Справа № 815/6169/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2015 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега Боард», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеська міська виборча комісія Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та утриматися від вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 з адміністративним позовом до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега Боард», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеська міська виборча комісія Одеської області про визнання дій кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 з розміщення друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу, розташованого на будівлі Державного архіву Одеської області за адресою:м. Одеса, вул. Піроговська, 29, зобов'язання кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 утриматися від дій із розміщення передвиборчої агітації з порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори», зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега Боард» усунути порушення виборчого законодавства шляхом демонтажу друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 зі стіни Державного архіву Одеської області за адресою: м. Одеса, вул. Піроговська, 29.
Позивач обгрунтовує адміністративний позов тим, що кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 під час розміщення друкованої агітаційної продукції на стіні будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Піроговська, 29 було порушено виборче законодавство України, а саме: на зазначеній друкованій агітаційній продукції відсутня передбачена Законом України «Про місцеві вибори» інформація щодо замовника, установи, що здійснила друк, її тираж, інформація про осіб, відповідальних за випуск.
Позивач, відповідач - ТОВ «Мега Боард», третя особа до суду не з'явилися, були належним чином повідомлені про розгляд справи, а тому справу розглянуто за їх відсутності.
Представник відповідача - кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 в судове засідання з'явився, надав заперечення на позов та просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомленні, на перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Постановою Центральної виборчої комісії від 29.08.2015 року №209 було оголошено з 05 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно із п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року №645-VІІІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році».
Постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області № 57 від 29.09.2015 року зареєстровано кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1.
З наявних матеріалів справи вбачається, що постановою №27 Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 25 вересня 2015 року довіреними особами кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 зареєстровано ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
Позивач в адміністративному позові зазначив, що 16 жовтня 2015 року, проїжджаючи повз будівлі Державного архіву Одеської області, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Піроговська, 29, на стіні цієї будівлі позивач побачив рекламний борд з наявною агітаційною продукцією кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!» без відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, її тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості; свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.
Згідно із ч. 1 ст. 54 Закону України «Про місцеві вибори» передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право здійснювати передвиборну агітацію, вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові, особисті якості та передвиборні програми кандидатів, місцевих організацій партій.
Згідно із ч. 5 ст. 54 Закону України «Про місцеві вибори» передвиборна агітація може проводитися у формі, зокрема, розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами.
Відповідно до положень ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема, кандидати на посаду міського голови за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів можуть виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали. До друкованих агітаційних матеріалів належать плакати, стенди, листівки, постери, інша друкована продукція з написами, що стосуються передвиборної агітації, а також матеріали, що розміщуються на носіях зовнішньої реклами. Друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється.
Кандидати на посаду міського голови, зобов'язані подати по одному примірнику кожного друкованого агітаційного матеріалу, виготовленого за рахунок власних виборчих фондів, а також з використанням обладнання, що їм належить, не пізніш як через два дні після його виготовлення до відповідної територіальної виборчої комісії.
Позивач надав до позову фото-фіксацію рекламного борду з агітаційною продукцією кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!», в якій не зазначено відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, її тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, однак суд критично ставиться до наданих доказів, з огляду на наступне.
Представник відповідача - кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 надав до суду всі документи щодо розміщення агітаційної продукції «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!» за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 29, зокрема, довіреність ОСОБА_2, видану ОСОБА_3 на розпорядження виборчим фондом, договір №19-0210-15 від 02.10.2015 року з додатком №1, укладений між ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_9 на розміщення рекламних площин з агітаційними матеріалами замовника, в тому числі, банеру по вул. Пироговській, 29 в м. Одесі 5х18 в період з 05.10.2015 року по 23.10.2015 року з опалтою наданих послуг.
Крім того, до суду надані докази направлення до Одеської міської виборчої комісії примірника друкованого агітаційного матеріалу, зокрема, макету передвиборчого слогану із зазначенням розмірів 5х18 у масштабі 1:12, розміщеного по вул. Пироговській, 29 в м. Одесі за вхідним номером 9-405/1-6 від 09.10.2015 року.
Крім того, з заперечень довіреної особи кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 та його представника в судовому засіданні - ОСОБА_5 вбачається, що додана до адміністративного позову фото-фіксація друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу, розташованого на будівлі Державного архіву Одеської області за адресою:м. Одеса, вул. Піроговська, 29 не відповідає фактичному змісту цього агітаційного матеріалу, оскільки агітаційна продукція кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!» за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 29 містить всі необхідні реквізити, зокрема, дані про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Таким чином, всі доводи позивача щодо невідповідності агітаційної продукції кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!» за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 29, вимогам ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори», не направлення примірника цієї агітаційної продукції до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, виготовлення цієї продукції не за рахунок виборчого фонду кандидата спростовується наданими до суду доказами.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна з сторін повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем до суду не надано безперечних доказів, які свідчать про проведення відповідачем передвиборної агітації з порушенням Закону України «Про місцеві вибори».
Врахвуючи викладене, підстав для визнання протиправними дій кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 з розміщення друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу не має, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання його утриматися від дій із розміщення передвиборчої агітації з порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори» та зобов'язання ТОВ «Мега Боард» усунути порушення виборчого законодавства шляхом демонтування вищезазначеного агітаційного матеріалу також не підлягають задоволенню.
У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а відтак враховуючи те, що позивач не відноситься до категорії осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, однак при зверненні до суду з позовом судовий збір ним не сплачений, на підставі ст. 94 КАС України з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 1461,60 грн.
Керуючись ст. ст. 160, 162, 163, 174, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега Боард», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеська міська виборча комісія Одеської області про визнання дій кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 з розміщення друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу, розташованого на будівлі Державного архіву Одеської області за адресою:м. Одеса, вул. Піроговська, 29, зобов'язання кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 утриматися від дій із розміщення передвиборчої агітації з порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори», зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега Боард» усунути порушення виборчого законодавства шляхом демонтажу друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 зі стіни Державного архіву Одеської області за адресою:м. Одеса, вул. Піроговська, 29 - відмовити повністю.
Стягнути з кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1461,60 грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 177 КАС України.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки та порядку встановленому ст.177 КАС України.
Суддя Л.І. Свида