УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2015 року Справа № 876/840/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Глушка І.В., Гуляка В.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року у справі № 813/7158/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Яблуневий Дар» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення №0000793901/14598 від 07.10.2014 року,-
В С Т А Н О В И В:
22 жовтня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Яблуневий Дар» звернулося в суд з позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів у якому просило податкове повідомлення-рішення №0000793901/14598 від 07.10.2014р. визнати частково протиправними та скасувати в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 510 гривень. Стягнути на користь ТОВ «Яблуневий Дар» судовий збір в розмірі 182,70 грн..
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів №0000793901/14598 від 07.10.2014 року в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 510,00 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів 182 грн. 70 коп. судового збору.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач Спеціалізована Державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів оскаржила її в апеляційному порядку та просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Апелянт свої вимоги мотивує тим, що в ході проведення планової виїзної перевірки ТзОВ «Яблуневий дар» встановлено, що в порушення вимог п. 103.9 ст. 103 Податкового кодексу України підприємство ТзОВ «Яблуневий дар» не надсилало до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ Міндоходів звіти про виплачені доходи нерезидентам та утриманий з них податок по наступних нерезидентах:
- Tank Trans Polska, Польща.
- Spomasz Belzyce S.A., Польща.
- Cargill Financial Services International, США.
- ООО «Сан Глобал Евразия», Росія.
По матеріалах перевірки винесене податкове повідомлення-рішення №0000793901/14598 від 07.10.2014 про застосування штрафних санкцій в сумі 680,0 грн.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України передбачено, що «Податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Відповідно з вимогами п.103.9 ст. 103 Податкового кодексу України «Особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов'язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики».
Додаток ПН «Розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України» до декларації подається окремо по кожному нерезиденту, якому було виплачено доходи. Перелік таких доходів визначено п. 160.1 ст. 160 Кодексу. З суми доходів, зазначених у п. 160.1 цієї статті Кодексу, резидент, що виплачує такі доходи на користь нерезидента, зобов'язаний утримати з нерезидента податок за ставкою 15 % згідно з п. 160.2 ст. 160 цього Кодексу (крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 - 160.6 цієї статті). Податок, утриманий з нерезидента, сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України та країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати. На основі кожного додатку формується рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства. Дані рядка 17 заносяться в нарахування по обліковій карточці платника податку по коду бюджетної класифікації 3011020500 «Податок на прибуток іноземних юридичних осіб».
Додаток ПН «Розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України» подається платником податку у разі наявності суми податку, яка утримується з останнього при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам. У випадку відсутності виплат доходів, утримання та перерахування до бюджету податків на доходи нерезидентів розрахунок (звіт) не подається.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Яблуневий Дар» в судове засідання на виклик суду не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи у його відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Яблуневий Дар» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2012 року по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2012 року по 31.12.2013 року.
За результатами перевірки складено акт від 29.09.2014 року №429/28-06-39-01/32475074. Відповідно до акта перевірки від 29.09.2014 року №429/28-06-39-01/32475074 податковий орган 07.10.2014 року прийняв податкове повідомлення - рішення форми «Р» №0000793901/14598, згідно якого збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на суму штрафних санкцій за порушення п. 46.1 ст. 46, п. 103.9. ст. 103 ПК України.
Згідно пп. 14.1.122 «а», «в», пп. 14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України: нерезиденти - це: іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України; фізичні особи, які не є резидентами України; податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - самозайнята особа, яка незалежно від способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 га розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до п.103.1, п.103.2 ст. 103 Податкового кодексу України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України. Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.
Відповідно до п.103.4 ст. 103 Податкового кодексу України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.
Згідно п. 103.5., п. 103.6 ст. 103 Податкового кодексу України довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України. У разі потреби така довідка може бути затребувана у нерезидента особою, яка виплачує йому доходи, або органом державної податкової служби під час розгляду питання про повернення сум надміру сплачених грошових зобов'язань на іншу дату, що передує даті виплати доходів.
Згідно п. 103.9 ст. 103 Податкового кодексу України особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов'язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Відповідно до п. 103.10 ст. 103 Податкового кодексу України у разі неподання нерезидентом довідки відповідно до пункту 103.4 цієї статті доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України і питань оподаткування.
Згідно із п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Форма податкової декларації з податку на прибуток затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 30 грудня 2013 р. N 872 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20 січня 2014 р. N 103/24880.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Яблуневий Дар» було подано податкову декларацію з податку на прибуток, однак не було подано додатки до податкової декларації.
Податкова звітність, складена з порушенням норм ст. 48 Податкового кодексу України, не вважається податковою декларацією (п. 48.7 ст. 48 ПКУ).
Якщо до контролюючого органу не було подано додатки ПН до Декларації, то така Декларація не визнається податковою декларацією та вважається неподаною.
Згідно пункту 120.1. статті 120 ПК України, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170,00 грн., за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Повторним порушенням, за яке передбачено штраф у розмірі 1020 гривень згідно із п.120.1 ст. 120 ПКУ, буде несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів - для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення.
Отже подана позивачем декларація із податку на прибуток за 2013 рік не визнається відповідачем податковою декларацією і відповідальність за п. 120.1. статті 120 ПК України передбачена саме за неподання податкової декларації у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
Тобто, постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо вимог законності та обґрунтованості судових рішень, і підстав для її скасування і відповідно задоволення апеляційної скарги колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року у справі № 813/7158/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: І.В. Глушко
В.В. Гуляк
Повний текст ухвали складений 13 жовтня 2015 року.