ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
15 жовтня 2015 року №826/6241/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн»
до
державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (відповідач-1)
фінансового управління Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (відповідач-2)
головного управління Державної казначейської служби у місті Києві (відповідач-3)
про
визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, фінансового управління Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, головного управління Державної казначейської служби у місті Києві про:
- визнання протиправними дій фінансового управління Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації по непогодженню висновку державної податкової інспекції в Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві №858-20 від 09.02.2015 про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств на розрахунковий рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» №26007010045248, відкритий в акціонерному товаристві «Укрексімбанк» м. Київ МФО 322313 на загальну суму 318 000,00 грн.;
- визнання протиправним неподанням державною податковою інспекцією в Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві висновку №858-20 від 09.02.2015 про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету Головному управлінню Державної казначейської служби у місті Києві для виконання;
- зобов’язання державної податкової інспекції в Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повторно надати висновок про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств на розрахунковий рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» №26007010045248, відкритий в акціонерному товаристві «Укрексімбанк» м. Київ МФО 322313 на загальну суму 318 000,00 грн.;
- зобов’язання фінансового управління Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації погодити повторно наданий висновок державної податкової інспекції в Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств на розрахунковий рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» №26007010045248, відкритий в акціонерному товаристві «Укрексімбанк» м. Київ МФО 322313 на загальну суму 318 000грн.
- зобов’язання Головного управління державної казначейської служби у місті Києві повернути надміру сплачені кошти з податку на прибуток приватних підприємств на розрахунковий рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» №26007010045248, відкритий в акціонерному товаристві «Укрексімбанк» м. Київ МФО 322313 на загальну суму 318 000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відмова державної податкової інспекції в Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві у повернення надміру сплачених грошових коштів в якості податку на прибуток підприємства з підстав, визначених фінансовим управлінням Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, є необґрунтованою, оскільки товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» не пропущено строк для повернення таких коштів, встановлений приписами пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України.
Відповідачі-1 та -2 проти задоволення позовних вимог заперечували, вказавши на те, що товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» пропущено строк подання заяви про повернення надмірно сплаченого розміру податку на прибуток підприємства, оскільки вказана сума була сплачена 17.11.2011, а заява подана до контролюючого органу 06.02.2015.
Відповідач-3 заперечував проти задоволення позову в частині позовних вимог, заявлених до головного управління Державної казначейської служби у місті Києві, оскільки останнім, за твердженням відповідача-3, права та охоронювані законом інтереси позивача не порушено.
Справу №826/6241/15 розглянуто в письмовому провадженні згідно з приписами частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» звернулося до державної податкової інспекції в Дніпровському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві із заявою про повернення надміру сплачених сум податків від 06.02.2015 за вих. №2139, в якій останнє просило повернути надміру сплачену суму податку на прибуток підприємств в розмірі 318 000,00 грн. за відповідними реквізитами.
Вказану заяву отримано державною податковою інспекцією в Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві 06.02.2015, що підтверджується відміткою на копії заяви, наявної у матеріалах справи.
Державною податковою інспекцією в Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві за результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» про повернення надміру сплачених сум податків від 06.02.2015 за вих. №2139 листом від 27.02.2015 №4716/10/26-53-20-02-05 повідомлено позивача про те, що фінансове управління Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації листом від 13.02.2015 №103-39-42\04 не погоджує висновок від 09.02.2015 №858-20 у зв’язку з тим, що зазначена сума переплати виникла з 17.11.2011, що перевищує термін повернення коштів, який встановлено пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України.
Вважаючи вказану відмову у поверненні надміру сплачених грошових коштів в якості податку на прибуток підприємства необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Так, умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені положеннями статті 43 Податкового кодексу України.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (пункт 43.1 статті 43 Податкового кодексу України).
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (пункт 43.2 статті 43 Податкового кодексу України).
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3 статті 43 Податкового кодексу України).
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (пункт 43.4 статті 43 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 Податкового кодексу України).
В свою чергу, порядком, що регламентує взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі – органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі – органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України, є Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188 та зареєстрований
в Міністерстві юстиції України 23.01.2014 за №146/24923 (надалі – Порядок №882/1188).
У силу пункту 7 Порядку №882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року N 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.
Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.
Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (пункт 10 Порядку №882/1188).
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання проводиться за певною процедурою, згідно якої контролюючий орган за результатами отримання відповідної заяви від платника податків готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Водночас, за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, контролюючий орган передає для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.
Як вбачається з матеріалів справи, державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві сформовано висновок №858-20 щодо заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» про повернення з бюджету податку на прибуток приватних підприємств на суму 318 000,00 грн., що утворився 17.11.2011 згідно платіжного доручення від 17.11.2011 №1919 на суму 1 906 000,00 грн., який було передано до фінансового управління Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації.
Відповідачем-2, в свою чергу, за результатами розгляду даного висновку листом від 13.02.2015 №103-39-42/04 наголошено, що дана переплата виникла з 17.11.2011, що перевищує термін повернення коштів, який встановлено пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України. При цьому, останнім у даному листі наголошено, що відповідно до Бюджетного кодексу України, податок на прибуток приватних підприємств у 2011 році зараховувався 100% до державного бюджету та лише з 2015 року в доходах місцевого бюджету передбачено 10% даного податку.
Так, згідно пункту 17 частини 1 статті 64 Бюджетного кодексу України (в редакції, яка діє з 01.01.2015), до доходів загального фонду бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, міст Києва та Севастополя, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, зокрема, належать 10 відсотків податку на прибуток підприємств (крім податку на прибуток підприємств державної власності та податку, визначеного пунктом 18 цієї частини статті, пунктом 1 2 частини першої статті 66 та пунктом 2 частини першої статті 69 цього Кодексу), який зараховується до бюджету міста Києва.
Таким чином, у державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві не було законодавчо обумовлених підстав звертатися до фінансового управління Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації за погодженням висновку №858-20 щодо заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» про повернення з бюджету податку на прибуток приватних підприємств на суму 318 000,00 грн. та використання вказаного погодження при розгляді заяви позивача про повернення надміру сплачених сум податків від 06.02.2015 за вих. №2139, оскільки у відповідача-2 обов’язок щодо здійснення вказаного погодження виник лише в частині платежів, які надійшли починаючи з 01.01.2015, в той час як позивачем вказані грошові кошти було сплачено 17.11.2011, як зазначено у висновку №858-20, відтак, висновки фінансового управління Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації не мають обов’язкового характеру для розгляду заяви позивача про повернення надміру сплачених сум податків.
Щодо тверджень відповідачів-1 та -2 про пропущення позивачем строку на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань суд зазначає про наступне.
За твердженнями позивача, що не заперечувалося відповідачами під час судового розгляду справи, товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ-ІІІ квартали 2011 задекларовано податку на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу (звітного) податкового періоду, у розмірі 3 007 355,00 грн.
В рахунок сплати податку на прибуток за 3 квартал 2011 року позивачем сплачено 1 906 000,00 грн., згідно платіжного доручення від 17.11.2011 №1919, що також відображено у зворотньому боку облікової картки платника податку на прибуток приватних підприємств, копія якого наявна у матеріалах справи.
В подальшому, товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за ІІ-ІV квартали 2011 року, яка датована 09.02.2012, згідно якої податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу (звітного) податкового періоду, складає «-375 424,00 грн.».
Таким чином, позивачем 09.02.2012 задекларовано від’ємне значення податку на прибуток за результатами ІІ-ІV кварталів 2011 року, внаслідок чого у позивача виникла переплата як різниця між фактично сплаченою сумою податку та сумою, задекларованою останнім за результатами ІІ-ІV кварталів 2011.
Отже, фактичною датою виникнення надміру сплаченої суми податку на доходи підприємства є подання останнім декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ-ІV квартали 2011, яка датована 09.02.2012, на підставі якої і виникла переплата з вказаного виду податку.
При цьому, на підтвердження того, що грошові кошти, які надійшли від позивача за результатами сплати грошових коштів у відповідності до платіжного доручення від 17.11.2011 №1919, є те, що вже 19.11.2011, згідно наявної у матеріалах справи копії зворотнього боку облікової картки платника податку на прибуток приватних підприємств, переплата становить лише 299,90 грн.
Крім того, станом 31.03.2015 сума переплати, яка обліковується за товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» за податком на прибуток приватних підприємств, становить 318 933,90 грн.
Також, суд звертає увагу, що відповідачем-1 під час розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» про повернення надміру сплачених сум податків від 06.02.2015 за вих. №2139 не досліджувалося питання структури переплати, яка обліковується за позивачем, оскільки, як вбачається з наявної матеріалах справи копії зворотнього боку облікової картки платника податку на прибуток приватних підприємств протягом часу перебування товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» на податкову обліку в останнього переплата з податку на прибуток приватних підприємств постійно змінювалась то в бік збільшення, то в бік зменшення.
Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем-1 необґрунтовано відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» у поверненні надміру сплачених сум податків з підстав, викладених у листі від 27.02.2015 №4716/10/26-53-20-02-05.
Водночас, враховуючи те, що головним управлінням Державної казначейської служби у місті Києві не розглядалася заяви позивача про поверненні надміру сплачених сум податків від 06.02.2015 за вих. №2139, а також те, що до нього не надходило висновку від контролюючого органу про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету, відповідачем-3 не порушено прав та охоронюваних законом інтересів позивача станом на момент розгляду даної справи судом, а тому вимоги до головним управлінням Державної казначейської служби у місті Києві про зобов’язання вчинити дії наразі є передчасними і задоволенню не підлягають.
Разом з тим, з метою належного захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача суд дійшов висновку про визнання протиправною відмову державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві у поверненні товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» надміру сплачених сум податків з підстав, викладених у листі від 27.02.2015 №4716/10/26-53-20-02-05, та зобов’язання державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повторно розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» про повернення надміру сплачених сум податків від 06.02.2015 за вих. №2139 з урахуванням висновків даної постанові.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві у поверненні товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» надміру сплачених сум податків з підстав, викладених у листі від 27.02.2015 №4716/10/26-53-20-02-05
Зобов'язати державну податкову інспекцію у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повторно розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Інтеркорн» про повернення надміру сплачених сум податків від 06.02.2015 за вих. №2139 з урахуванням висновків даної постанові.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.