Постанова № 52313050, 07.10.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
818/3368/15
Номер документу
52313050
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2015 р. Справа № 818/3368/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - Вольської А.Г.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі - відповідач, УДМСУ у Сумській області) щодо зобовязання її - ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3В.) сплатити кошти в сумі 348 грн. 15 коп. за послуги по оформленню та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та вартість бланку паспорту громадянина України для виїзду за кордон, а також щодо вимоги про написання заяви про надання адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорту громадина України для виїзду за кордон та зобовязати відповідача вчинити дії щодо повернення позивачці грошові кошти в розмірі 348 грн. 15 коп., які було зайво сплачені за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Свої вимоги мотивує тим, що оскільки сплата установленого Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 р. № 7-93 "Про державне мито" державного мита покриває вартість витрат, повязаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), відповідач не вправі вимагати повторної оплати тих самих послуг на підставі іншого нормативно-правового акта.

Також вважає, що сплата нею на вимогу відповідача вартості бланка паспорта є неправомірною, у звязку з тим, що в порядку, на який послався відповідач не встановлено розмір такого відшкодування, не передбачають сплати вартості бланку паспорта і Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 р. № 231, а, законодавства України не передбачає стягнення з громадян платежів за тимчасове користування бланками паспортів для виїзду за кордон та не передбачає обовязку писати заяву про надання адміністративної послуги.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги з підстав, викладених у позові, підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 32-39, 66-71) та зазначала, що в діях УДМС України в Сумській області відсутня протиправність, оскільки сплачені обов'язкові платежі ОСОБА_3 за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (з електронним чипом) № FВ 381951 від 16.04.2015 р., передбачаються Законом України "Про адміністративні послуги" та Постановами Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. № 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" та від 26.10.2011 р. №1098 "Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг".

Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що у березні 2015 року позивачка звернулась до Ковпаківського районного відділу м. Суми УДМСУ у Сумській області (далі - Ковпаківський РВ м. Суми) з заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (з електронним чипом) та пакетом документів. Однак, у надані вищезазначеної послуги без сплати обов'язкових платежів (за бланкову продукцію 261 грн.; та адміністративну послугу 87 грн. 15 коп.) позивачці було відмовлено, а також роз'яснено щодо вартості даної адміністративної послуги.

11.03.2015 ОСОБА_3, сплативши 348 грн. 15 коп. (за бланкову продукцію в розмірі 261 грн.; та адміністративну послугу в розмірі 87 грн. 15 коп. а.с.42) повторно звернулась до Ковпаківського РВ м. Суми з відповідним пакетом документом про оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (з електронним чипом), підписавши заяву-анкету (а.с.41 зворот), а 06.05.2015 р. позивачка отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон (з електронним чипом) "РВ № 381951" (а.с.41).

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок та порядок розв'язання спорів у цій сфері визначає Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21.01.1994 р. № 3857-ХІІ, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 4 якого порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Схоже міститься в і в частині 2 статті 22 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 р. № 5492-VI, відповідно до якої кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію норм вказаних законів 07.05.2014 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 152, якою затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, згідно п. 22 якого для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа подає:

1)заяву-анкету;

2)паспорт громадянина України (для осіб, що досягли шістнадцятирічного віку та постійно проживають в Україні);

3)свідоцтво про народження (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон особі, що не досягла шістнадцятирічного віку);

4)відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів;

5)заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). У разі оформлення паспорта особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, таку заяву від її імені подають батьки (якщо батьки не перебувають у шлюбі, - той з батьків, з ким проживає особа), усиновлювачі, опікуни, піклувальники або інші представники чи представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над цією особою. Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства;

6)у разі оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу, може бути подано дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра та одну фотокартку розміром 10x15 сантиметрів для внесення відцифрованого зображення особи шляхом сканування.

Таким чином, суд визнає, що оформлення та видача паспорта здійснюється у встановленому законодавством порядку виключно за наявністю відповідного письмового волевиявлення особи та за умови сплати саме встановлених законодавством платежів.

Позивачка вказує на те, що відповідач протиправно змусив її написати заяву про надання адміністративної послуги без якої пакет документів на оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон прийнятий не був би. Суд не може погодитись з такими доводами ОСОБА_3, оскільки відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про адміністративні послуги" від 06.09.2012 р. № 5203-VІ адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону; суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Таким чином, отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон спрямовано на набуття особою права на виїзд з України і в'їзд в Україну, за змістом статті 1 вказаного Закону від 06.09.2012 р. № 5203-VІ оформлення та видача вказаного паспортного документа є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України - суб'єктами надання даної послуги.

Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги" від 06.09.2012 р. № 5203-VІ заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій чи усній формі.

Суд визнає, що для отримання адміністративної послуги у вигляді оформлення та видачі паспортного документа позивач повинна була оформити своє волевиявлення шляхом подачі відповідної заяви, а тому, вимога відповідача написати ОСОБА_3 заяву про надання адміністративної послуги відповідала вимогам чинного законодавства, у звязку з чим позовні вимоги про визнання дій УДМСУ у Сумській області протиправними в цій частині не підлягають задоволенню.

