Постанова № 52319213, 15.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
355/1682/15-а
Номер документу
52319213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 355/1682/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Коваленко К.В.

Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 жовтня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Карпушової О.В, Кобаля М.І.,

при секретарі: Погорілій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Баришівської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «Укроп» на постанову Баришівського районного суду Київської області від 10.10.2015 року по справі за їх позовом до Баришівської селищної виборчої комісії Баришівського району Київської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправною та скасування постанови, скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

Баришівська районна організація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «Укроп» звернулися до Баришівського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Баришівської селищної виборчої комісії Баришівського району Київської області про:

визнання протиправною бездіяльність по нескасуванню рішення про реєстрацію кандидата на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області ОСОБА_3 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року за порушення загального порядку висування кандидатом на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області;

визнання протиправною та скасування постанови Баришівської селищної виборчої комісії Баришівського району Київської області № 13 від 06 жовтня 2015 року про відмову в розгляді заяви кандидата на посаду Баришівського селищного голови ОСОБА_4 щодо скасування реєстрації ОСОБА_3 як кандидата на посаду Баришівського селищного голови;

скасування рішення про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

Постановою Баришівського районного суду Київської області від 10.10.2015 року позов задоволено частково:

визнано протиправною бездіяльність по нескасуванню рішення про реєстрацію кандидата на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області ОСОБА_3 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року за порушення загального порядку висування кандидатом на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області;

визнано протиправною та скасовано постанову Баришівської селищної виборчої комісії Баришівського району Київської області № 13 від 06 жовтня 2015 року про відмову в розгляді заяви кандидата на посаду Баришівського селищного голови ОСОБА_4

В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Баришівська районна організація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «Укроп» подали апеляційну скаргу про скасування незаконної, на їх думку, постанови суду першої інстанції в частині відмови в позові та просять постановити в цій частині нову про його задоволення. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, а також порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Баришівської селищної виборчої комісії Баришівського району Київської області від 25 вересня 2015 року № 5 зареєстровано ОСОБА_3 кандидатом на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області, висунутого шляхом самовисування.

Постановою Баришівської районної виборчої комісії Київської області від 01 жовтня 2015 року № 19 зареєстровано ОСОБА_3 кандидатом у депутати Баришівської районної ради Київської області по виборчому списку Баришівської районної партійної організації Політичної партії «Наш Край».

06.10.2015 року до Баришівської селищної виборчої комісії Баришівського району Київської області звернувся ОСОБА_4, кандидат на посаду Баришівського селищного голови, з заявою про скасування рішення щодо реєстраціїю ОСОБА_3 кандидатом на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року за порушення вимог ч.ч. 3-5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори». Дана заява була розглянута 06.10.2015 року о 18 год. 50 хв. та постановою № 13 було відмовлено в її розгляді.

Вирішуючи питання щодо законності пред'явлених позовних вимог, апеляційна інстанція виходить з наступного.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що мала місце бездіяльність Баришівської селищної виборчої комісії по нескасуванню постанови від 25.09.2015 року № 5 про реєстрацію кандидата на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області ОСОБА_3, при цьому не зазначено підстав визнання протиправною такої бездіяльності.

Скасування спірної постанови № 13 від 06.10.2015 року обґрунтовано відсутністю мотивації.

Апеляційна інстанція не може повністю погодитися з такими доводами Баришівського районного суду Київської області, оскільки постанова № 13 від 06.10.2015 року має бути скасована з тих підстав, що ОСОБА_3 порушено вимоги ч.ч. 3-5 ст. 35 Закону, зокрема, загальний порядок висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду селищного голови.

З огляду на викладене, зважаючи на причинно-наслідковий зв'язок між постановою від 06.10.2013 року № 13 щодо протиправної відмови в скасуванні реєстрації третьої особи як кандидата на посаду селищного голови та постановою від 25.09.2015 року № 5, остання також підлягає скасуванню за порушення вимог ч.ч. 3-5 ст. 35 Закону.

Крім того, слід зазначити, що за змістом ч. 4 ст. 35 Закону особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Особа, висунута кандидатом на посаду, зокрема, селищного голови не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

При цьому особа, з урахуванням зазначених вимог, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду селищного голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування (ч. 5 ст. 35 Закону).

Тобто, законним є одночасне висування особи кандидатом у депутати районної ради, кандидатом на посаду селищного голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

У разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися …, кандидатом на посаду …, селищного голови, … від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу (ч. 8 ст. 41 Закону).

В силу п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону порушення встановленого Законом порядку висування кандидата є підставою для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Згідно з пунктом 5 частини першої та пунктом 5 частини другої статті 47 Закону порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 Закону є підставою для скасування територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду, зокрема, міського голови та рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку.

