ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2015 р. Справа № 926/100/14
За позовом Чернівецької обласної ради
до 1) Виконавчого комітету Чернівецької міської ради
2) Чернівецької міської ради
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім.М.Івасюка
про визнання незаконним та скасування рішення, свідоцтва про право власності на нерухоме майно
Суддя Желік Б.Є.
Представники:
від позивача ОСОБА_1
від відповідачів ОСОБА_2
від третьої особи ОСОБА_3
СУТЬ СПОРУ: Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області від 22 січня 2014 року за позовною заявою Чернівецької обласної ради м.Чернівці до Виконкому Чернівецької міської ради(відповідач 1) і до Чернівецької міської ради(відповідач 2) з наступними позовними вимогами:
1.Визнати незаконними та скасувати:
- підпункт 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 24.03.2009р. №203/6 «Про оформлення права комунальної власності на обєкти нерухомості, що належать територіальній громаді м.Чернівці(делеговані повноваження)»;
- підпункт 2.33 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 27.12.2011р. №833/22 «Про оформлення права комунальної власності на обєкти нерухомості, що належать територіальній громаді м.Чернівців(делеговані повноваження);
- підпункт рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради на підставі якого видане свідоцтво на право власності серії ЯЯЯ/162612 від 15.02.2005р..
2. Визнати незаконними та скасувати свідоцтва про право власності на нерухоме майно видані територіальній громаді м.Чернівці:
- серія та номер ЯЯЯ/162612 від 15.02.2005,
- серія та номер САС/041250 від 26.03.2009,
- САЕ №254199 від 28.12.2011.
3. Стягнути з відповідача 7308грн. судового збору.
Згідно з заявами від 01.04.2014р.(а.с.232,233 том.1) та від 29.09.2015р.(а.с.34-36 том 2)Чернівецька обласна рада позовні вимоги у справі виклала у наступній редакції:
1. Визнати незаконними та скасувати:
-підпункт 1.37 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської
зади від 08.02.2005 р. №54/2 «Про підтвердження права комунальної
власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м.
Чернівці, внесення змін в раніше прийняте рішення» в частині підтвердження
права комунальної власності територіальної громади м. Чернівці на
нежитлову будівлю літ А. площею 259,20 кв. м. по пл. Соборній,4.
підпункт 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 24.03.2009р. №203/6 «Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівці (делеговані повноваження)».
2.Визнати недійсним свідоцтва про право власності на
нерухоме майно:
-серія та номер ЯЯЯ/162612 від 15.02.2005, а також серії САС/041250 від
26.03.2009р.
3.Стягнути з відповідача 4 872 грн. судового збору (у зв'язку із
зменшенням розміру позовних вимог).
Обґрунтовуючи позовні вимоги у справі Чернівецька обласна рада посилається на наступні обставини і докази.
Виконуючи пункт 2 постанови КМ України від 05.11.1991р. №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною(республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) та відповідно до повноважень наданих облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам(за участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів), Х сесія Чернівецької обласної ради народних депутатів ХХІ скликання, узгодивши розмежування державного і комунального майна з радами різних рівнів, 27 грудня 1991 року прийняла рішення «Про перелік обєктів комунальної власності обласної, міської і районних Рад народних депутатів», яким затвердила перелік обєктів комунальної власності обласної, міської та районних рад народних депутатів.
Згідно з п.2.10 «Культура» додатку №1 до вищенаведеного рішення, продовжує позивач, обласні бібліотеки для дорослих і дітей віднесено до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності Чернівецької обласної ради народних депутатів.
Рішенням №253 від 25.01.1992р. Чернівецька міська рада затвердила перелік обєктів комунальної власності Чернівецької міської ради, у якому, стверджує позивач, відсутній пункт, відповідно до якого обласні бібліотеки для дорослих і дітей були б передані у власність Чернівецької міської ради.
