Постанова № 52343745, 16.10.2015, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
16.10.2015
Номер справи
592/7788/15-а
Номер документу
52343745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/7788/15-а

Провадження №2-а/592/245/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2015 року м.Суми

Ковпаківський райсуд м. Суми в особі судді Алфьорова А.М., за участю секретаря Літовченко С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання неправомірними та протиправними дій щодо перерахунку пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, вимоги якої підтримала у судовому засіданні та обґрунтовує тим, що з 28.02.2014 р. звільнена з посади начальника фінансового управління Сумської районної державної адміністрації у звязку з виходом на пенсію за віком, відповідно до ст. 30 п. 3 Закону України «Про державну службу», і згідно з законодавством з 03.03.2014 р. була призначена пенсія державного службовця.

На момент призначення пенсії державного службовця, Управлінню Пенсійного фонду України в м. Сумах фінансовим управлінням Сумської районної державної адміністрації було надано відповідні документи, в тому числі довідку про складові заробітної плати від 03.03.2014 р. за № 01-23-188 та довідку від 16.03.2015 р. за № 01-23190 для нарахування пенсії, де не були включені суми виплат, повязані з індексацією заробітної плати, а відповідно не були враховані при обчисленні пенсії.

Під час роботи в фінансовому управлінні Сумської районної державної адміністрації, позивач постійно з 2008 року отримувала відповідну суму індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

На заяву позивачки, фінансовим управлінням Сумської районної державної адміністрації було видано довідку від 16.03.2015 р. за № 01-23-190 про складові заробітної плати, в яку включена індексація заробітної плати у сумі 11411,12 грн. На всю нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

29.05.2015 р. позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо перерахунку пенсії, з включенням індексації заробітної плати у сумі 11411,12 грн.

На своє звернення, позивачка одержала відмову, обґрунтовуючи положеннями п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

З рішенням відповідача, позивачка не згодна та вважає неправомірним, такими що не відповідає діючому законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному їй заробітній платі.

Чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати інші виплати. При цьому слід врахувати, що виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, а саме індексація заробітної плати, приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Види оплати праці та інших виплат, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке зауваження суперечить ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».

Враховуючи викладене, позивачка просить суд визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішень відповідачем про відмову врахувати при перерахунку пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми індексації заробітної плати на підставі

довідки, наданої фінансовим управлінням Сумської районної державної адміністрації від 16.03.2015 р. за № 01-23-190 про складові заробітної плати, в яку включена індексація заробітної плати в загальній сумі 11411 грн. 12 коп., на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування. Зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 03.03.2014 р., та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включаючи суми індексації заробітної плати, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, тобто у розмірі 80 відсотків.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, надавши суду заперечення по справі.

Так позивачкою порушено строк звернення до суду з позовною заявою, оскільки їй було відомо про довідки, з яких обраховувалась пенсія, так як сама надала їх при призначенні пенсії у 2014 році.

Оскільки позивачка звернулася до управління із зверненням в порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян», отримала розяснення чинного законодавства про безпідставність проведення перерахунків, але при цьому не дотримувалася вимог Порядку, право пенсіонера на перерахунок пенсії управлінням не порушувалося.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Отже суми індексації не є надбавками, тому обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. та довідки наданої фінансовим управлінням Сумської районної державної адміністрації, до розрахунку заробітної плати державного службовця крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством.

Виходячи з зазначеного, пенсія позивачки призначена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства, отже з наведеного вище вбачається відсутність правової підстави для задоволення позовних вимог щодо перерахунку пенсії.

Суд вислухавши думку сторін, дослідивши надані докази та вивчивши матеріали справи, вважає задовольнити позовні вимоги частково.

Як встановлено судовим розглядом, 03.03.2014 року позивачці була призначена пенсія державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», але при цьому не врахована індексація заробітної плати.

16 березня 2015 року фінансовим управлінням Сумської районної державної адміністрацією видано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», № 01-23-190, за період з 01 березня 2012 р. по 28 лютого 2014 р., індексація заробітної плати ОСОБА_1 становить 11411 грн. 12 коп. /а.с.11-12/.

На зазначену суму були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

29 травня 2015 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки /а.с.13/.

Як вбачається з відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 19.06.2015 р., відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» /а.с.14/.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України " Про державну службу " заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Положення ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" передбачають, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, статтею 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Індексація доходів громадян здійснюється згідно із Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р №1282-ХІІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003р №1078 з метою часткового або повного відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Ст.18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000р № 2017-111, індексацію доходів населення, яка встановлюється за для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов"язковим для всіх підприємств та організацій незалежно від форм власності.

Відповідно до ч.5 ст.95 Кодексу Законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Закони та Постанови України визначають виплати (доходи), що враховуються до заробітної плати для обчислення пенсії.

У заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р № 400/97-ВР нараховують збір на обо"вязкове державне пенсійне страхування. Оскільки на суми індексації зарплати держслужбовців державні органи нараховували до 2011 року пенсійний збір, а з 2011 року- єдиного соціального внеску, зазначені суми включаються в заробіток для обчислення пенсії.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1 788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 07.2003р. № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 46 Конституції України та вищенаведених нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день призначення пенсії та її перерахунку, та до складу якої включається індексація грошових доходів.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії враховуються суми індексації грошових доходів.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає, що для його відновлення необхідно і достатньо зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як державному службовцю в межах строків позовної давності починаючи з 17 лютого 2015 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми індексації заробітної плати з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства.

Керуючись ст.ст.99, 100, 158-162, 163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання неправомірними та протиправними дій щодо перерахунку пенсії, задовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сума про відмову ОСОБА_1 здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, з урахуванням довідки виданої фінансовим управлінням Сумської районної державної адміністрації від 16.03.2015 р. за № 01-23-190 про складові заробітної плати, в яку включена індексація заробітної плати в загальній сумі 11411 грн. 12 коп.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Сумах здійснити з 17 квітня 2015 р. ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, з урахуванням суми індексації заробітної плати за довідкою фінансового управління Сумської районної державної адміністрації від 16.03.2015 р. № 01-23-190, з урахуванням фактично отриманих сум.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови суду.

Суддя: А.М. Алфьоров