Ухвала суду № 52410194, 07.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
815/409/15
Номер документу
52410194
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2015 р.

м.Одеса

Справа № 815/409/15

Категорія: 6.2.1

Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

секретаря Мамедової С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Теплоенерго» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Теплоенерго» до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області (нині управління Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області), третя особа Одеська міська рада про визнання протиправним та скасування витягу, -

В С Т А Н О В И В:

19 січня 2015 року ТОВ «Теплоенерго» звернулося до суду з позовом до управління Держземагенства у м. Одесі Одеській області про визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виданого управлінням Держземагенства 18 серпня 2014 року за №238/п.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 17 квітня 2001 року рішенням Одеської міської ради № №2320-XXIII затверджено проект відведення земельної ділянки про надання у тимчасове користування, на умовах оренди, терміном на 50 років, підприємству «Теплоенерго» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю за рахунок земель міста (код УКЦВЗ 1.13.- змішаного використання) земельну ділянку площею 0,0374га за адресою: м. Одеса, проспект Академіка Глушка, 11 «Б» для закінчення будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративної будівлі з вбудованим магазином (код УКЦВЗ 1.13.4- землі змішаного використання) та затверджено договір на право тимчасового користування вказаною земельною ділянкою. /а.с.47/

На виконання зазначеного рішення, 01 жовтня 2001 року між ТОВ «Теплоенерго» та Одеською міською радою укладено договір зареєстрований в реєстрі за № 9281 на право тимчасового користування землею на умовах оренди. /а.с.21-24/

18 серпня 2014 року управлінням Держземагенства у м.Одесі Одеської області сформовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси №238/п, згідно якого нормативна грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки склала 721303,88грн. при використанні коефіцієнту Кф - 2,5. /а.с.27/

За вказаним витягом коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) встановлено в розмірі 2,5, а коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки –(К(і)) – у розмірі – 1,22.

Так, статтею 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Наведеній нормі відповідає положення ч. 4 ст.5 Закону України "Про оцінку земель", відповідно до якої, грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. ч. 1 та 2, статті 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 1 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Також, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв’язку з використанням земельної ділянки для експлуатації та обслуговування адміністративної будівлі з вбудованим магазином, що підтверджується умовами договору на право тимчасового користування землею від 18 вересня 2001 року за №9281 та статутом підприємства (п.6.1 мета діяльності товариства – одержання прибутку), позивачем під час використання земельної ділянки змінено умови землекористування, таким чином виникла необхідність в її переоцінки. /а.с.21-24, 70/

Частиною 2 статті 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Таким чином, 12 серпня 2014 року Одеська міська рада звернулася до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області з запитом щодо надання витягу про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки. /а.с.70/

18 серпня 2014 року відповідачем відповідно до запиту надано витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №238/К в якому коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) встановлено в розмірі 2,5, а коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки –(К(і)) – у розмірі – 1,22.

Згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово – комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 Кф 2,5 встановлено для земель комерційного використання для розділів КВЕД G, H, J, K, O93, O92.7.

Відповідно до викладених норм законодавства вбачається, що витяг – це технічний розрахунок, який заповнюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, тому при заповненні витягу територіальний орган Держкомзему не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Отже, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки затверджується міською радою, а видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на підставі показників розроблених міською радою, що свідчить про здійснення відповідачем дій в межах наданих законодавством повноважень і не дає підстав вважати оскаржуваний витяг протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга – залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, –

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Теплоенерго» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 року залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький