ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
13 жовтня 2015 рокусправа № 804/4681/15 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Уханенка С.А. Богданенка І.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Волошина В.В..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційні скарги Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, ОСОБА_3
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2015 року у справі №804/4681/15 за позовом ОСОБА_3 до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
в с т а н о в и в :
01 квітня 2015 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила:
-визнати протиправним та скасувати вимоги про сплату боргу від 24.03.2015р. за №Ф 0008101703, якою фізичній особі, що проводить незалежну професійну діяльність ОСОБА_3 визначено сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 127094,38 грн.;
-визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 24.03.2015р. №0008111703, яким фізичній особі, що проводить незалежну професійну діяльність ОСОБА_3 визначено штрафу в розмірі 9478,81 грн.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що висновки податкового органу щодо виявлених порушень є безпідставними, оскільки діюче законодавство не вимагає від самозайнятої особи приватного нотаріуса проводити обчислення суми чистого доходу в розрізі місяців за податковий період календарний рік, а також не посилається при проведенні розрахунку єдиного внеску на ОСОБА_3 обліку доходів та витрат.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2015 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф 0008101703 від 24.03.2015р. на суму недоїмки 13545,95 грн.; визнано протиправним та скасувати рішення №0008111703 від 24.03.2015р. на суму 708,90 грн., в задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що висновки податкового органу відповідають вимогам чинного законодавства з питань сплати сум ЄВ самозайнятими особами, а відтак підстави для скасування оскаржуваної вимоги та рішення - відсутні.
ОСОБА_3 також звернулась з апеляційною скаргою, якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог чинного законодавства просить оскаржувану постанову скасувати в частині відмови в задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що посадовими особами Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області у період з 23.02.2015 року по 28.02.2015 року було проведено документальну планову виїзну перевірку платника податків, яка займається професійною діяльністю ОСОБА_3 щодо своєчасності, повноти та достовірності сплати податків та зборів за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року, за результатами якої складено акт від 11.03.2015 року №63/172/НОМЕР_2.
Перевіркою встановлено порушення:
пп.2 п. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 2 п. 8 п. 5 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами та доповненнями, в результаті чого донараховано єдиний внесок на загальну суму 127094.38 грн., в т.ч. за 2012 рік - 62481.75 грн., за 2013 рік - 64612.63 грн.,
Порушено порядок ведення книги обліку доходів та витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації від 24.12.2010 року №1025, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року№1425/18720.
На підставі висновків акту перевірки податковим органом прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0008101703 від 24.03.2015 р., згідно якої вимагається сплата недоїмки з єдиного внеску, штрафів і пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 127094.38 грн., та прийнято рішення №0008111703 від 24.03.2015 року про нарахування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, згідно якого застосовано штрафні санкції у розмірі 9478.81 грн..
Правомірність та обґрунтованість рішення №0008111703 та вимоги №Ф-0008101703 від 24.03.2015 р. є предметом спору переданого на вирішення суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом вірно встановлено порушення вимог чинного законодавства при обчисленні позивачем та сплаті сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 та 2013 року, при цьому розраховуючи сум недоплаченого внеску та штрафні санкції за його несвоєчасну сплату відповідач припустився порушень приписів чинного законодавства та взяв в розрахунок дані, що не відповідають дійсним сумам доходів та витрат позивача. Вказане призвело до невірного обрахування суми єдиного внеску, що підлягають стягненню з позивача та штрафних санкцій.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону Україн «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону Україн «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі
адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону Україн «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,єдиний внесок для платників, зазначених, зокрема, у п.5 ч.1 ст.4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 34,7 відсотків суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального єдиного внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом (ч.3 ст.7 Закону №2464).
Платники єдиного внеску, зазначені у п.5 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року (ч.8 ст.9 Закону № 2464) .
Сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року.
Сума чистого оподатковуваного доходу встановлюється на підставі документів первинного бухгалтерського обліку, а саме, для осіб визначених в п.5 ч.1 ст.4 Закону №2464, книзі обліку доходів та витрат.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.11.2011 року за №1014/18309 та діяла до 08.01.2014 року.
Пунктом 3.4. даного Порядку передбачалося, що фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 01 травня року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку. В таблиці 3 в другій графі зазначається сума доходу, заявлена в податковій декларації.
