Рішення № 52478459, 12.10.2015, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
569/12476/15-ц
Номер документу
52478459
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 569/12476/15-ц

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2015 р.

Рівненський міський суд Рівненської області

в особі головуючого судді: Кучиної Н.Г.

з участю секретаря судового засідання : Соломон О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Рівненської міської ради Рівненської області про зоб ов"язання позачергово надати благоустроєне житло у вигляді окремої квартири в м.Рівне в межах норми житлової площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним умовам,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Виконавчого комітету Рівненської міської ради Рівненської області про зоб ов"язання позачергово надати благоустроєне житло у вигляді окремої квартири в м.Рівне в межах норми житлової площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним умовам.

В обґрунтування позову вказує, що Постановою Верховної Ради України від 28 листопада 2002 року № 3344V ОСОБА_1 обрано безстроково на посаду судді апеляційного суду Рівненської області, а 31 січня 2003 року зараховано на підставі наказу № 7 голови Апеляційного суду Рівненської області до штату апеляційного суду.

Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 08 грудня 2004 року № 89 його взято на квартирний облік за списком позачергового одержання житла у складі одного чоловіка з урахуванням 10 кв.м додаткової жилої площі, та на квартирному обліку він перебуває по даний час. Відповідач в порушення зазначеногоЗакону, положень ст.ст.5,15 ЖК Українита Порядку забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних та місцевих судів, що затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2005 року №707, не забезпечив її житлом у встановленому порядку. Просить позов задоволити та зобов'язати виконавчий комітет Рівненської міської ради Рівненської області надати йому благоустроєне житло у вигляді окремої квартири в м. Рівне на одну особу у межах норми жилої площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним вимогам, з урахуванням жилої площі - 10 квадратних метрів додаткової площі.

Позивач в судове засідання не зявився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, подала до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив позов задоволити.

Представник відповідач в судове засідання не зявився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчать наявні в справі судові повідомлення, причину неявки, суду не повідомив. Зі згоди позивача та позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224ЦПК України.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Судом встановлено, що Постановою Верховної Ради України від 28 листопада 2002 року № 3344V ОСОБА_1 обрано безстроково на посаду судді апеляційного суду Рівненської області, а 31 січня 2003 року зараховано на підставі наказу № 7 голови Апеляційного суду Рівненської області до штату апеляційного суду.

Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 08 грудня 2004 року № 89 його взято на квартирний облік за списком позачергового одержання житла у складі одного чоловіка з урахуванням 10 кв.м додаткової жилої площі, та на квартирному обліку він перебуває по даний час. Відповідач в порушення зазначеногоЗакону, положень ст.ст.5,15 ЖК Українита Порядку забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних та місцевих судів, що затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2005 року №707, не забезпечив його житлом у встановленому порядку.

З урахуванням наведеного та взявши до уваги, що протягом шести місяців з дня обрання суддею і на час розгляду справи житлом ОСОБА_1 не був забезпечений, вважає, потребує поліпшених житлових умов.

Відповідно до ст.ст.126,130 Конституції України, незалежність і недоторканність суддів гарантуютьсяКонституцієюі законами України. Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Питання про забезпечення житлом судді повинно вирішуватись на підставі нормативно-правових актів, які були чинні на час його обрання суддею.

За змістом ч. 7ст. 44 Закону України "Про статус суддів", яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин не пізніш як через шість місяців після обрання суддя Конституційного Суду, Верховного Суду, вищого спеціалізованого суду, апеляційного та місцевого суду, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується благоустроєним житлом у вигляді окремої квартири чи будинку або службовим житлом за місцем знаходження суду.

У разі незабезпечення судді благоустроєним житлом у зазначені строки суд за рахунок державного бюджету може придбати квартиру або будинок за ринковими цінами і передати їх у користування судді. Порядок фінансування судів для цієї мети, а також порядок розрахунків з державним бюджетом органу державної виконавчої служби, який своєчасно не надав судді житло, визначається Кабінетом Міністрів України.

Положення ч. 8 цієї статті встановлюють право судді на додаткову житлову площу відповідно до правилст. 49 ЖК України.

Суддя має право на додаткову площу відповідно до вимогст. 49 ЖК України.

Згідно з Положенням про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Указом Президента України від 03 березня 2003 року №182\2003, Державна судова адміністрація України здійснює матеріальне і соціальне забезпечення суддів, вживає заходів щодо забезпечення суддів благоустроєним житлом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2005 року № 707, затверджено Порядок забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних і місцевих судів, який був чиним на час виникнення спірних правовідносин. Пункти 2 та 4 зазначеного Порядку визначають, що суддя, щодо якого прийнято рішення про взяття на облік для забезпечення житлом, письмово повідомляє про це місцевий орган виконавчої влади. Копія рішення місцевого органу виконавчої влади про надання судді житла надсилається Державній судовій адміністрації для ведення обліку. У разі, коли місцевий орган виконавчої влади у шестимісячний строк не забезпечили житлом суддю, який потребує поліпшення житлових умов, суд на підставі його заяви за погодженням з Державною судовою адміністрацією може прийняти рішення про придбання житла за рахунок коштів державного бюджету та передачу його у користування судді. Для забезпечення суддів благоустроєним житлом Державна судова адміністрація та її територіальні управління (стосовно суддів місцевих судів) ведуть контрольні списки суддів, які потребують поліпшення житлових умов, та суддів, які забезпечені житлом, і вносять місцевим органам виконавчої влади пропозиції щодо забезпечення суддів житлом. Взяття, перебування та зняття з обліку суддів здійснюється виконавчими комітетами рад за місцем роботи відповідно до житлового законодавства.

Статтею 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні"передбачено особливості повноважень виконавчих органів міських рад у галузі житлово-комунального господарства. Зокрема, до цих повноважень належать облік громадян, що відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, розподіл та надання відповідно до законодавства житла, яке належить до комунальної власності.

Відповідно до вимогст. 5 ЖК Українидержавний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів, а згідно з п. 6ст. 15 вказаного кодексудо компетенції виконавчого комітету міської Ради відноситься прийняття рішень про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду місцевої ради. Отже, передумовою для надання житла суддям є, зокрема, рішення органу місцевого самоврядування.

Приймаючи рішення про задоволення позову у відповідності до положеньст. 360-7 ЦПК України, суд, враховує правову позицію Верховного Суду України викладену у своїй постанові від 07 травня 2012 року у справі №21-292а11, яка є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить норму матеріального права, яка застосована неоднаково судом (судами) касаційної інстанції у подібних правовідносинах, та для всіх судів України. Ця позиція вказує про те, що обов'язок забезпечити житлом суддю, який потребує поліпшення житлових умов, покладений на місцеві органи виконавчої влади за місцем роботи судді.

Верховний Суд України посилаючись на положення статей126,130 Конституції України,ст. 14 Закону України від 07 лютого 2002 року № 3018-ІІІ, ч.7ст. 44 Закону України від 15 грудня 1992 року № 2862 - ХІІ "Про статус суддів", а також Порядок забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних і місцевих судів затвердженийПостановою КМ України від 03 серпня 2005 року № 707, (які були чинними на час виникнення спору) зазначив про те, що обов'язок забезпечити житлом суддю, який потребує поліпшення житлових умов, покладений на місцеві органи виконавчої влади за місцем роботи судді, а дії ДСА та її територіальних управлінь із забезпечення суддів житлом є додатковими у разі невирішення цього питання органом місцевої виконавчої влади.

Безспірним є застосування до спірних правовідносин діюЗУ "Про статус суддів"та Порядку забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних та місцевих судів, що затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2005 року №707, оскільки зазначені нормативні акти діяли з моменту призначення позивача суддею, тобто протягом часу коли відповідач був зобов'язаний забезпечити позивача житлом.

Так, відповідно до ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Офіційне тлумачення вказаної статті міститься уРішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року у справі №1-рп/99, згідно з п. 2 якого дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно положеньст. 5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли до набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до тих прав та обов'язків, що виникли на момент набрання ним чинності.

Відповідно до ч. 4ст. 4 цього ж Кодексуактами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України.

У відповідності до ч. 1, п. 1 ч. 2ст. 11 ЦК Україницивільні права та обов'язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Позивач перебуває на обліку у виконавчому комітеті Рівненської міської ради, і відсутність в останнього вільного житла та фінансування не може бути підставою відмови в позові.

Приписист. 44 ЗУ "Про статус суддів"не ставлять надання суддям житла в залежність від наявності чи відсутності у відповідача вільного житлового фонду чи відповідного фінансування. Позивач має бути забезпечена житлом позачергово і таке її право у відповідності до наведених норм підлягає захисту.

З огляду на викладене, враховуючи, що у визначений законодавством строк відповідач не забезпечив позивача благоустроєним житлом відповідно до норм забезпечення житловою площею, що відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам згідно із законодавством та з урахуванням права на додаткову житлову площу, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.126,130 Конституції України,ст.44 ЗУ "Про статус суддів",ст. 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.46,49 ЖК України, Порядком забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних і місцевих судів, затвердженогопостановою КМ України від 03 серпня 2005 року № 707, ст.ст.213-215 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Рівненської міської ради Рівненської області про зоб ов"язання позачергово надати благоустроєне житло у вигляді окремої квартири в м.Рівне в межах норми житлової площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним умовам - задоволити повністю.

Зобов'язати виконавчий комітет Рівненської міської ради Рівненської області надати ОСОБА_1 благоустроєне житло у вигляді окремої квартири в м. Рівне на одну особу у межах норми жилої площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним вимогам, з урахуванням жилої площі - 10 квадратних метрів додаткової площі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Рівненської області через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цьогорішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя Рівненського міського суду

Рівненської області ОСОБА_2