Відповідно до ч.2 п.10 розділу V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» майно передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
Керуючись зазначеною нормою, II сесія XXIII скликання Чернівецької обласної ради прийняла рішення «Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» від 9 липня 1998 року №45-2/98 і затвердила перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, яким підтвердила, що об'єкт нерухомості обласна наукова бібліотека є об'єктом спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області. Зазначений об'єкт знаходиться за адресою вул. О. Кобилянської,47(в т.ч. обмінний фонд вул. Челюскінців 16 та юнацька бібліотека вул. Соборна,4 (пункт 113 Переліку)
Згідно з рішенням виконавчого комітету обласної ради народних депутатів від 20.06.1990 року № 127 об'єднано обласну юнацьку бібліотеку з обласною науковою універсальною бібліотекою в єдину обласну наукову універсальну бібліотеку, яка станом на 1991 рік знаходилась за адресою площа Соборна.
Підтвердженням того, що майно було передано до обласної ради є зведена відомість про вартість будівель, споруд та іншого майна бюджетних установ і організацій культури, яке рішенням сесії Чернівецької обласної ради народних депутатів від 27.12.1991 р. включено у комунальну власність обласної ради.
Приміщення на вул. О.Кобилянської, 47, зазначає позивач, під розміщення обласної бібліотеки звільнені і передані Облпрофрадою та обкомами профспілок на підставі рішення Виконкому Чернівецької міської ради народних депутатів трудящих №127/5 від 13.05.1959р. «Про часткову зміну рішення виконкому міської ради народних депутатів трудящих від 25.02.1959р. №10084 «Про використання приміщень у звязку з ліквідацією районів».
24.03.2009р. першим відповідачем у справі прийнято рішення за №203/6, згідно з яким Виконкомом Чернівецької міської ради, як стверджує позивач, вирішено на приміщення на вул.О.Кобилянської, 47(будівля літ.А, загальна площа 1931,6кв.м) оформити право комунальної власності як на обєкт нерухомості, що належить територіальній громаді м.Чернівці (делеговані повноваження).
На підставі наведених вище рішень №203/6 від 24.03.2009р. і №833/22 від 27.12.2011р., продовжує позивач, Виконкомом Чернівецької міської ради територіальній громаді м.Чернівці видані свідоцтва про право власності, у т.ч. серія та номер: ЯЯЯ/162612 від 15.02.2005р., САС/041250 від 26.03.2009р.
Виконком Чернівецької міської ради(відповідач 1), заперечуючи проти задоволення позовних вимог у справі посилається на наступні докази і обставини.
У порушення пункту 2 рішення від 27.12.1991р. Чернівецької обласної Ради народних депутатів «Про перелік обєктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів», пункту 2.10 додатку №1, на яке(рішення) Чернівецька обласна рада у своєму позові посилається як на доказ щодо приналежності спірного у справі майна до комунальної власності обласної ради, позивач, як стверджує відповідач 1, не провів інвентаризації обєктів, що перебували в безпосередньому віданні Чернівецької обласної державної адміністрації; не подав до суду жодного документу, який би підтвердив її(інвентаризації) проведення, а також те, що спірні у справі приміщення, розташовані у т.ч. на вулицях ОСОБА_4, 47, Челюскінців 16 та на площі Соборній у м.Чернівці, ввійшли у склад інвентаризаційного майна Чернівецької обласної ради.
Відповідач вважає, що відсутність актів інвентаризації свідчить про те, щовказані вище приміщення на обліку Чернівецької обласної ради не перебували і вона не була їх власником.
Рішення Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 27.12.1991р. «Про перелік обєктів комунальної власності обласної, міської та районних рад», продовжує відповідач, не містить вказівок на знаходження у її віданні приміщень обласних бібліотек для дорослих і дітей; у зазначеному рішенні йдеться про бібліотеки як про установи.
Зі Статуту Чернівецької обласної державної універсальної бібліотеки від 07.02.1991рп., стверджує відповідач 1, не вбачається, що на період розмежування комунального майна (1991-1992 роки) обласна універсальна наукова бібліотека імені ОСОБА_5 розташовувалась саме за адресою: м.Чернівці, вул.О.Кобилянської, 47.