Таким чином, сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок в графі усього таблиці 3 додатка 5 до зазначених вище Порядків має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно податкової декларації про майновий стан і доходи за 2012р. та за 2013р., позивачем задекларовані суми чистого оподатковуваного доходу на рівні 483500,00 грн. та 440070,00 грн. відповідно.
Згідно таблиці 3 нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно позивачем в графі «Сума доходу, заявлена в податковій декларації» вказана в розмірі 43946,40 грн. за 2012р., в тому числі:
-в період січень - листопад по 3000,00 грн.;
-грудень 10946,40 грн.
Згідно таблиці 3 нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно позивачем в графі «Сума доходу, заявлена в податковій декларації» вказана в розмірі 440070,00 грн. за 2013р., в тому числі:
-в період січень квітень по 2000,00 грн.;
-травень 1000,00 грн.;
-червень 9285,36 грн.;
-в період липень листопад по 2000,00 грн.;
-грудень 411784,64 грн.
Тобто, дані таблиці 3 за 2012р. не відповідають даним податкової декларації про майновий стан і доходи за 2012р., а дані таблиці 3 за 2013р. відповідають даним податкової декларації про майновий стан і доходи за 2013р.
Як вже зазначалось, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно роз'яснень Пенсійного фонду України «Опис формату звіту щодо суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органами Пенсійного фонду України відповідно до Порядку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309, враховуючи зміни постанови правління Пенсійного фонду №18-1 від 23.06.2011, зміни постанови правління Пенсійного фонду № 24-1 від 10.12.2012» - особи, які забезпечують себе роботою самостійно, тобто займаються незалежною професійною діяльністю, формують та подають звіт згідно з таблицею 3 додатка №5 до Порядку.
У графі 2 таблиці 3 додатка 5 «Сума доходу, заявлена в податковій декларації» відображаються в розрізі місяців суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності та задекларованого до органу податкової служби за результатами звітного року, який визначено за нормами Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, без врахування максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок.
У графі 3 таблиці 3 додатка 5 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску» відображаються в розрізі місяців суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності та задекларованого до органу податкової служби за результатами звітного року, який визначено за нормами Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, з урахуванням максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок.
У графі 5 таблиці 3 додатка 5 «Сума нарахованого єдиного внеску (гр. 3 х гр. 4)» відображається сума нарахованого єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 3, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця.
В свою чергу, дані книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність за 2012 2013р., дані обліку доходів і витрат від незалежної професійної діяльності за відповідні періоди, відрізняються від суми доходів відображених у таблицях 3 додатків 5 в розрізі місяців суми доходу, розподіл яких проводився позивачем на власний розсуд.
Як пояснено представником позивача в судовому засіданні позивачем було обраховано суму ЄВ у розмірі 34.7% від суми чистого оподаткованого за 2012 та 2013 роки, в свою чергу, на думку позивача неточності щодо розміру доходів та витрат в розрізі щомісячного обліку не мають суттєвого значення, оскільки ЄВ справляється позивачем щорічно до 01 травня 2015 року з річного чистого доходу та визначаються платником самостійно, тобто на власний розсуд.
В свою чергу, відповідач зазначає, що сума обрахованого позивачем самостійно ЄВ не відповідає сумі ЄВ, що мала обраховавуватись виходячи з середньомісячного розміру чистого доходу позивача та ставки єдиного внеску на відповідний місяць, встановленої Законом.
Суд апеляційної інстанції з приводу заявлених сторонами у справі доводів зазначає наступне.
Дійсно, розмір ЄВ підлягає обрахуванню виходячи з чистого річного оподаткованого доходу, при цьому у розмірі 34.7%, та як вже зазначалось вище, сума ЄВ з розподілом на щомісячні платежі, які мають відповідати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом.
Як вбачається з матеріалів справи та розрахунку сум донарахованого позивачу єдиного внеску, відповідачем обраховано суму єдиного внеску на підставі даних податкових декларацій позивача щодо розміру чистого оподатковуваного доходу за 2012 та 2013 роки.
В той же час, встановлені обставини справи свідчать про невідповідність показників книги обліку доходів та витрат позивача за 2012 та 2013 роки поданим податковим деклараціям, зокрема, в таблицям 3 додатків 5 в розрізі місяців суми доходу, у зв'язку з чим, донараховані відповідачем суми ЄВ не відповідають дійсним.
