Постанова № 52445492, 08.10.2015, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
711/5479/15-а
Номер документу
52445492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №711/5479/15-а

Провадження № 2-а/711/164/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2015 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді: Скляренко В.М.

при секретарі Слабко Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання Управління пенсійного фонду України м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, премії до державних, професійних та ювілейних дат, та індексації заробітної плати відповідно до довідок Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 27.01.2009 року № 4 від та від 02.06.2015 року № 39, починаючи з 28.01.2009 року.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона з 27.01.2009 року звільнена з посади начальника відділу - головного бухгалтера Головного фінансового управління Черкаської державної адміністрації у зв'язку з виходом на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 28.01.2009 року їй відповідно до вказаного закону була призначена пенсія державного службовця.

На момент призначення їй пенсії державного службовця нею до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області було надано відповідні документи, в тому числі і довідку № 4 від 27.01.2009 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) було передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших видів заохочувальних та компенсаційних виплат. До них належить виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами нормами.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Тобто вказаною постановою зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Також вказує, що 19.05.2015 року вона дізналася, що її права були порушені під час нарахування їй пенсії відповідачем та звернулася до Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати, з врахуванням інших виплат. Таку довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вона отримала 02.06.2015 року.

Відповідно до довідки № 39 від 02.06.2015 року в інші виплати за період з січня 2007 року по грудень 2008 року включені: суми матеріальної допомоги на оздоровлення - 8222 грн. 90 коп.; премії до державних, професійних та ювілейних дат - 1925 грн.; індексація заробітної плати в сумі 789 грн. 33 коп. На всі ці виплати, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

08.06.2015 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки від 02.06.2015 року № 39, однак 09.06.2015 року отримала відмову за вих. № 389/Щ-10, а тому і вимушена звернутися до суду з даним позовом.

Також вказує, що строк звернення до суду вона не пропустила, оскільки про порушення свого права вона дізналася лише 19.05.2015 року.

Просить:

- визнати протиправними дії відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, премії до державних, професійних та ювілейних дат та індексації заробітної плати;

- зобов'язати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити їй - ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з дотриманням вимог чинного законодавства на день призначення пенсії - 28.01.2009 року та згідно фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі суми матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних та ювілейних дат та індексації заробітної плати, згідно довідок Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 27.01.2009 року № 4 та від 02.06.2015 року № 39;

- зобов'язати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області нарахувати та виплатити їй - ОСОБА_1 суму різниці між фактично нарахованою і виплаченою пенсією та розміром розрахованої з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі суми матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних та ювілейних дат та індексації заробітної плати за період з 28.01.2009 року;

- зобов'язати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області нарахувати та виплатити їй - ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, визначену згідно діючого законодавства за період з 28.01.2009 року.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, за дорученням Ястреб О.Ю., заперечувала проти заявлених вимог та просила врахувати вимоги ст.ст. 99, 100 КАС України та відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивачки ОСОБА_1, представника відповідача - Ястреб О.Ю., дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову частково, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку з 28.09.2009 року і їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням Постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 року № 268 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 р. № 34).

Пенсія призначена при загальному страховому стажі роботи 36 рік 06 місяців 19 днів, в тому числі робота на державній службі - 36 років 09 місяців 19 днів. Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця по посаді начальника відділу станом на 27.01.2009 року, яка становить 4831 грн. 28 коп. та складається із слідуючих виплат: оклад - 1515 грн.; надбавка за ранг (8 ранг) - 100 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 646 грн.; середній розмір премій за 24 місяці - 1489 грн. 18 коп.; середній розмір надбавок за 24 місяці - 1081 грн. 10 коп. Станом на 01.06.2015 року розмір пенсії складає - 4374 грн. 66 коп.

08.06.2015 року позивачка звернулася до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державно адміністрації № 39 від 02.06.2015 року (з врахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних та ювілейних дат, індексації заробітної плати), однак листом від 09.06.2015 року вих. вих. № 389/Щ-10 їй було відмовлено в такому перерахунку.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній під час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, премії до державних, професійних та ювілейних дат та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року, 06.11.2013 року, 03.06.2014 року (справи № 21-430а11, № 21-97а13, № 21-125а13, № 21-350а13 відповідно).

А тому, враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 про визнання відмови Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у проведенні перерахунку ОСОБА_1 протиправною.

При винесенні рішення суд враховує і те, що позивачка отримавши 02.06.2015 року довідку Департаменту фінансів Черкаської державної адміністрації № 36 про складові заробітної плати (з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних та ювілейних дат, індексації заробітної плати) звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням вказаних сум 08.06.2015 року та 09.06.2015 року отримала відмову відповідача. Суд вважає, що у позивачки право на перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних та ювілейних дат, індексації заробітної плати виникло з 08.09.2014 року, тобто з моменту звернення до її відповідача з відповідною заявою та довідкою № 36 від 02.06.2015 року, оскільки право ОСОБА_1 до 09.06.2015 року не могло бути порушено відповідачем так як пенсія призначається та перераховується на підставі наданих пенсіонером документів необхідних для цього і без відповідного звернення пенсіонера відповідачу не могло бути відомо про наявність нової довідки про складові заробітної плати до якої включені інші виплати, в даному випадку не могло бути відомо про наявність нової довідки № 39 від 02.06.2015 року, яка і дає ОСОБА_1 право на перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат.

Доводи позивачки про те, що її права на перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат є порушеними та підлягають захисту з 28.01.2009 року не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні належними доказами, оскільки з довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації № 39 від 02.06.2015 року, яка є підставою для перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум інших виплат, вбачається, що вона була видана позивачці лише 02.06.2015 року, а тому право позивачки, навіть з огляду на це, не могло бути порушене відповідачем раніше отримання нею цієї довідки.

Крім того, при винесенні рішення, суд враховує вимоги ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно. Враховуючи, що позивачка ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця 08.06.2015 року - такий перерахунок їй необхідно провести з 01.06.2015 року.

Також суд враховує, що листом Департаменту фінансів Черкаської державної адміністрації від 07.10.2013 року вих. № 05-47/2524 відкликано довідку про складові заробітної плати від 02.06.2015 року № 39, видану ОСОБА_1, та видано для розрахунку пенсії гр. ОСОБА_1 іншу довідку про складові заробітної плати від 07.10.2015 року № 53, яка відрізняється від довідки № 39 від 02.06.2015 року лише в розрізі нарахування інших виплат за серпень-вересень, що не впливає на загальну суму інших виплат (9012 грн. 23 коп.) та яка, на думку суду, не може впливати на строк з якого необхідно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, а тому вважає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 необхідно провести з 01.06.2015 року, але на підставі нової довідки № 53 від 07.10.2015 року.

Також суд враховує, що премії до державних, професійних та ювілейних дат в загальній сумі 1925 грн. були включені до довідки № 4 від 27.01.2009 року і вони були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1, тому в цій частині позиваці слід відмовити.

А тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_3 в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 8222 грн. 90 коп. та індексації заробітної плати в сумі 789 грн. 33 коп.) згідно довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації № 53 від 07.10.205 року, починаючи з 01 червня 2015 року, з урахуванням проведених виплат.

Крім того, відповідно до ст. 256 КАС України, суд вважає за необхідне допустити постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 28.01.2009 року по 25.12.2014 року включно підлягають залишенню без розгляду, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права i обов'язки громадян, доводяться до відома населення у порядку, встановленому законом. Тобто вci нормативні акти оприлюднюються та є загальнодоступними.

Зокрема, в «Офіційному віснику України» №21 від 02.04.2010 року було надруковане оголошення про те, що ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 21.05.2009 року відкрито провадження по справі №2а-4753/09/2670 за адміністративним позовом осіб 1, 2, 3 та інших до МЮУ, ПФУ, Мінпраці та соціальної політики України про визнання протиправною постанови правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державне службу». Постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року у адміністративній справі №2а-4753/09/2670 13.03.2010 року офіційно оприлюднена на офіційному веб-порталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua/Review/14287443) з дотриманням вимог Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року (із змінами і доповненнями).

Також, ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року у адміністративній справі № 2а-4753/09/2670 офіційно оприлюднена на офіційному веб-порталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua/Review/12674573) відповідно до вимог Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року.

Постанова правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 № 5-1 від 14.02.2011 року зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, була офіційно опублікована в «Офіційному віснику України» № 14 від 04.03.2011 року.

Таким чином, суд вважає, що позивачка ОСОБА_1 мала можливість дізнатися про порушення свого права після оприлюднення, офіційного опублікування вищевказаних рішень та своєчасно звернутися до суду за захистом порушених прав, однак звернулася до суду лише 26.06.2015 року, тобто з пропущенням строку звернення до суду. Крім того, ні в позовній заяві, а ні в судовому засіданні позивачка не заявляла клопотань про поновлення строку звернення до суду та не навела причин поважності пропуску такого строку.

А тому, з врахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат за період з 28.01.2009 року по 24.12.2014 року включно підлягають залишенню без розгляду.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат за період з 25.12.2014 року до 01.06.2015 року не підлягають до задоволення, оскільки до цього часу права позивачки порушені не були.

Також суд вважає за необхідне відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити їй компенсацію втрати частини доходів, оскільки відповідно до п. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» компенсація втрати частини нараховується на суми пенсії, які були нараховані, але не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію. Сума на яку позивачка просить зобов'язати відповідача нарахувати їй компенсацію, нарахована їй не була, а тому підстав для зобов'язання відповідача нарахувати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів суд не вбачає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 160, 161, 162, 163, 160, 186 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 28.01.2009 року по 24.12.2014 року включно - залишити без розгляду.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 25.12.2014 року - задовольнити частково.

Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправною.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги та індексації заробітної плати) відповідно до довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації № 53 від 07.10.2015 року, починаючи з 01.06.2015 року.

В іншій частині позову відмовити.

Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий В.М. Скляренко