Аналіз зазначених вище правових норм дає підстави колегії суддів прийти до однозначного висновку, що після надходження документів про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом в депутати Баришівської районної ради Київської області по виборчому списку Баришівської районної партійної організації Політичної партії «Наш Край», відповідні територіальні виборчі комісії повинні були виключити його з усіх виборчих списків, до яких він був включений, скасувати його реєстрацію в багатомандатному виборчому окрузі як окремого кандидата в депутати з виключенням його з виборчого списку як кандидата на посаду селищного голови шляхом самовисування, про що повідомити відповідні місцеві організації партій та цю особу.

Колегія суддів приймає правову позицію апелянта щодо помилковості висновків суду першої інстанції стосовно незастосування ч. 8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки дана правова норма визначає порядок дій, що необхідно вчинити відповідній територіальній виборчій комісії при порушенні загального порядку висування кандидатів, зокрема необхідності виключення особи з усіх виборчих списків та скасування її реєстрації як кандидата на посаду селищного голови, у разі включення до виборчого списку кандидатів у депутати від організації політичної партії та (або) висування кандидатом на посаду селищного голови шляхом самовисування.

Дану правову позицію підтвердила Центральна виборча комісія у постанові № 417 від 09 жовтня 2015 року.

Варто відмітити, що факт порушення саме загального порядку висування усунути або виправити не можливо.

При цьому, ч. 2 ст. 47 Закону визначає загальні підстави для скасування виборчою комісією свого рішення щодо реєстрації кандидата у депутати по багатомандатному округу, тоді як ч. 8 ст. 41 Закону чітко передбачено наслідки подвійної реєстрації одним і тим же кандидатом на посаду селищного голови та у депутати районної ради.

Правом відкликання своєї заяви ОСОБА_3 міг скористатися лише щодо реєстрації його кандидатом на посаду селищного голови до подачі пакету документів для реєстрації кандидатом у депутати Баришівської районної ради. Тому, в даному випадку скористатися правом відкликання заяви щодо реєстрації кандидатом у депутати він не міг.

Отже, Законом України «Про місцеві вибори» передбачено саме обов'язок відповідної територіальної виборчої комісії скасувати рішення про реєстрацію кандидата на посаду селищного голови та рішення про реєстрацію кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, у разі порушення встановленого Законом порядку висування кандидата.

Факт того, що постановою Баришівської районної виборчої комісії від 06.10.2015 року № 22 було скасовано постанову від 01.10.2015 року № 22 про реєстрацію ОСОБА_3 як кандидата у депутати Баришівської районної ради Київської області по виборчому списку Баришівської районної партійної організації Політичної партії «Наш Край», не може слугувати підставою для відмови в позові, оскільки порушення Закону, що тягне за собою скасування реєстрації як кандидата в депутати районної ради та селищного голови відбулося значно раніше, тобто 01.10.2015 року.

Законодавством не передбачена можливість усунення порушення ст. 35 Закону шляхом скасування постанови про реєстрацію кандидата в депутати районної ради, а тому постанова від 06.10.2015 року № 22 не може бути прийнята судом як законний акт усунення законодавчого порушення.

Таким чином, суд констатує наявність порушення Закону самим ОСОБА_3, оскільки він особисто подав заяву про своє самовисування як кандидата на посаду селищного голови і саме за його письмовою згодою він був висунутий в кандидати депутатів Баришівської районної ради. Даний факт третьою особою ні в судовому засіданні, ні в апеляційній скарзі, ні в додаткових матеріалах справи не заперечується.

Судова колегія, маючи на меті повне відновлення порушеного права, приходить до однозначного висновку про необхідність скасування постанови № 5 від 25.09.2015 року про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, оскільки в даний час виборча комісія законодавчо позбавлена можливості скасувати таку реєстрацію.

За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності своїх дій.

Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову та постановлення в цій частині нової про задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат, то апеляційна інстанція приходить до висновку, що оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, позивачем не було понесено витрат ні при подачі позову, ні при подачі апеляційної скарги, то відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу Баришівської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «Укроп» - задовольнити.

Постанову Баришівського районного суду Київської області від 10.10.2015 року в частині відмови в задоволенні позову - скасувати та постановити в цій частині нову, якою позов задовольнити.

Скасувати постанову Баришівської селищної виборчої комісії Баришівського району Київської області від 25.09.2015 року № 5 про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом на посаду Баришівського селищного голови Баришівського району Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

В решті постанову суду - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та подальшому оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Карпушова О.В.

Кобаль М.І.