Справа № 373/2340/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2015 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд
Київської області, який діє як адміністративний суд,
у складі:
головуючого судді Овдієнко К.М.
при секретарі Домантович О.П.
з участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Кошман А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяславі-Хмельницькому
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання призначити пенсію, -
встановив:
Позивач 26.08.2015 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах та зобов"язати відповідача призначити йому пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що під час роботи водієм в Переяслав-Хмельницькому автотранспортному підприємстві районного споживчого товариства він був направлений для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, - вивозив матеріальні цінності з м. Чорнобиля, де перебував періодично з 04 травня по червень 1986 року та декілька днів у жовтні 1986 року. За ці періоди були оформлені шляхові листи та командировочні посвідчення, які він здав в бухгалтерію автопідприємства. 03.12.1992 він отримав посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. 22.03.2015 йому виповнилося 50 років і він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, надавши посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та витяг з книги про нарахування заробітної плати в підвищеному розмірі. Однак йому було відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на те, що він не надав довідку Форми №122 та первинні документи, які підтверджують назву населеного пункту чи об»єкт, де проводилися роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС. Зазначені документи він не має можливості надати через ліквідацію підприємства, де він працював та неповне збереження його архівів.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 вимоги підтримав.
Представник відповідача Кошман А.М. заперечує проти позову, посилаючись на те, що позивач не надав довідки, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або інші первинні документи.
З досліджених матеріалів справи та наданих відповідачем доказів встановлені такі обставини.
Згідно з копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 НОМЕР_1, він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В трудовій книжці позивача зазначено, що він з 14.01.1986 по 19.09.1999 працював водієм в Переяслав-Хмельницькому автотранспортному підприємстві районного споживчого товариства.
Згідно з довідкою Переяслав-Хмельницького районного споживчого товариства від 21.04.2015 № 11 АТП Переяслав-Хмельницької райспоживспілки ліквідоване у вересні 1999 року за рішенням районної конференції споживчої кооперації від 13 травня 1999 року (протокол № 2). Архівні документи ліквідованого підприємства передані споживчому товариству.
Позивач має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_2, яке видане йому 03.12.1992 та перереєстроване 30.06.1998.
Як повідомив на запит Управління пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі в.о. директора департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (лист від 20.04.15 № 05-52-860), вказане посвідчення видане ОСОБА_1 на підставі довідки Переяслав-Хмельницької автоколони Райспоживспілки від 03.11.1992 та довідок автотранспортного підприємства 01737040 Переяслав-Хмельницького районного споживчого товариства №№ 38,39 від 15.04.1998.
Згідно із вказаними довідками ОСОБА_1 направлявся в м. Чорнобиль для евакуації людей та майна 30 квітня, з 17 по 18 травня, 27 травня, з 18 по 19 червня 1986 року (розпорядження № 51 від 28.10.1986); за місцем основної роботи йому, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року, виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі (коефіцієнт 2) по розрахунковій відомості № 1 від 8 жовтня 1986 року.
Ці обставини підтверджуються наданим позивачем витягом з книги нарахування заробітної плати за жовтень 1986 року.
З макету відмовної пенсійної справи без номера вбачається, що 27.04.2015 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах (із зниженням на 10 років пенсійного віку) як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
На підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач надав повідомлення в.о. директора департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 20.04.15 № 05-52-860 та копії зазначених вище довідок, які підтверджують періоди участі ОСОБА_1 в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням начальника управління від 24.07.2015 позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку через відсутність довідки форми 122 або інших первинних документів, які б підтверджували період його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Судом встановлено, що має місце спір фізичної особи із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення про відмову у призначенні пенсії.
Правовідносини регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон).
Згідно зі ст.10 Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 14 Закону визначені категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. Зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з числа осіб, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, віднесені до категорії 2.
Судом встановлено, що позивачеві видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, як такому, що працював у зоні відчуження шість днів з моменту аварії до 1 липня 1986 року (30.04.86;17.05.86;18.05.86;27.05.86;18.06.86; 19.06.86).
Відповідно до ст. 55 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на десять років.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, з наступними змінами та доповненнями, для призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" необхідно надати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У ході розгляду справи встановлено, що позивач позбавлений можливості надати довідку за встановленою формою чи первинні документи, оскільки, як вбачається з довідки Переяслав-Хмельницького районного споживчого товариства від 21.04.2015 № 11 АТП Переяслав-Хмельницької райспоживспілки ліквідоване у вересні 1999 року. Архівні документи ліквідованого підприємства передані споживчому товариству, однак вони збережені не в повному обсязі - збереглася лише книга нарахування заробітної плати, яка має постійний термін зберігання.
Разом з тим довідках, на підставі яких позивачеві видане посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році зазначені періоди роботи до 01.07.1986 та населений пункт, де позивач виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не взяв ці довідки до уваги.
Саме робота позивача у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості календарних днів, стала підставою для видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
Відсутність у правонаступника ліквідованого підприємства інших первинних документів, які б підтверджували цей період роботи ОСОБА_1 (наказів про відрядження, шляхових листів тощо) не може бути підставою для порушення права позивача на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах. Термін зберігання цих первинних документів минув.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ході судового розгляду відповідачем не доведено, що позивач не був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Виходячи з вищезазначеного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На підставі ст.ст.10,14,55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 26,45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст.159,160,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання призначити пенсію задовольнити.
Визнати неправомірним рішення начальника Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі від 24.07.2015 № 4201/02 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області призначити ОСОБА_1 з 22 березня 2015 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням на 10 років пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 15.10.2015.
Головуючий суддя