Позивачка, з посиланням на постанову Верховного Суду України від 03.12.2013 р. по справі 21-416а13 (а.с.72-76), вказує на те, що відповідач протиправно змусив її сплатити грошові кошти в розмірі 348,15 грн. та подати заяву про надання адміністративної послуги. Вказані доводи суд визнає такими, що не відносяться до часу оформлення та видачі паспортного документа позивачці, оскільки висновки Верховного Суду України, викладені у вказаній постанові (а.с.72-76), стосувались відносин, які виникли ще до вересня 2012 р., тобто ще до прийняття Закону України "Про адміністративні послуги" від 06.09.2012 р. № 5203-VІ, яким передбачено подачу відповідної заяви на отримання адміністративної послуги, та до прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, якою було визначено, що для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа повинна подати в тому числі відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів.

При цьому станом на момент звернення ОСОБА_3 з заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон норми, які регулювали сплату встановлених законодавством платежів, були передбачені як статтею 2 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21.01.1993 р. № 7-93 (сплата державного мита за видачу документів на право виїзду за кордон), так і іншими нормами, а саме: Законом України "Про адміністративні послуги" від 06.09.2012 р. № 5203-VІ, постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1098 "Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг", постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 р. № 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання".

Так, частинами 1 та 5 статті 11 Закону України "Про адміністративні послуги" № 5203-VІ передбачено, що при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо).

Також, відповідно до частини 2 статті 20 вказаного Закону № 5203-VІ до набрання чинності законом, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори), плата за надання адміністративних послуг (адміністративний збір) при зверненні за отриманням платних адміністративних послуг сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Оскільки станом на момент звернення позивачки до відповідача, закон, який би визначав перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори) прийнято не було, плата за надання територіальними органами та підрозділами ДМС України адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорт громадянина України для виїзду за кордон цієї послуги передбачено пунктом 27 розділу І "Адміністративні послуги" постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1098 "Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг", яким визначено адміністративну послугу з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон як платну та встановлено розмір плати за її надання у розмірі 87 грн. 15 коп.

Також пунктом 4 вказаної постанови передбачено, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції, у тому числі вартості персоналізації. При цьому на момент отримання позивачем паспорта громадянина України для виїзду за кордон, відповідно до договору на закупівлю в централізованому порядку бланків документів (персоналізовані) вартість "Паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм" складала 261 грн., що підтверджується дорученням заступника Голови ДМС України № Д/212/3-14 від 31.12.2014 р. (а.с. 54-58).

Таким чином, суд визнає, що в силу приписів Закону України "Про адміністративні послуги" від 06.09.2012 р. № 5203-VІ та пункту 27 розділу І "Адміністративні послуги" Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 р. № 705 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" та Постанови Кабінету Міністрів України 26.10.2011 р. № 1098 "Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг" замовник послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон в даному випадку позивачка зобов'язана була сплатити плату за надання цієї послуги у розмірі 87грн. 15коп. та вартість бланку (у т.ч. вартість бланка паспорта) у розмірі 261 грн.

Пунктами 16 та 17 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152 передбачено, що за оформлення паспорта для виїзду за кордон (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обмін справляється плата (за кордоном - консульський збір) у порядку та у розмірах, встановлених законодавством. Документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів (консульського збору), додаються до заяви-анкети.

Оскільки адміністративна послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачала також видачу бланка, а позивачка не мала документу про звільнення від здійснення встановлених законодавством платежів, відповідач правомірно вимагав від позивачки додати до заяви-анкети, в тому числі докази сплати 87,15 грн. - за надання адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорту та 261 грн. - за вартість бланка з електронним чипом (біометричний паспорт), визначена виробником.

Позивачка, в обґрунтування своєї позиції посилається також на те, що станом на момент звернення до відповідача діяла норма п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 р. № 231, відповідно до якої для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон необхідно було подати лише квитанцію про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Однак 07.05.2014 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 152, якою затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, який набрав чинності 13.06.2014. Пунктом 22 даного Порядку було передбачено інші умови для оформлення паспорта для виїзду за кордон, для чого вимагалось подача не лише державне мито, а відповідних документів, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів.

За наявності декількох нормативно-правових актів однакової юридичної сили, норми яких по-різному регулюють одну і ту ж сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах застосовуються положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше, в даному випадку постанова Кабінету Міністрів України № 152 від 07.05.2014 р., а тому доводи позивачки суд визнає безпідставними.

Таким чином, суд вважає, що відповідач під час оформлення та видачі позивачці паспорту громадина України для виїзду за кордон діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в тому числі щодо зобовязання повернути ОСОБА_3 грошові кошти в розмірі 348,15 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал