ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3464/15
Категорія: 3.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Стеценко О. О. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
09.07.2015 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому просили визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 20.05.2015 року про скасування рішення ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_3; визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 20.05.2015 року про скасування рішення ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задоволено.
25.08.2015 року Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області подало апеляційну скаргу на вказану постанову суду першої інстанції.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт вважає, що громадянство позивачами набуто на підставі подання неправдивих відомостей та фальшивих документів, а тому оскаржувані рішення прийняті правомірно та обґрунтовано.
У зв'язку з викладеним апелянтом ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року та прийняття нової, якої відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 народилась в с. Валя-Пержа, Чадир-Лунгського району, Республіки Молдова. Позивач ОСОБА_3 народився в с. Саіци, Каушанського району, Республіки Молдова.
24.10.2003 року позивачі звернулись із заявами до начальника ГУМВС України в Одеській області про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, на підставі ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001 року, як особи, які постійно проживали до 16.07.1990 року на території, яка стала територією України відповідно до ст.5 Закону України «Про правонаступництво України», та надали документи, передбачені п.23 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України №215 від 27.03.2001 року (далі Порядок №215).
Згідно вимог цього Порядку позивачами разом із заявою про набуття громадянства України були надані, зокрема, такі документи: зобов'язання припинити громадянство Молдови протягом одного року з моменту набуття громадянства України; декларацію-зобов'язання припинити протягом року громадянство іншої країни, у випадку, якщо після набуття громадянства України виявиться, що у зв'язку із розпадом СРСР, на думку будь-якої іншої країни, позивачі є його громадянами, та подати до ГУ МВС України в АР Крим документ про припинення громадянства такої країни; довідку Кошарської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_3 в с. Лозове з 1969 по 1977 рік; довідку Понятівської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_4 в с. Балкове з 1972 року по 1980 рік; свідоцтво про шлюб між позивачами; свідоцтво про народження дітей: ОСОБА_5 ОСОБА_6; тимчасові посвідки про постійне проживання в Україні.
На підставі поданих позивачами документів 07.11.2003 року ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України», було прийнято рішення про набуття позивачами громадянства України за територіальним походженням та видано позивачам паспорти громадян України.
Колегія суддів з матеріалів справи вбачає, що 18.05.2015 року провідним спеціалістом відділу громадянства Управління з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України ГУ ДМС України в Одеській області були підготовлені подання про скасування рішень про оформлення набуття громадянства ОСОБА_4 ОСОБА_7 за формою 41, затвердженою наказом МВС України № 175 від 16.08.2012 року.
На підставі зазначеного подання від 18.05.2015 року, ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про скасування рішення ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_7, у зв'язку з тим, що громадянство України набуто шляхом надання неправдивих відомостей та фальшивих документів, а саме: довідки Кошарської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_7 в с. Лозове з 1969 року по 1977 рік.
Також, на підставі подання провідного спеціаліста відділу громадянства Управління з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України ГУ ДМС України в Одеській області від 18.05.2015 року, ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про скасування рішення ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_4, у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто шляхом надання неправдивих відомостей та фальшивих документів, а саме: надання довідки Понятівської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_4 в с. Балкове з 1972 року по 1980 рік.
22.05.2015 року ГУ ДМСУ в Одеській області направили на адресу позивачів лист № 4/5-7673, в якому зазначено, що ГУ ДМС України в Одеській області відповідно до ст.21 Закону України «Про громадянство України» скасовані рішення про оформлення набуття позивачами громадянства України та повідомлено про можливість отримання довідки про припинення громадянства України.
Суд першої інстанції задовольняючи позов ОСОБА_7 та ОСОБА_4 виходив з того, що відповідач на власний розсуд та без вироку суду не може визнавати фальшивими довідки про проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_7 на території України.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог ОСОБА_7 та ОСОБА_4, зважаючи на наступне:
Визначення правового змісту громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб регулюються Законом України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001 (далі - Закон № 2235-III).
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону № 2235-III особа, яка сама або хоча б один з її батьків, дід чи баба, повнорідні брат чи сестра народилися або постійно проживали до 16.07.1990 року на території, яка стала територією України відповідно до ст. 5 Закону України «Про правонаступництво України», а також на інших територіях, що входили до складу Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, що взяв зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її діти реєструються громадянами України.
Стаття 21 Закону № 2235-III встановлює, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Згідно з п.п. 5, 8 ч.1 ст. 24 зазначеного Закону (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваних рішень) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених ст.21 цього Закону; вилучення у осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасоване рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України.
Відповідно до п. 88 Порядку № 215 для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону України «Про громадянство України» органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
З копії подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 та ОСОБА_2 вбачається, що підставою їх прийняття стали факти подання позивачами для набуття громадянства України неправдивих відомостей та фальшивих документів, а саме довідок Кошарської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_7 в с. Лозове з 1969 року по 1977 рік та довідки Понятівської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_4 в с. Балкове з 1972 року по 1980 рік.
В свою чергу, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що довідка Кошарської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_7 в с. Лозове з 1969 року по 1977 рік та довідка Понятівської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання ОСОБА_4 в с. Балкове з 1972 року по 1980 рік перевірялись відповідачем та слугували підставою для набуття громадянства України позивачами.
В даному випадку відповідачем не надано жодного доказу того, що документи, на підставі яких позивачами набуто громадянство містять неправдиві відомості або є фальшивими.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що із подання взагалі не зрозуміло, що слугувало підставою для виклику сумніву у посадових осіб Відповідача у довідках про постійне проживання Позивачів на території України через майже 12 років після набуття громадянства України Позивачами.
Слід зазначити, що ст. 21 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року встановлено вичерпний перелік підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, при цьому обов'язковою умовою, є встановлення протиправних дій особи при набутті громадянства України. Крім того, факт набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 саме цього Закону, тобто Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що в даному випадку відсутні підстави вважати, що позивачі при зверненні за громадянством України надали до органів міграційної служби неправдиві відомості чи фальшиві документи.
Зважаючи на те, що документи, на підставі яких Відповідачем були прийняті рішення про скасування рішень про оформлення набуття громадянства України Позивачами, не містять фактів надання Позивачами завідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів для набуття громадянства України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що у відповідача не було підстав для прийняття оскаржуваних рішень.
Оскільки судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст.200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Бойко
Судді: Т.М. Танасогло
О.В. Яковлєв