Постанова № 52313051, 07.10.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
818/3370/15
Номер документу
52313051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2015 р. Справа № 818/3370/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - М.М. Шаповала

за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської,

представника позвича - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Конотопської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Конотопської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач) № 23707-15 та № 23708-15 від 30.04.2015 р., якими йому збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення - землі комерційного використання.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та пояснив, що 01.08.2012 р. між ним (орендарем) та Конотопської міської радої (орендодавцем) були укладені строком на пять років договори оренди землі на земельні ділянки площею 0,0450 га (за адресою: м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 33-а) та площею 0,0980 га (за адресою: м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 8-а).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0450 га встановлена в договорі в сумі 161039,36 грн. (357,86 грн. за 1 кв. м.). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0980 га встановлена в договорі 350707,94 грн. (357,86 грн. за 1 кв. м.).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до встановленого рішенням міської ради від 26.11.2008 року по договору оренди земельної ділянки площею 0,0980 га підвищуючого коефіцієнту 3 і складає за рік 10521,24 грн., тобто 876,77 грн. на місяць, по договору оренди земельної ділянки площею 0,0450 га підвищуючого коефіцієнту 6 складає за рік 9662,36 грн., тобто щомісячно по 805,2 грн.

30.04.2015 р. відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 23707-15 та № 23708-15, якими визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 23562,05 грн. та 21638,61 грн. відповідно.

Позивач вважає вищезазначені повідомлення-рішення протиправними, оскільки відповідно до пункту 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно з пунктом 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються у договорі оренди між орендодавцем і орендарем. Зазначає, що нормативно-правові акти не закріплюють обов'язок орендаря автоматично перераховувати орендну плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати.

Представник відповідача проти позову заперечував, в судовому засіданні пояснив, що на виконання вимог пункту 288.1 статті 288 ПК України до Конотопської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області Конотопською міською радою у додатках до листа від 31.01.2015р. № 01-24/125 (а.с. 34-36) надано перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік. Згідно даного переліку нормативна грошова оцінка земельних ділянок, орендованих ОСОБА_3 склала 360643,69 грн. (земельна ділянка площею 0,0450 га) та 785401,81 грн. (земельна ділянка площею 0,0980 га), орендна плата за 2015 р. - 21638,61 грн. (земельна ділянка площею 0,0450 га) та 23562,05 грн. (земельна ділянка площею 0,0980 га). Разом орендна плата по орендованим земельним ділянкам ОСОБА_3 склала 45200,66 грн.

Згідно п. 9 Договорів орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до встановленого рішенням міської ради від 26.11.2008 р. Згідно п. 12, 27 Договорів розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнту індексації, визначених законодавством, підвищення або встановлення нових коефіцієнтів по визначенню розміру плати, в інших випадках, передбачених законом.

Конотопська міська рада має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку, коефіцієнту індексації грошової оцінки земель, зміни коефіцієнту по визначенню розміру орендної плати.

Відповідно до п. 30 Договорів ОСОБА_3 зобовязаний при проведенні щорічної індексації грошової оцінки земель встановлену річну орендну плату індексувати відповідно на встановлений коефіцієнт.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, та, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до норм ПК України, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, тобто, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.

Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю у випадку позивача не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, а саме - трикратного розміру земельного податку.

Плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів згідно переліку статті 9 ПК України, тому розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами.

Починаючи з 01.01.2011 року, на адміністрування орендної плати та відносини, що виникають при оренді земельної ділянки комунальної та державної власності, поширюються приписи ПК України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.

Згідно зі ст. 271 ПК України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 1 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11.12.2003 року № 1378-IV "Про оцінку земель". Відповідно до абзацу 5 статті 5 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 15 Закону).

Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 затверджено Типовий договір оренди землі, пунктом 9 якого встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Розмір орендної плати за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (п. 13 Типового договору оренди землі).

Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями ПК України. Тому, положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать ПК України в частині визначення розміру орендної плати, не можуть застосовуватися та мати пріоритет над нормами ПК України.

Крім того, п. 12, 27 Договорів розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнту індексації, визначених законодавством, підвищення або встановлення нових коефіцієнтів по визначенню розміру плати, в інших випадках, передбачених законом.

До обставин, у звязку із якими розмір плати за землю позивача має переглядатися є зміна коефіцієнту індексації грошової оцінки земель.

Відповідно до п. 30 Договорів ОСОБА_3 зобовязаний при проведенні щорічної індексації грошової оцінки земель встановлену річну орендну плату індексувати відповідно на встановлений коефіцієнт.

Враховуючи це, після набрання чинності ПК України позивач мав самостійно перерахувати величину орендної плати на поточний рік з урахуванням обмежень пп. 288.5.1 та 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 ПК України та розміру нової грошової оцінки земельних ділянок.

З урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель, що перебуває в користуванні позивача, заниження орендної плати, допущене позивачем, складає суму в розмірі 45200,66 грн., а тому відповідач, на якого покладено обовязок адміністрування плати за землею, правомірно визначив грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб та прийняв податкові повідомлення-рішення від 30.04.2014 р. № 23707-15 та № 23708-15 (а.с. 8).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем не надано доказів протиправності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Конотопської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал