Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 30/22516.06.09 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Вікат»
До 1) Соломянської районної у місті Києві ради (далі відповідач-1)
2) Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації (далі відповідач-2)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування
житлового фонду»Соломянської районної у місті Києві ради
Про стягнення 6492,21 грн.
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від позивача Ясенецький В.С. представник за довіреністю № 1 від 30.06.08.
Від відповідача-1 Студняк Л.О. представник за довіреністю № 387 від 11.09.08.
Від відповідача-2 Єрко Н.П. представник за довіреністю № 21038/01 від 10.11.08.
Від третьої особи Малиш В.В. представник за довіреністю № 1746/57 від 19.05.09.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Вікат»до Соломянської районної в місті Києві ради та до Соломянської районної в місті Києві державної адміністрації про:
- зобовязання відповідача-1 та відповідача-2 встановити пільгову орендну ставку в розмірі 10% по договору № 847/ч від 01.04.08. нежитлового приміщення загальною площею 102,0 кв. м., в будинку № 7 по вул. А.Карпінського в м. Києві.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.04.09. порушено провадження у справі № 30/225, розгляд справи було призначено на 12.05.09. о 14-15, на підставі ст. 27 ГПК України залучено до участі у розгляді справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду»Соломянської районної в місті Києві ради.
Судове засідання призначене на 12.05.09. не відбулося по технічним причинам.
Відповідно до письмового повідомлення суду від 12.05.09. сторін було повідомлено, про те, що розгляд справи № 30/225 відбудеться 28.05.09. о 09-15, дане повідомлення було направлено сторонам поштою.
Представник відповідача-1 в судове засідання 28.05.09. не зявився, вимог ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі № 30/225 від 30.04.09. не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Представником відповідача-2 в судовому засіданні 28.05.09. було подано письмовий відзив на позов, в якому Соломянська районна у місті Києва державна адміністрація вважає, що правові підстави для розгляду позовних вимог відсутні.
Представником третьої особи в судовому засіданні 28.05.09. подано письмові пояснення, в яких Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду»Соломянської районної в місті Києві ради проти позову заперечує, оскільки Порядком надання в орендне користування майна, яке належить до комунальної власності територіальної громади Солом'янського району м. Києва не передбачено зменшення орендних ставок для об'єктів нерухомого майна, які надані в орендне користування на конкурсних засадах.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.05.09. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи № 30/225 було відкладено на 04.06.09.
Представником відповідача-1 в судовому засіданні подано письмовий відзив на позов, в якому Соломянська районна у місті Києва рада проти позову заперечує з підстави викладених у відзиві та просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні 04.06.09. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 09.06.09. о 16-40.
В судовому засіданні 28.05.09., відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 16.06.09. для виготовлення повного тексту рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Статтею 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено порядок укладення договорів оренди комунального майна на 2007 рік: передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.
За таких обставин, в силу ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»Закон був оприлюднений у встановленому чинним законодавством порядку, а тому є обовязковим до виконання на всій території України.
Розпорядженням Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації № 625/1 від 10.04.2007 «Про затвердження Порядку надання в орендне користування майна, яке належить до комунальної власності територіальної громади Соломянського району міста Києва»затверджено згаданий порядок (далі по тексту Порядок).
Відповідно до цього Порядку конкурс на право оренди обєкта полягає у визначені орендаря, який запропонував найбільшу орендну плату, при цьому урахувати надання відповідних послуг, необхідних для задоволення потреб мешканців даного мікрорайону та забезпечення виконання інших умов конкурсу.
Конкурс може проводитись згідно з такими умовами: підвищена орендна плата; кращі умови використання обєкта оренди; заходи по поліпшенню технічного стану та благоустрою обєкта оренди; створення додаткових робочих місць; надання послуг малозабезпеченим мешканцям району; інші умови, визначені комісією, при прийнятті рішення про проведення конкурсу.
Основним критерієм визначення переможця є максимальний розмір орендної плати при обовязковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу.
Згідно п. 6.9. Порядку результати конкурсу оформляються у вигляді протоколу, в якому зазначається: відомості про учасників; пропозиції учасників; обґрунтування визначення переможця. Протокол зберігається у відділі з питань майна. Рішення про визначення переможця конкурсу оголошується на відкритому засіданні.
На підставі протоколу комісії та відповідних документів, зазначених у п. 5.3. та п.6.6., відділ з питань майна здійснює підготовку проекту розпорядження Соломянської районної у м. Києві державної адміністрації про передачу в орендне користування переможцю конкурсу об'єкту оренди. Орендодавець в установленому порядку укладає з переможцем конкурсу договір оренди. До умов договору оренди включається орендна плата в розмірі, запропонованому переможцем конкурсу, та інші пропозиції переможця конкурсу.
На засіданні комісії при Соломянській районній у місті Києві державній адміністрації з питань використання майна, що належить до комунальної власності територіальної громади Соломянського району м. Києва, яке відбулось 15.06.2007 (протокол № 10), були розглянуті пропозиції учасників конкурсу на право оренди нежитлового приміщення по вул. Карпинського, 7, у м. Києві загальною площею 93,70 кв. м.. За наслідками проведеного конкурсу було визнано переможця конкурсу - ТОВ «Компанія «Вікат», який запропонував найвищу ставку 85% від експертної вартості орендованого майна, а також пропозицію запровадити спеціальну систему знижок на певну групу продовольчих товарів для пільгових верств населення.
Розпорядженням Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації № 1250 від 03.07.07. «Про використання майна, яке належить до комунальної власності територіальної громади Соломянського району міста Києва»надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Вікат»на укладення договору оренди на вищезазначене приміщення з орендодавцем - Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства Соломянського району м. Києва.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що орендодавцями є підприємства, установи, організації в господарському віданні та в оперативному управлінні яких перебуває майно територіальної громади Соломянського району міста Києва.
На підставі рішення Соломянської районної у місті Києві ради № 218 від 19.12.07. «Про утворення комунальних підприємств»створено на комунальній власності територіальної громади Соломянського району м. Києва Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду»Соломянської районної у місті Києві ради, до господарського відання якого згідно акту прийому-передачі була закріплена нежитлова будівля за адресою м. Київ, вул. Академіка Карпинського, 7.
01.04.08. між Комунальним підприємством «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду»Соломянської районної у місті Києві ради (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Вікат»(Орендар) було укладено договір № 847/Ч оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Соломянського району міста Києва (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець на підставі розпоряджень Соломянської районної у м. Києві державної адміністрації № 2492 від 29.12.07. та № 1250 від 03.07.07. передає, а Орендар приймає в оренду нежиле приміщення для розміщення магазину продовольчих товарів за адресою м. Київ, вул. Академіка Карпинського, 7.
Згідно п. 2.1. Договору обєктом оренди є нежиле приміщення загальною площею 93,70 кв. м., в тому числі на 1 поверсі 93,70 кв. м.
Додатковою угодою від 11.09.08. сторонами було внесено зміни до Договору, зокрема в пункті 2.1. фразу «загальною площею 93,70 кв. м., в т.ч. 1 поверх 93,70 кв. м.»замінено на фразу «загальною площею 102 кв. м.. в т. ч. 1 поверх 102 кв. м.».
Наявний в матеріалах справи акт приймання-передачі 11.09.08. свідчить про те, що Орендарю в орендне користування передано нежитлове приміщення площею 102 кв. м.
Частина 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»визначає, що термін договору оренди визначається за погодженням сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Пунктом 9.1. Договору строк дії договору встановлений сторонами з 01.04.08. до 03.06.10.
У відповідності до приписів ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендна плата є істотною умовою договору оренди.
Згідно п. 5. ст. 762 Цивільного кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Пунктом 3.1. Договору встановлено, що за користування обєктом оренди Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється за результатами конкурсу на право оренди обєкту комунальної власності, яка на момент укладення Договору встановлена у розмірі 85% від вартості майна і становить 22656,75 грн. на місяць.
В звязку із зміною розміру орендованої площі, додатковою угодою від 11.09.08. було внесено зміни і до п. 3.1. Договору, який викладено в наступній редакції: «Орендна плата встановлюється в розмірі 85% від вартості майна і становить 24663,70 грн. на місяць …»
Згідно п. 3.2 Договору розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць.
Спір у даній справі виник у звязку із тим, що позивач вважає, що встановлена Договором орендна плата в розмірі 85% від вартості майна в умовах світової економічно-фінансової кризи унеможливлює проведення її оплати, а тому просить встановити її відповідно до Методики розрахунку і порядку використання орендної плати за користування майном, що належить до комунальної власності територіальної громади Соломянського району м. Києва в розмірі 10% від вартості майна.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, при визначенні орендних ставок за користування комунальним майном орендні ставки, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, застосовуються як стартові при проведенні конкурсу.
Відповідно до ч. 2. ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»для обєктів, що перебувають у комунальній власності методика розрахунку та порядок використання орендної плати визначається органами місцевого самоврядування.
Згідно розділу 12 Порядку розрахунок орендної плати здійснюється відповідно до Методики розрахунку і порядку використання орендної плати за користування майном, що належить до комунальної власності територіальної громади Соломянського району м. Києва, яка затверджується рішення Соломянської районної у місті Києві ради.
Рішенням Соломянської районної у місті Києві ради від 20.12.06. № 101 затверджено Методику розрахунку і порядку використання орендної плати за користування майном, що належить до комунальної власності територіальної громади Соломянського району м. Києва, відповідно до якої орендна ставка, 1 % до вартості майна визначеної експертним шляхом на торгівлю продовольчими товарами становить 10%.
Частиною 2 пункту 3.7. Договору передбачено, що у разі зміни розміру орендної плати та інших платежів, передбачених Договором, згідно постанов уряду та інших органів влади, орендна плата та інші платежі змінюються, починаючи з вказаного в постанові терміну на вимогу однієї із сторін.
Згідно статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Згідно п. 4 ст. 762 Цивільного кодексу України наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася.
Пунктом 2 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан обєкта оренди.
За наслідками світової економічно-фінансової кризи змінилися умови роботи, скоротилися доходи і знизилася кредитоспроможність позивача, що унеможливлює проводити орендну плату за оренду приміщення в тому розмірі, який було встановлено у 2007 році під укладення Договору. Отже, виникли обставини за які відповідач не відповідає.
27.02.09. позивач звернувся до Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації з пропозицією зменшити розмір орендної плати у звязку з наслідками, спричиненими світовою економічно-фінансовою кризою.
Листом від 20.03.09. № 4285/01 Соломянська районна у місті Києві державна адміністрація повідомила позивача про те, що Порядком не передбачено зменшення розміру орендної ставки для обєктів нерухомого майна, які надані в оренду на конкурсних засадах.
Згідно зі ст. 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи (в тому числі юридичної) на захист свого цивільного права у разі його невизнання та право на захист свого інтересу, який не суперечить засадам чинного законодавства.
Відповідно до п. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам району міста належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно.
Пунктом 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»надано право органам місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснювати правомочність щодо володіння, користування та розпорядження обєктами права комунальної власності, в тому числі виконувати усі майнові операції, останні можуть передавати обєкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їх відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування обєктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження обєктів права власності визначаються відповідно радою.
Відповідно до статей 6 та 10 Закону України «Про столицю України місто-герой Київ», місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні у місті Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідача-2 у відзиві зазначає, що 10.04.09. на засідання комісії при Соломянській районній у місті Києві державній адміністрації з питань використання майна, яке належить до комунальної власності територіальної громади Соломянського району міста Києва ТОВ «Компанія Вікат»дозволено змінити цільове призначення орендованого приміщення за адресою м. Київ, вул. Карпинського, 7 для надання оздоровчих послуг. Відповідно до Методики орендна ставка за використання майна за цим цільовим призначенням становить 17%, а тому правові підстави для розгляду позовних вимог відсутні.
Викладені відповідачем-2 посилання не приймаються судом до уваги, оскільки на день вирішення спору сторонами не уклада лось будь-яких змін до Договору оренди в частині цільового призначення нерухомого майна.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, держмито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
В И Р І Ш И В:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Вікат» задовольнити повністю.
2.Зобовязати Соломянську районну у місті Києві раду (м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 41) встановити пільгову орендну ставку в розмірі 10% по Договору № 847/Ч авд 01.04.08. нежитлового приміщення, загальною площею 102 кв. м. в будинку № 7 по вул. Академіка Карпинського в м. Києві.
3.Зобовязати Соломянську районну у місті Києві державну адміністрацію (м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 41, код 26077448) встановити пільгову орендну ставку в розмірі 10% по Договору № 847/Ч авд 01.04.08. нежитлового приміщення, загальною площею 102 кв. м. в будинку № 7 по вул. Академіка Карпинського в м. Києві
4.Стягнути з Соломянської районної у місті Києві ради (м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 41) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Вікат» (м. Київ, вул. Г.Гонгадзе, 21, кв. 228, код 34617149) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. - державного мита та 59 (пятдесят девять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Стягнути з Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації (м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 41, код 26077448) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Вікат»(м. Київ, вул. Г.Гонгадзе, 21, кв. 228, код 34617149) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. - державного мита та 59 (пятдесят девять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6.Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
7.Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.
Суддя Т.М. Ващенко