Отже, відповідачем правомірно встановлено порушення приватним нотаріусом ОСОБА_3 вимог Закону при самостійному визначенні єдиного внеску, що підлягає сплаті за наслідками 2012 та 2013 років, однак невірно обраховано розмір ЄВ, що підлягає донарахуванню.
Таким чином, суд першої інстанції вірно вказав, що враховуючи дані обліку доходів і витрат від незалежної професійної діяльності позивача за 2012р., з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, суми єдиного внеску за 2012р. складатимуть 77097,24 грн., а саме за:
-січень 2012р. 5695,72 грн. (16414,17 грн. х 34,7%);
-за період лютий березень 2012р. по 6329,63 грн. (1073,00 грн. х 17) х 34,7%;
-за період квітень червень 2012р. по 6453,51 грн. (1094,00 грн. х 17) х 34,7%;
-за період липень вересень 2012р. по 6500,70 грн. (1102,00 грн. х 17) х 34,7%;
-за період жовтень листопад 2012р. по 6595,08 грн. (1118,00 грн. х 17) х 34,7%;
-за грудень 2012р. 6689,47 грн. (1134,00 грн. х 17) х 34,7%.
Враховуючи дані обліку доходів і витрат від незалежної професійної діяльності позивача за 2013р., з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, суми єдиного внеску за 2013р. складатимуть 68700,59 грн., а саме за:
-січень 2013р. 6766,15 грн. (1147,00 грн. х 17) х 34,7%;
-лютий 2013р. 4668,92 грн. (13455,11 грн. х 34,7%);
-за період березень квітень 2013р. по 6766,15 грн. (1147 грн. х 17) х 34,7%;
-травень 2013р. 692,42 грн. (1995,44 грн. х 34,7%);
-за період червень листопад 2013р. по 6766,15 грн. (1147,00 грн. грн. х 17) х 34,7%;
-за грудень 2013р. 2443,90 грн. (7042,95 грн. х 17) х 34,7%.
З урахуванням самостійно нарахованого самозайнятою особою ОСОБА_3 єдиного соціального внеску за 2012р. в розмірі 15249,40 грн. та за 2013р. в розмірі 17000,00 грн., суми єдиного соціального внеску, складатимуть за 2012р. - 61847,84 грн. (77097,24 грн. 15249,40 грн.) та за 2013р. - 51700,59 грн. (68700,59 грн. 17000,00 грн.).
Отже, при формуванні оскаржуваної вимоги про сплату боргу від 24.03.2015р. за №Ф 0008101703 Новомосковською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області безпідставно донараховано суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на суму 13545,95 грн., в тому числі за 2012р. в розмірі 633,91 грн. (62481,75 грн. - 61847,84 грн.) та за 2013р. в розмірі 12912,04 грн. (64612,63 грн. - 51700,59 грн.).
В свою чергу, відповідно до п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Згідно Розрахунку штрафних санкцій, відповідно вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (додаток до Акту перевірки №63/172/НОМЕР_2 від 16.03.2015р.), відповідачем нарахована штрафна санкція у сумі 9478,81 грн., в томі числі 6248,18 грн. за 2012р. (10 відсотків від суми донарахованого єдиного внеску за 2012р. на суму 62481,75 грн.) та 3230,63 грн. (пять відсотків від суми донарахованого єдиного внеску за 2013р. на суму 64612,63 грн.).
Враховуючи безпідставне донарахування суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на суму 13545,95 грн., в тому числі за 2012р. в розмірі 633,91 грн. та за 2013р. в розмірі 12912,04 грн., безпідставним відповідно і є нарахування штрафної санкції в розмірі 708,90 грн., в тому числі за 2012р. в розмірі 63,39 грн. (633,91 грн. х 10 %) та за 2013р. в розмірі 645,60 грн. (12912,04 грн. х 5%).
Відтак, з урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо часткового скасування вимоги про сплату боргу за №Ф 0008101703 від 24.03.2015р. на суму недоїмки 13545,95 грн., визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 24.03.2015р. №0008111703 на суму 708,90 грн.
З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для скасування рішення суду, в межах доводів апеляційних скарг, не існує.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційні скарги Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2015 року у справі №804/4681/15 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко