ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2015 року справа № 823/4969/15
м. Черкаси
11 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді Мишенка В.В.,
суддів: Каліновської А.В., Тимошенко В.П.,
при секретарі Гордієнку Ю.П.,
за участю сторін:
позивача ОСОБА_1 (особисто),
представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
представника третьої особи ОСОБА_3 (за посадою),
представника третьої особи ОСОБА_4 (за довіреністю),
розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватне акціонерне товариство Монастирищенське АТП 17140 про визнання дій протиправними та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду 07.09.2015 з позовом звернувся ФОП ОСОБА_1, в якому просить: визнати протиправними дії по прийняттю рішення Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, оформленого у формі наказу від 10.08.2015 №306 Про позбавлення дозволів, відповідно до якого фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП №001257 та витяг з дозволу серії УТІ №002395) Монастирище-Київ, рейси 147-148, а також (дозвіл серії УП №001412 та витяг з дозволу серії УТІ №002848) Монастирище-Київ, рейси 247-248; скасувати наказ Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті від 10.08.2015 №306 Про позбавлення дозволів, відповідно до якого фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП №001257 та витяг з дозволу серії УТІ №002395) Монастирище-Київ, рейси 147-148, а також (дозвіл серії УП №001412 та витяг з дозволу серії УТІ №002848) Монастирище-Київ, рейси 247-248.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач своїми діями порушив вимоги Закону України Про автомобільний транспорт.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Представники третьої особи також заперечували щодо задоволення позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрована 15.12.2005, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 за видом діяльності КВЕД 49.39 «Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і у.», місцезнаходження: 19100, АДРЕСА_1.
За результатами конкурсів, що були проведені конкурсним комітетом Державної інспекцієї з безпеки на наземному транспорті 18.12.2014 маршрут Монастирище - Київ, рейси 247-248; 29.10.2014 маршрут Монастирище - Київ, рейси 147-148 фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 було визнано переможцем, внаслідок чого останнього визнано перевізником на виконання перевезень:
-Монастирище - Київ, рейси 147-148 (дозвіл серії УП №001257 та витяг з дозволу серії УТІ №002395);
-Монастирище - Київ, рейси 247-248 (дозвіл серії УП №001412 та витяг з дозволу серії УТІ № 002848).
Проте, наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті від 10.08.2015 № 306 «Про позбавлення дозволів», позбавлено перевізника ФОП ОСОБА_1: дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП № 001257 та витяг з дозволу серії УТІ №002395) Монастирище - Київ, рейси 147-148; дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП №001412 та витяг з дозволу серії УТІ №002848) Монастирище - Київ, рейси 247-248.
В подальшому не погоджуючись з вищевказаним наказом позивач оскаржив її до суду.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні регулюються Законом України Про автомобільний транспорт від 05.04.2001 №. 2344-III (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Організація проведення конкурсу, визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок), який є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Відповідно до ст. ст. 43, 44 Закону та п. 5 Порядку метою визначення автомобільного перевізника на конкурсних засадах є: реалізація основних напрямів розвитку галузі автомобільного транспорту; створення безпечних умов для перевезення пасажирів автомобільним транспортом; покращення якості пасажирських перевезень; створення конкурентного середовища; забезпечення оновлення рухомого складу; підвищення рівня безпеки перевезень пасажирів; забезпечення виконання соціально значущих перевезень.
В свою чергу, відповідно до п. 29 Порядку для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і документи згідно з переліком, у тому числі анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку.
За змістом п. 32 Порядку до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників - претендентів.
Відповідно до абзацу 2 п. 4, п.п. 7, 8, 27, абзаців 1, 2 п. 46, п.п. 47, 49, 51, абзацу 1 п.53 Порядку, організатором на автобусному маршруті загального користування є Укртрансінспекція - на міжміському і приміському маршрутах, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут).
Члени конкурсного комітету: беруть участь в обговоренні, розгляді оцінки за бальною системою та зіставленні конкурсних пропозицій перевізників-претендентів і забезпечують прийняття рішення про визначення переможця конкурсу; мають право на ознайомлення з усіма матеріалами, що стосуються проведення оцінки за бальною системою пропозицій перевізників-претендентів, а також на відображення своєї окремої думки у протоколі засідання комітету на підставі інформації, що підтверджена документально та врахування якої не порушуватиме процедуру проведення конкурсу; зобов'язані дотримуватися норм законодавства, цього Порядку, об'єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції перевізників-претендентів.
Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника - претендента.
Під час проведення конкурсу запрошуються всі перевізники-претенденти, що беруть участь у конкурсі, у присутності яких оголошуються конкурсні пропозиції. Претендентам надається право на обгрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій. Під час проведення конкурсу додаткові пропозиції від перевізників- претендентів не приймаються.
Переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Виходячи з положень зазначених нормативних актів, визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті здійснюється виключного на конкурсних засадах.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених п. 29 Порядку проведення конкурсу 3 перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу (п. 37 Порядку)
Таким чином, достовірність викладеної у заяві та документах мало було бути перевірено організатором конкурсу саме за два дні до його проведення, що і було зроблено в установленому порядку. В свою чергу, позивачем було надано для участі в конкурсі достовірні документи та інформацію.
Натомість, з листа відповідача від 13.08.2015 №1385/11/16-15 вбачається, що підставою для позбавлення позивача дозвільних документів були листи ДП «Державтотрансендпроект» від 06.07.2015 №1.04-11/2040, ДП «Київпарксервіс» від 22.06.2015 №1/08-12/1178, TOB «МАН Трек снд ОСОБА_5» від 03.07.2015 №53, ПРАТ «Монастирищенське АТП-17140» від 26.06.2015 № 128, від 07.07.2015, Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень Мінінфрастурктури від 24.07.2015 № 25/1677-15.
Крім того, як вже зазначено вище, конкурси на перевезення пасажирів Монастирище-Київ, рейси 147-148 та 247-248 проводилися ще в 18.12.2014 маршрут Монастирище-Київ, рейси 247-248; 29.10.2014 маршрут Монастирище-Київ, рейси 147- 148. Тобто перевірка достовірності інформації мала бути проведена в строк до 18.12.2014 маршрут Монастирище-Київ, рейси 247-248; 29.10.2014 маршрут Монастирище-Київ, рейси 147-148.
При цьому, відповідно до п.п. 66, 67 Порядку інформація, що міститься в документах, поданих перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинна бути достовірною за станом на момент подання документів для участі в конкурсі.
Скарги за результатами конкурсу можуть подаватися протягом 10 днів з дати його проведення та розглядатися організатором протягом 30 днів з дня надходження скарги від перевізника-претендента.
Неврегульовані організатором спори розв'язуються в установленому порядку. Скарги, що надійшли з порушенням установленого строку, не розглядаються.
Таким чином, будь-які скарги всіх без винятку третіх осіб щодо достовірності інформації та документів поданих до участі в конкурсі на перевезення пасажирів, що подані з порушенням установленого строку не мали розглядатися Відповідачем взагалі.
При цьому, зі змісту листа відповідача від 13.08.2015 №1385/11/16-15 не вдається встановити, що ж саме було приводом для відповідача у позбавленні позивача дозвільної документації. В свою чергу, в звязку з неодноразовими безпідставними скаргами третьої особи - Приватного акціонерного товариство «Монастирищенське АТП 17140» щодо невідповідності (на його думку) поданих позивачем документів та інформації до участі в конкурсі інформації про транспортні засоби належні позивачу.
Однак, як уже зазначено вище позивач в установленому законодавством порядку подав всі обовязкові документи та був допущений до участі в конкурсі конкурсним комітетом та, зокрема, вказав автобуси, які є його власністю, зокрема, автобус SETRA S211HD, 1989.
Вказаний транспортний засіб відповідає екологічному стандарту Євро-2, що підтверджується сертифікатом відповідності, який зареєстрований в Реєстрі державної системи сертифікації за № UА 1.044.0013578-12 (серія та номер бланку ВВ 815474).
Відповідно до ст. З Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб («ЄВРО-2» - «ЄВРО-6» або іншому рівню).
Крім того, Законом України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» щодо колісних транспортних засобів» передбачено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні ввезених транспортних засобів нових і таких, що були в користуванні, або виготовлених в Україні здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-2» згідно з технічними регламентами та національними стандартами (щонайменше за умови відповідності вимогам рівня «В» ДСТУ UN/ЕСЕ R 49-02А, В:2002 або «В», «С», «D» ДСТУ UN/ЕСЕ R 83-03:2002, які застосовують залежно від особливостей конструкції транспортних засобів): - для тракторів колісних для перевезення напівпричепів (сідельних тягачів), автобусів та легкових автомобілів - коди товарних позицій 8701 20, 8702 та 8703 згідно з УКТ ЗЕД - з 01.01.2006.
Законом України «Про митний тариф» в групі 87 «Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання» міститься код 8702 «Моторні транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія». Крім цього, про те, що позначення коду 8702 відноситься саме до автобусів, свідчить сертифікат відповідності на автобус Позивача.
Із вказаного слідує, що пропуск автобусів з 01.01.2006 нижче рівня «Євро-2» заборонено.
Автобус SETRA S211HD, 1989 був ввезений на територію України та зареєстрований у 2012. Отже, позивачем надано для участі в конкурсі достовірну інформацію щодо відповідності транспортного засобу - автобуса екологічним вимогам «ЄВРО-2».
Таким чином, рішення відповідача, оформлене у виді наказу від 10.08.2015 р. № 306 «Про позбавлення дозволів», відповідно до якого позивача позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП № 001257 та витяг з дозволу серії УТІ № 002395) Монастирище-Київ, рейси 147-148, а також (дозвіл серії УП № 001412 та витяг з дозволу серії УТІ № 002848) Монастирище-Київ, рейси 247-248 не базується на нормах чинного законодавства України. Тобто, є протиправними, а наказ таким, що підлягає скасуванню.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2. ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії по прийняттю рішення Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, оформленого у формі наказу від 10.08.2015 № 306 Про позбавлення дозволів, відповідно до якого фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП №001257 та витяг з дозволу серії УТІ №002395) Монастирище - Київ, рейси 147-148, а також (дозвіл серії УП №001412 та витяг з дозволу серії УТІ №002848) Монастирище - Київ, рейси 247-248.
Скасувати наказ Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті від 10.08.2015 № 306 Про позбавлення дозволів, відповідно до якого фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП №001257 та витяг з дозволу серії УТІ №002395) Монастирище-Київ, рейси 147-148, а також (дозвіл серії УП №001412 та витяг з дозволу серії УТІ №002848) Монастирище-Київ, рейси 247-248.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті (ідентифікаційний код 37994305) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.
Головуючий суддя В.В. Мишенко
Судді А.В. Каліновська
ОСОБА_6
Повний текст постанови виготовлено 15.10.2015