставі доказів у справі були належним чином перевірені та встановлені обставини щодо наявності правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Родина" за особливостями, передбаченими нормами ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також для визнання його банкрутом в порядку норм вказаної статті.
Колегія суддів звертає увагу скаржника, до податковий орган не позбавлений можливості, за наявності підстав і у порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до закінчення ліквідаційної процедури звернутись до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку.
При цьому, податковий орган, у разі відмови ліквідатора боржника надати документи для перевірки, не позбавлений права оскаржити відповідні дії у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не визнаються судом такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваної постанови.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 99, 101-103,105,106 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.08.2015 р. у справі №904/6355/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом 20 днів.
Постанова складена в повному обсязі 19.10.2015 р.
Головуючий суддя В.О.Кузнецов
Судді І.М.Науменко
І.О.Вечірко