Ухвала суду № 52472416, 29.09.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
804/8907/14
Номер документу
52472416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" вересня 2015 р. м. Київ К/800/61318/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.,

Суддів: Вербицькї О.В., Цвіркуна Ю.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 липня 2014 року

та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року

у справі №804/8907/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Прем'єр Оіл» (надалі - ТОВ «Прем'єр Оіл»)

до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (надалі - ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області з проведення зустрічної звірки, за результатами якої 20.05.2014р. складено довідку №573/04-62-22-3/38433951 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Прем'єр Оіл» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ ТД «ВЕТЕК» їх реальності та повноти відображення в обліку за період: лютий 2014 року;

- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ «Прем'єр Оіл» в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, в тому числі в Інтегрованій автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок» та її підсистемах, на підставі довідки №573/04-62-22-3/38433951 від 20.05.2014р. «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Прем'єр Оіл» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ ТД «ВЕТЕК» їх реальності та повноти відображення в обліку за період: лютий 2014 року;

- зобов'язати ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, в тому числі з Інтегрованої автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» та її підсистем, інформацію, внесену на підставі довідки №573/04-62-22-3/38433951 від 20.05.2014р. «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Прем'єр Оіл» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ ТД «ВЕТЕК» їх реальності та повноти відображення в обліку за період: лютий 2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що податковим органом проведено звірку без наявних на це підстав та повноважень, з порушенням встановленого порядку її проведення, висновки відповідача не відповідають фактичним обставинам справи, а дії податкового органу щодо проведення звірки та коригування показників податкової звітності є протиправними.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р. позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2014р. рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних ТОВ «Прем'єр Оіл» про визнання протиправними дій ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області з проведення зустрічної звірки, за результатами якої 20.05.2014р. складено довідку №573/04-62-22-3/38433951 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Прем'єр Оіл» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ ТД «ВЕТЕК» їх реальності та повноти відображення в обліку за період: лютий 2014 року скасовано та прийнято в цій частині нову, якою відмовлено в позові. В іншій частині залишено без змін.

Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування судами норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, постанови суду апеляційної інстанції та направити справу на новий судовий розгляд.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Відповідно до п.2 ч.1 ст.222 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.05.2014р. працівниками ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська складено довідку №573/04-62-22-3/38433951 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ ТОВ «Прем'єр Оіл» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ ТД «ВЕТЕК» їх реальності та повноти відображення в обліку за період: лютий 2014 року».

Згідно з п.73.5 ст.73 ПК України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010р. №1232.

За змістом положень п.3 вищезазначеного Порядку необхідною умовою для проведення зустрічної звірки платника податків, органом у якому такий платник перебуває на обліку, є наявність запиту про проведення зустрічної звірки від органу державної податкової служби - ініціатора проведення такої звірки де перебуває на обліку контрагент такого платника податків, або органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Відповідно до п.4 цього ж Порядку, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Згідно п. 5 Порядку органами державної податкової служби (як ініціатором, так і виконавцем) здійснюється облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку (п.6 Порядку).

Судом першої інстанції встановлено, що окремих запитів органів державної податкової служби, як ініціаторів звірки, до ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, як виконавця запиту, не надходило. При цьому, саме ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області зверталася до ДПІ у Печерському районі м. Києва з запитом на проведення цією інспекцією зустрічної звірки ТОВ «Торговий дім «ВЕТЕК» по взаємовідносинах з ТОВ «Прем'єр Оіл» і отримало відповідь про неможливість проведення вказаної зустрічної звірки.

Крім того, відповідачем не надано суду запиту ініціатора зустрічної звірки - податкового органу, в якому знаходиться на обліку контрагент позивача - ТОВ ТД «ВЕТЕК» за період проведення зустрічної звірки, отримання якого передує проведенню зустрічної звірки, відповідно до п. 3 Порядку № 1232.

Фактично підставою для проведення спірної зустрічної звірки позивача є отримання відповідачем акту від 07.04.2014р. №1087/26-55-22-13/38809821 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ ТД «ВЕТЕК» за період з 01.01.2014р. по 28.02.2014р.», складений ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.

Проте, отриманий відповідачем від ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві акт не є запитом ініціатора зустрічної звірки в розумінні положень Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

Враховуючи викладене, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що податковим органом порушено порядок проведення зустрічної звірки в частині недотримання процедури ініціювання такої звірки та відсутності права податкового органу одночасно виступати ініціатором та виконавцем зустрічної звірки без отримання запиту на її проведення, або без проведення перевірки контрагента суб'єкта зустрічної звірки, а отже дії вчинені за відсутності правових підстав для проведення такої зустрічної звірки є протиправними.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій податкової інспекції щодо внесення коригувань показників податкової звітності в інформаційних базах даних показники податкової звітності та зобов'язання вилучити внесену інформацію, слід зазначити наступне.

У пункті 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.2 статті 62 ПК).

Відповідно до статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

У пункті 74.1 статті 74 ПК України закріплено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

Виходячи із системного тлумачення статей 71, 72, 74 ПК України колегія суддів дійшла висновку, що для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 9.12.2014р. у справі №21-511а14.

Враховуючи те, що дії контролюючого органу щодо проведення зустрічної звірки вчинені за відсутності підстав для її проведення, внесення інформації отриманої за наслідками проведення таких дій до баз даних є неправомірним, а відтак колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних про визнання протиправними дій податкової інспекції щодо внесення коригувань показників податкової звітності в інформаційних базах даних та зобов'язання вилучити внесену інформацію

Згідно ст.226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Оскільки суд апеляційної інстанції не звернув уваги на зазначені обставини і без достатніх підстав скасував обґрунтовану та законну постанову суду першої інстанції, то постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2014р. підлягає скасуванню із залишенням у силі постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області - задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року скасувати та залишити в силі постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 липня 2014 року.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак

Судді: ____ О.В. Вербицька

____ Ю.І. Цвіркун