ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2015 року Справа № 876/7878/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Довга О.І.
судді Запотічний І.І.
Ліщинський А.М.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2015р. по справі № 809/2215/15 за позовом Адвокатського об'єднання "Адвокатська компанія Милитчуків" до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, скасування рішення,
В С ТА Н О В И В:
02.06.2015 року Адвокатське об'єднання "Адвокатська компанія Милитчуків" звернулося в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та скасування рішення № 48 від 30.03.2015 року, вимоги про сплату боргу № Ю-1225 від 30.03.2015 року та зобов'язання до вчинення дій.
В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що в період з 25.03.2015 року по 26.03.2015 року відповідачем проведено позапланову перевірку в адвокатському об'єднанні "Адвокатська компанія Милитчуків" щодо правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.04.2005 року по 01.03.2015 року. За результатами перевірки складено акт № 130 від 26.03.2015 року, яким донараховано 8474,85 грн. страхових внесків та прийнято рішення № 48 від 30.03.2015 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 48545,11 грн. за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків та направлено позивачу вимогу про сплату боргу № Ю- 1225 в сумі 8474,85 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2015 року позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську по донарахуванню адвокатському об'єднанню "Адвокатська компанія Милитчуків" страхових внесків за період квітень - грудень 2005 року в розмірі 8474,85 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 48545,11 грн.- протиправними; визнано протиправними та скасовано рішення № 48 від 30.03.2015 року та вимогу про сплату боргу № Ю-1225 від 30.03.2015 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську видати адвокатському об'єднанню "Адвокатська компанія Милитчуків" необхідні довідки для завершення процедури ліквідації; стягнуто з Державного бюджету України на користь адвокатського об'єднання "Адвокатська компанія Милитчуків" (сплачений судовий збір в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, вважаючи її неправомірною та необгрунтованою, управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу. В обгрунтування апеляційної скарги заявник покликається на ті ж доводи, що викладені у запереченні до адміністративного позову. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Представники сторін, повідомлені у встановленому законом порядку, у судове засідання не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи у порядку ст.197 КАС України за наявними матеріалами.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про обгрунтованість апеляційної скарги.
З матеріалів справи судом встановлено, що 19.02.2002 року позивач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа та взятий на облік управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську.
10.03.2015 року засновники адвокатського об'єднання "Адвокатська компанія Милитчуків" на загальних зборах вирішили з 01.04.2015 року припинити діяльність адвокатського об'єднання шляхом його ліквідації, що підтверджується протоколом № 1 від 10.03.2015 року. У зв'язку з процедурою ліквідації управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в період з 25.03.2015 року по 26.03.2015 року проведено позапланову перевірку в адвокатському об'єднанні "Адвокатська компанія Милитчуків" щодо правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.04.2005 року по 01.03.2015 року, про що складено акт № 130 від 26.03.2015 року.
За результатами перевірки службовими особами відповідача встановлено, що позивачем порушено пункт 6 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порушення порядку нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за квітень - грудень 2005 року, в результаті чого донараховано 8474,85 грн. страхових внесків, про що прийнято рішення № 48 про застосування до адвокатського об'єднання "Адвокатська компанія Милитчуків" фінансових санкцій в розмірі 48545,11 грн. за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.
Сторонами в ході вирішення спірних відносин застосовано адміністративний порядок вирішення спору. Так, 30.03.2015 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області винесено та направлено позивачу вимогу про сплату боргу № Ю- 1225 в сумі 8474,85 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням, 06.04.2015 року позивач звернувся до в.о. начальника УПФУ в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Козло О.М. з листом, в якому просив скасувати рішення № 48 від 30.03.2015 року. Листом № 2631/06 від 15.04.2015 року в.о. начальника УПФУ в м. Івано-Франківську Козло О.М. Івано-Франківської області повідомила позивача про те, що рішення № 48 від 30.03.2015 року винесено у відповідності до вимог чинного законодавства. 15.05.2015 року голова ліквідаційної комісії адвокатського об'єднання оскаржив рішення № 48 від 30.03.2015 року до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області. Своїм рішенням № 3328/06 від 21.05.2015 року Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області скаргу позивача залишило без розгляду.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до абзацу 5 пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", що набрав чинності з 01.01.2011 року, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що на момент застосування фінансових санкцій до позивача, застосовано неіснуючу норму Закону, що доводить безпідставність прийняття спірного рішення відповідно пункту 1 частини 3 статті 2 КАС України.
Суд апеляційної інстанції вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими з огляду на наступне.
Пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно з підпунктом 5.3.3 пункту 5.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), сплата страхових внесків страхувальниками - особами, які забезпечують себе роботою самостійно, - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, здійснюється до 1 квітня року, наступного за звітним, на підставі даних річної податкової декларації.
Частиною 2 статті 106 зазначеного Закону передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною 3 статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Частиною 8 статті 106 Закону № 1058-ІV встановлено, що на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058-ІV в редакції, яка діяла до 01 січня 2011 року, передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Із набранням чинності з 01 січня 2011 року Законом № 2464-VІ наведені вище норми матеріального права були скасовані (підпункт "й" пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону).
У той же час абзацом 6 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави вважати, що після набрання чинності Законом № 2464-VІ за органами Пенсійного фонду України збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій за несплату заборгованості по страхових внесках, яка виникла до 01 січня 2011 року.
Отже, приймаючи рішення про застосування до позивача фінансових санкцій та про нарахування пені за період з 01 квітня 2005 року по 01 березня 2015 року управління діяло правомірно, в межах наданих повноважень та на підставі вимог закону.
Щодо посилання суду першої інстанції на необхідність застосування до спірних правовідносин принципу зворотної дії в часі законів та інших нормативно - правових актів, то таке є помилковим з огляду на те, що з прийняттям Закону № 2464-VІ не скасовано відповідальність за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, а запроваджено цілком нову систему сплати внесків, процедуру їх справляння та санкції за порушення правил їх нарахування та сплати. При цьому з аналізу даного Закону видно, що його норми (окрім прикінцевих та перехідних положень) не поширюються на правовідносини зі сплати страхових внесків за чинними раніше видами соціального страхування, так як регулювання відносин щодо несплачених страхових внесків за попередніми видами страхування здійснюється за правилами законодавства, яке діяло до набрання чинності Законом № 2464-VІ.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про відсутність в управління повноважень щодо застосування після 1 січня 2011 року фінансових санкцій на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058-ІV ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2015р. по справі № 809/2215/15 - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову Адвокатське об'єднання "Адвокатська компанія Милитчуків" до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій.
Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І.
Ліщинський А.М.