Ця адреса, за якою згідно із Статутом в редакції 2008р. розташована Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека, вказана, як вважає відповідач 1, у 2008 році на підставі договору оренди приміщення від 09.07.2007р. №237, укладеного між Бібліотекою та Виконкомом Чернівецької міської ради в особі Департаменту економіки. Отже, стверджує відповідач 1, позивачем не подано до суду жодного належного доказу, яким би підтверджувалося, що саме на час розмежування майна між комунальною власністю області і комунальною власністю міста Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім.М.Івасюка розташовувалася на вул.О.Кобилянської, 47.
Щодо приміщення на вул.Соборній, 4 в м.Чернівці то, як стверджує відповідач 1, рішенням Виконкому Чернівецької міської ради №524/13 від 14.11.2006р. приміщення першого поверху площею 185,8 кв.м на вул.Головній передано в оренду з метою використання його під Чернівецький філіал юнацької бібліотеки та Чернівецької універсальної наукової бібліотеки взамін приміщення окремої будівлі на площі Соборній, 4 площею 168,8кв.м, про що Чернівецька обласна адміністрація повідомлена листом №824 від 11.05.2010р.
Поряд з наведеним, відповідач 1 стверджує, що згідно із Статутом спірне у справі майно закріплене за Чернівецькою обласною універсальною бібліотекою на праві оперативного управління і жодного доказу про те, що приміщення належить бібліотеці, позивачем до суду не подано.
Одночасно, посилаючись на ст.257 ЦК України відповідач просить застосувати позовну давність до позовних вимог про скасування свідоцтв про право власності виданих 15.02.2005р. сер.номер ЯЯЯ/162612 та 26.03.2009р сер.номер САС/041250.
Ухвалами від 11, 27 лютого та від 13 березня 2014р. розгляд справи судом відкладався з підстав, наведених в ухвалах(а.с.128, 183, 202 том 1).
Ухвалою від 10 квітня 2014р. провадження у справі зупинено до вирішення господарського спору у справі №23/564, порушеній господарським судом м.Києва за позовом Чернівецької міської ради про визнання недійсними рішень Чернівецької обласної ради, повязаних з процесом управління обєктами спільної власності територіальних громад області, а отже з предметом спору у даній справі (а.с.243, 244 том 1).
Ухвалою від 17.09.2015р. у звязку із надходженням від сторін рішення господарського суду у справі №23/564, яке набрало чинності, господарський суд поновив провадження у справі, призначивши її розгляд на 29.09.2015р.(а.с.16 том 2), а ухвалою від 29.09.2015р. відклав розгляд справи на 09.10.2015р. за клопотанням позивача.
У судовому засіданні, призначеному на 09.10.2015р. представники позивача і відповідача підтвердили позовні вимоги та заперечення на них, викладені ними у позовній заяві та у відзиві на неї, наведені також судом в описовій частині цього рішення.
Заслухавши усні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали і обставини справи, надавши їм належну правову оцінку суд дійшов висновку про обґрунтованість і доведеність позивачем його позовних вимог у справі, які підлягають задоволенню у т.ч. з наступних підстав.
Судом встановлено.
Чернівецька обласна рада у даній справі звернулась до господарського суду з матеріально-правовими вимогами до Виконкому Чернівецької міської ради(відповідач 1) та до Чернівецької міської ради(відповідач 2) із залученням до участі у справі Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім.. ОСОБА_5 в якості третьої особи без самостійних вимог, у т.ч.:
1)про визнання незаконними та скасування підпункту 1.37 рішення Виконкому Чернівецької міської ради №54/2 від 08.02.2005р. «Про підтвердження права комунальної власності на обєкти нерухомості, що належать територіальній громаді м.Чернівці, внесення змін в раніше прийняте рішення» в частині підтвердження права комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на нежитлові будівлі літ.А площею 259,20кв.м, літ.Б площею 325ква.м, літ.В площею 84,3кв.м у м.Чернівці Соборна площа 4;
2)про визнання незаконним та про скасування підпункту 1.1 рішення Виконкому Чернівецької міської ради від 24.03.2009р.№203/6 «Про оформлення права комунальної власності на обєкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівці(делеговані повноваження) в частині щодо оформлення права комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на будівлю літ.А загальною площею 1931,60кв.м на вул.О.Кобилянської, 47;
3)про визнання недійсним свідоцтва про право власності серія та номер ЯЯЯ/162612 від 15.02.2005р. на нерухоме майно нежитлові будівлі літ.А площею 259,2кв.м, літ.Б площею 325,8кв.м, літ.В площею 84,3кв.м в м.Чернівці, Соборна площа 4;
4)про визнання недійсними свідоцтва про право власності серія та номер САС/041250 на нерухоме майно нежитлова будівля літ.А загальною площею 1931,60 кв.м в м.Чернівці вул.О.Кобилянської, 47.
Позовні вимоги у справі мотивовані тим, що спірні акти прийняті відповідачем з перевищенням наданих законом повноважень, без наявності правових підстав та суперечать чинному законодавству.
З матеріалів справи вбачається наступне.
Оскаржувані у справі рішення, у т.ч. №54/2 від 08.02.2005р. про підтвердження права комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на нежитлові будівлі літ.А,Б,В на площі Соборній,4(а.с.109-110, том 1) та рішення №203/6 від 24.03.2009р. про оформлення права комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на нежитлову будівлю літ.А на вул.О.Кобилянської,47 (а.с.116 том 1), на підставі яких видано оскаржувані у справі свідоцтва про право власності територіальної громади м.Чернівці серія ЯЯЯ №162612(а.с.177 том 1) і серія САС №041250 (а.с.179 том 1), прийняті Виконкомом Чернівецької міської ради з посиланням на пункт 2.1 додатку №1 до рішення ІХ сесії Чернівецької міської ради народних депутатів І скликання від 25.01.1992р. №253 «Про перелік обєктів комунальної власності Чернівецької міської ради народних депутатів».
Як вбачається зі змісту наведеного вище рішення №253 від 02.01.1992р.(п.1), Міська рада народних депутатів м.Чернівці, посилаючись на рішення Х сесії Чернівецької обласної ради народних депутатів ХХІ скликання від 27.12.1991р. «Про перелік обєктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів», затвердила перелік обєктів комунальної власності міської ради народних депутатів згідно додатку №1(а.с.45 том 1).
Пункт 2.1 «Житлово-комунальне господарство» Додатку №1 до наведеного вище рішення Чернівецької міської ради народних депутатів містить перелік майна, яке передано у відання управлінь, відділів та комітетів міськвиконкому, міських обєднань, господарських товариств, трестів, фірм, підприємств, організацій, установ та закладів, крім підвідомчого.
При цьому, до зазначеного Переліку(п.2.1 додатку 1 до рішення ІХ сесії ХХІ скликання Чернівецької міської ради народних депутатів) не включено спірне у справі майно, у т.ч. нежитлові будівлі літ.А,Б,В на площі Соборній, 4 та літ.А на вул.О.Кобилянської, 47(а.с.46).
З наведеного вбачається, що оскаржувані у справі рішення засновані на акті, який не підтверджує право територіальної громади м.Чернівці на майно, оформлене і зареєстроване за нею як комунальна власність, а тому ці рішення як незаконні підлягають скасуванню судом, а оформлені на їх підставі Свідоцтва про право власності визнанню недійсними.
Поряд з наведеним також суд зазначає.
Статтею 10 Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки від 20.08.1978 року було визначено, що основу економічної системи Української РСР становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності.
Відповідно до статті 87 Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 року), соціалістичною власністю є: державна (загальнодержавна) власність; колгоспно-кооперативна власність; власність профспілкових та інших громадських організацій.
Статтею 89 Цивільного кодексу Української РСР було визначено, що державна власність - основна форма соціалістичної власності. Держава є єдиним власником всього державного майна. Підстави набуття (припинення) права власності визначаються за законодавством, чинним на час виникнення відповідних правовідносин.
Поняття комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та підстави її набуття було передбачено ст. 7 Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування" від 07.12.1990 (втратив чинність у 1997 році), згідно якої до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, вказане в Законі України "Про власність".
Відповідно до статті 2 Закону Української РСР "Про власність", власність в Українській РСР існувала в таких формах: індивідуальна (особиста і приватна трудова), колективна, державна. Всі форми власності визнавалися рівноправними.
За статтею 31 Закону України "Про власність" комунальна власність належала до державної власності. Суб'єктами права комунальної власності були адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів (стаття 32 Закону).
На виконання постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування", від 26.03.1991 "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність", Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05.11.1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", у пункті 3 якої передбачено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.
Керуючись вищевказаною постановою уряду України Чернівецькою обласною Радою народних депутатів Х сесії ХХІ скликання прийнято рішення від 27.12.1991 "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів", яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів додатки 1, 2,3 (а.с.26-44).
Пунктом 2 даного рішення передбачено, що виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом на 1 січня 1992 року провести інвентаризацію будівель, споруд, обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів.
Акт інвентаризації та акт передачі у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів суду не надано.
Не міг слугувати підставою для прийняття оскаржуваних у справі актів про передання до комунальної власності Чернівецької міської ради спірного у справі майна і Перелік державного майна підприємств, установ і організацій, яке безоплатно передається до комунальної власності Чернівецької міської ради народних депутатів (додаток №2 до рішення сесії обласної Ради народних депутатів від 27.12.1991р.), т.я. зазначене в Переліку майно не ідентифікується за назвою, площею, місцем розташування з майном, оформленим за територіальною громадою м.Чернівці згідно з оскаржуваними у справі актами Чернівецької міської ради(а.с.36-40; 109-110; 116; 177, 179).
Що стосується заяви Чернецької міської ради про застосування позовної давності, то вона не береться судом до уваги з урахуванням викладених позивачем у позовній заяві обставин, за яких позов заявлений Чернівецькою обласною радою лише після того, коли йому стало відомо про порушене право, тобто 05 та 12 листопада 2013р., коли Державним реєстратором позивачу було відмовлено у проведенні державної реєстрації його прав на спірне майно, у звязку з тим що в Державному реєстрі речових прав на це майно вже зареєстроване право за територіальною Громадою м.Чернівці на підставі документів, що оскаржуються у даній справі.
З урахуванням наведених позивачем обставин, які підтверджуються матеріалами справи(а.с.77,79) та не спростовується Чернівецькою міською радою, суд вважає, що позивачем дотримано вимогу ст.261 ЦК України щодо початку перебігу загального строку позовної давності.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані у справі акти(рішення) приймалися Виконкомом Чернівецької міської ради(відповідач 1), на підставі цих актів оформлені Свідоцтва про право власності, які також є предметом спору, тому Чернівецька міська рада, яка не приймала участі у прийнятті оскаржуваних актів, залучена до участі у справі в якості другого відповідача помилково.
Заявою про зменшення розміру позовних вимог від 01.04.2014р. Чернівецька обласна рада частково зменшила позовні вимоги(стор. 232-233 том 1), у звязку з чим сплачений позивачем судовий збір підлягає частковому поверненню у відповідності з п.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Ґрунтуючись на викладеному, матеріалах справи, керуючись п.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», ст.ст.44, 49, ст.ст.82-85, 115-118 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати незаконним та скасувати:
- підпункт 1.37 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 08.02.2005 р. №54/2 «Про підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м.Чернівці, внесення змін в раніше прийняте рішення» в частині підтвердження права комунальної власності територіальної громади м. Чернівці на нежитлову будівлю літ А. площею 259,20 кв. м. по пл. Соборній,4.
- підпункт 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 24.03.2009р. №203/6 «Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівці (делеговані повноваження)».
Визнати недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно:
-серія та номер ЯЯЯ/162612 від 15.02.2005, а також серії САС/041250 від
26.03.2009р.
3.Стягнути з Виконкому Чернівецької міської ради( код ЄДРПОУ №04062216 м.Чернівці, Центральна пл.1) на користь Чернівецької обласної ради(м.Чернівці, вул.Грушевського,1) 4872,00грн. на відшкодування судового збору.
4.Повернути з Державного бюджету України на користь Чернівецької обласної ради(м.Чернівці, вул.Грушевського,1) 2436,00 грн. переплати судового збору, сплаченого по платіжному дорученню №784 від 26.12.2013р.
5.Чернівецьку міську раду у даній справі визнати неналежним відповідачем.
Повне рішення складено 15.10.2015р.
Суддя Желік Б.Є.