Рішення № 52502849, 13.10.2015, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
13.10.2015
Номер справи
922/4924/15
Номер документу
52502849
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" жовтня 2015 р.Справа № 922/4924/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Бринцева О.В.

при секретарі судового засідання Гула Д.В.

розглянувши справу

за позовом Прокурор Барвінківського р-ну., м. Барвінкове в інтересах держави в особі Головне управління Держгеокадастру у Харківської області, м. Харків до Барвінківська районна державна адміністрація м. Барвінкове третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:Фермерське господарство "Дебора, м. Барвінкове про скасування розпоряджень за участю :

прокурора - Бобрової С.С., посвідчення № 026273 від 15.05.2014 р.; представника позивача - ОСОБА_1, довіреність № 32-20-14-824/0/19-15 від 01.07.2015 р.; решта представників учасників судового процесу у судове засідання не з"явилися.

ВСТАНОВИВ:

31.08.2015 р. прокурор Барвінківського району Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області, в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, з позовом до Барвінківської районної державної адміністрації. В позові прокурор просить визнати незаконним та скасування підпункт 1.2 пункту 1 розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 305 від 03.11.2011; визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 167 від 02.04.2012; визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 360 від 09.12.2011; визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 136 від 19.03.2012.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на положення ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, та зазначає, що передача земельних ділянок відбулася без проведення земельних торгів; в якості правових підстав позову вказує на норми ст. ст. 123, 124 ЗК України, ст. ст. 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України.

Прокурор позов підтримує в повному обсязі та наполягає на його задоволенні з підстав вказаних у позовній заяві.

Представник позивача позов прокурора підтримує частково, 13.10.2015 р. надав відзив на позовну заяву (вх. № 31594).

Відповідач в призначене судове засідання свого повноважного представника не направив, відзив на позовну заяву та витребуваних судом документів не надав, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (т. І а.с. 71, 159).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Фермерське господарство "Дебора", свого представника у судове засідання не направила, доказів витребуваних ухвалою суду про порушення провадження у справі не надала, причини неявки у судове засідання суду не повідомила, ухвала про порушення провадження у справі від 02.09.2015 р. повернулася 17.09.2015 р. без доказів вручення третій особі з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання" (т. І а.с. 153-157), про відкладення розгляду справи від 15.09.2015 р. - 02.10.2015р., відповідно (а.с. 160-165).

Приймаючи до уваги, що відповідач та третя особа були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, та зважаючи на те, що від учасників провадження не надходило будь-яких клопотань, в тому числі, про відкладення розгляду справи, суд вважає, що неявка у судове засідання представників відповідача та третьої особи не є перешкодою для прийняття рішення у даній справі, в зв"язку з чим справа розглядається відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, - за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно та повно вивчивши надані учасниками судового процесу докази і таким чином з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд установив наступне.

Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації від 03.11.2011 голові фермерського господарства «Дебора» ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства (т. І а. с. 17-18).

Зокрема, підпунктом 1.2. пункту 1 вказаного розпорядження голові ФГ «Дебора» надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, категорія - землі сільськогосподарського призначення на території Гаврилівської сільської ради земельні ділянки контури № 295 площею 7,8 га багаторічні насадження землі реформованого КСП «Мирний»), №179(р) площею 27,0 га, № 438 площею 1,4 га, №4 площею 23,8 га рілля (землі реформованого КСП ім. Котовського) для ведення фермерського господарства з метою оформлення права оренди.

Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації №167 від 02.04.2012 голові ФГ «Дебора» ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства (т. І а.с. 35-36).

Відповідно до п. 1 вказаного розпорядження голові ФГ «Дебора» ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель запасу та інших не наданих у власність чи користування, категорія - землі сільськогосподарського призначення (реформованого КСП «Рассвет») на території Гусарівської сільської ради з метою оформлення права оренди (контур № 20 - 5,0 га сіножаті, № 18 - 3,6 га сіножаті, № 19 - 2,7 га сіножаті, № 26 - 7,7 га пасовища, № 15-3,3 га пасовища).

Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації № 360 від 09.12.2011 голові ФГ «Дебора» ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства (т. І а.с. 45-46).

Згідно п. 1 вказаного розпорядження голові ФГ «Дебора» ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 15,0 га ріллі (контур № 77) та площею 30,0 га ріллі (контур № 287) із земель запасу та інших, не наданих у тимчасове користування на території Подолівської сільської ради з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства.

Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації №136 від 19.03.2012 голові ФГ «Дебора» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства (т. І а.с. 78-79).

Відповідно до п. 1 вказаного розпорядження надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки контур № 90 площею 6,5 га господарський двір із земель запасу та інших, не наданих у тимчасове користування на території Гусарівської сільської ради.

Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації № 429 від 17.09.2012 внесено зміни до розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації №136 від 19.03.2012, а саме: виключити п. 2 вказаного розпорядження, пункти 3, 4 вважати пунктами 2, 3 (т. І а.с. 56).

Прокурор у позовній заяві вказує на те, що при прийнятті Барвінківською райдержадміністрацією оскаржуваних розпоряджень було порушено норми ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України.

Такі обставини на думку прокурора свідчать про порушення прав і охоронюваних законом інтересів держави, у вигляді отримання найвищої плати за користування земельною ділянкою державної власності, що забезпечується встановленим ч. ч. 1, 2 ст. 135 ЗК України порядком проведення земельних торгів, та є підставою для їх захисту у спосіб, вказаний в позовній заяві.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 13 Конституції України, ст. 373 Цивільного кодексу України, ст. 1 Земельного кодексу України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (ст. 14 Конституції України).

Відповідно ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент винесення відповідачем 2 спірного розпорядження та укладення спірних договорів оренди землі) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. з ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.

Згідно частини другої зазначеної статті 134 наведеного Кодексу, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

У даному випадку вказане виключення не діє, адже відповідачем надані землі третій особі - ФГ "Дебора", юридичній особі.

За приписами статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності (ч.3).

Статтею 8 цього Закону визначено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

З приписів наведених норм права вбачається, що без конкурентних засад (земельних торгів) земельні ділянки передаються в оренду для ведення фермерського господарства лише громадянам.

При цьому Цивільний кодекс України розмежовує людину як учасник цивільних відносин (статті 24-26 Цивільного кодексу України), і юридичну особу, також як учасника таких відносин.

За вказаних обставин убачається, що наведені положення статті 124 Земельного кодексу України, з урахуванням частини другої статті 134 цього Кодексу, та з урахуванням наведених положень статей 7, 8 Закону України "Про фермерське господарство", надають право передавати в оренду земельну ділянку не громадянину поза конкурсом (земельними торгами).

(Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 23 липня 2014 року по справі № 922/5238/13).

Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Враховуючи вказане, позов прокурора є обгрунтованим, законним та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання розподілу судового збору суд керується ст. 49 ГПК України. Таким чином судові витрати у даній справі, які складаються з витрат по оплаті судового збору, покладаються на відповідача. Тобто, з відповідача стягненню на користь бюджету підлягає 4.872,00 грн. судового збору, котрий підлягає сплаті за вимогу немайнового характеру за ставками судового збору на дату звернення прокурора із позовом.

На підставі викладеного, на підставі ст.ст. 6, 8, 13, 14, 19, 124, 129 Конституції, 116, 123, 124, 134 Земельного кодексу України, ст. ст. 50, 56 Закону України "Про землеустрій", ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст. ст. 7, 8 Закону України "Про фермерське господарство", ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст. ст. 20, 207 Господарського кодексу України, керуючись, ст. ст. 1, 4, 12, 27, 29, 32, 33, 43, 49, 75, 82- 85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасування підпункт 1.2 пункту 1 розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 305 від 03.11.2011.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 167 від 02.04.2012.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 360 від 09.12.2011.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 136 від 19.03.2012.

Стягнути з Барвінківської районної державної адміністрації (64701, Харківська область, Барвінківський район, м. Барвінкове, вул. Леніна, 8, код 04059450) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна, 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) 4.872,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 19.10.2015 р.

Суддя ОСОБА_3

/Справа № 922/4924/15/