У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/21128/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Івченко В.Б. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.,
суддів - Романішина В.Л., Єщенка О.В.
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 19 лютого 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (далі - УПФУ) про визнання протиправною відмову УПФУ у призначенні пенсії з урахуванням інших виплат та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням суми інших виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і які враховуються в дохід застрахованої особи для обчислення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 06.04.2005р. перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». 10.07.2014р. звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат до заробітної плати. Відповідач відмовив у перерахунку, мотивуючи свою відмову тим, що відповідно до Закону України " Про державну службу " інши виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця. Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат з 10.07.2014р., згідно наданої довідки № 104 від 10.07.2014р.
Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на дотримання ним законодавства України, яким встановлюються умови пенсійного забезпечення державних службовців, в зв'язку з чим просив у позові відмовити.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст. 197 КАС України.
За наслідками розгляду адміністративного позову Приморським районним судом м. Одеси 19 лютого 2015 року ухвалено постанову про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії з 10.07.2014р. у розмірі 89% з урахуванням інших виплат згідно довідки Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів від 10.07.2014р. № 104, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок.
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що інші виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
В апеляційній скарзі УПФУ, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, просить рішення суду скасувати, повністю відмовити позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач вказав, що порядок та умови призначення та перерахунок пенсій державним службовцям регулюється статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому застосувати «інші виплати» при обчисленні пенсії за довідкою № 104 від 10.07.2014р. не можливо.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та, зважаючи на з'ясовані обставини, дійшов висновку, що апеляційна скарга УПФУ не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 06.04.2005р.
10.07.2014р. позивач звернулась до УПФУ з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів №104 від 10.07 2014р. про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 18).
Приймаючи рішення про відмову у перерахунку пенсії, УПФУ послалось на те, що діючим законодавством не передбачені складові заробітної плати державного службовця, як інші виплати.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з «інших виплат» утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що «інші виплати» входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. (№21-430а11), від 04 березня 2014р. (21-3а14) та відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці. Крім того, відповідно до ч.2ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що УПФУ відмовилось врахувати всі виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які зазначені в довідці № 104 від 10.07.2014р (а.с. 18).
Наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи правомірності неврахування суми «інших виплат» для перерахунку ОСОБА_1 пенсії суд апеляційної інстанціїї вважає такими, що не ґрунтуються на законі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні відповідачем фактичних обставин, норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись: ст. ст.185, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 19 лютого 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити певні дії - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: В.Л. Романішин