ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2015 р. Справа № 5027/398-б/2012
За заявою Приватного акціонерного товариства Литер м. Київ до боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Боянівка м. Чернівці про визнання банкрутом Суддя Бутирський А.А. Представники: Від кредиторів ОСОБА_2 представник (довіреність від 22.06.2015 р.), ОСОБА_3 заступник начальника управління (довіреність № 19-11/164 від 24.11.2014 р. Від боржника не зявився У засіданні приймали участь: ОСОБА_4 керуючий санацією, ОСОБА_5 представник засновника (протокол від 03.03.2014 р.) СУТЬ СПОРУ: Ухвалою суду від 03.07.2012 р., за заявою ПрАТ Литер м. Київ, порушено провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Боянівка м. Чернівці, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, справу до розгляду у підготовчому засіданні призначено на 16.07.2012 р.
Ухвалою суду від 12.06.2013 р. введено процедуру санації ТОВ Боянівка строком на шість місяців та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого ОСОБА_6
Ухвалою від 18.11.2013 р. затверджено план санації боржника.
Ухвалою від 18.12.2013 р. строк процедури санації продовжено до 12.06.2014 р.
Ухвалою від 14.07.2014 р. продовжено процедуру санації до 12.12.2014 р., звільнено від виконання обовязків керуючого санацією арбітражного керуючого ОСОБА_6, новим керуючим санацією призначено арбітражного керуючого ОСОБА_4
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 24.09.2014 р. ухвалу місцевого суду у частині призначення керуючим санацією арбітражного керуючого ОСОБА_4 скасовано, керуючим санацією боржника призначено ОСОБА_7
02.12.2014 р. голова комітету кредиторів звернувся з клопотанням про продовження строку процедури санації ТОВ Боянівка на шість місяців до 12.06.2015 р. Дане клопотання обґрунтоване тим, що комітетом кредиторів запропоновано нову редакцію плану санації, яка передбачає участь інвестора (ТОВ «Укркомсервіс»), у звязку з чим слід продовжити процедуру санації до 12.06.2015 р.
03.12.2014 р. керуючий санацією звернувся з клопотанням про затвердження змін до плану санації у вигляді нової редакції плану санації ТОВ Боянівка та продовження процедури санації на шість місяців до 12.06.2015 р. Обґрунтовуючи подане клопотання, керуючий санацією також посилався на те, що комітетом кредиторів запропоновано нову редакцію плану санації, яка передбачає участь інвестора (ТОВ «Укркомсервіс»), у звязку з чим слід продовжити процедуру санації до 12.06.2015 р.
Враховуючи, що на той момент справа була відсутня в господарському суді Чернівецької області, вирішення питання про прийняття згаданих клопотань було відкладено до повернення матеріалів справи № 5027/398-б/2012 до господарського суду Чернівецької області.
17.06.2015 р. матеріали справи повернулися до господарського суду Чернівецької області. Постановою Вищого господарського суду України від 19.05.2015 р. постанову Львівського апеляційного господарського суду від 24.09.2014 р. у справі скасовано, ухвалу господарського суду Чернівецької області від 14.07.2014 р. у частині призначення керуючим санацією ТОВ «Боянівка» арбітражного керуючого ОСОБА_4 залишено в силі.
У звязку з наведеним, ухвалою від 17.06.2015 р. розгляд поданих клопотань був призначений до розгляду на 20.07.2015 р.
17.07.2015 р. керуючий санацією ОСОБА_4 звернувся до суду із клопотанням про продовження процедури санації боржника до 12.12.2015 р. При цьому керуючий санацією ОСОБА_4 послався на рішення зборів комітету кредиторів від 15.07.2015 р., які вирішили продовжити строк процедури санації боржника на один рік до 12.12.2015 р., оскільки план санації не виконаний, а термін процедури санації закінчився.
Розгляд справи неодноразово відкладався.
В останнє, ухвалою від 07.10.2015 р. розгляд зазначених вище клопотань перенесено на 13.10.2015 р. При цьому від комітету кредиторів та керуючого санацією ОСОБА_4 неодноразово вимагалися звіт керуючого санацією та докази дотримання вимог ст. 18 Закону про банкрутство при продовженні процедури санації (ухвали від 05.08.2015 р., 26.08.2015 р., 16.09.2015 р., 07.10.2015 р.). Однак, такі докази комітетом кредиторів та керуючим санацією не надані.
У судовому засіданні 07.10.2015 р. керуючий санацією ОСОБА_4 надав суду протокол засідання зборів комітету кредиторів від 06.10.2015 р., на якому вирішили доручити керуючому санацією провести незалежну експертну оцінку всього майна, що перебуває в іпотеці АТ «Ощадбанк», за результатами розгляду оплати послуг керуючого санацією повернутись до цього питання після кредитного комітету АТ «Ощадбанк». Також комітет кредиторів на своєму засіданні зняв питання щодо визначення кандидатури ліквідатора боржника як передчасне.
У судовому засіданні 13.10.2015 р. представник АТ «Ощадбанк» підтримав клопотання про продовження процедури санації до 12.12.2015 р.
Боржник не використав наданого законом права на участь у судовому засіданні, хоча і був повідомлений про час і місце слухання справи належним чином. При цьому неявка боржника не перешкоджає розгляду справи по суті.
Керуючий санацією повідомив, що поточна заборгованість зросла, план санації не виконується, плата за землю (поточні зобовязання) не сплачується, кошти для утримання майна боржника у зимовий період відсутні. Також керуючий санацією ОСОБА_4 надав згоду на його призначення ліквідатором у даній справі.
Представник засновників боржника заперечує проти продовження процедури санації, посилаючись при цьому на те, що строк санації, передбачений Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом завершився, комітетом кредиторів не визначено строків відновлення платоспроможності боржника, план санації не виконано, зміни до плану санації не внесено, розрахунки з кредиторами не проведено, звіт керуючим санацією не подано.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотань про продовження процедури санації і визнання боржника банкрутом з огляду на наступне.
Провадження у справі здійснюється у редакції Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (далі Закон про банкрутство), що діяла до 19.01.2013 р.
Ухвалою суду від 12.06.2013 р. введено процедуру санації ТОВ Боянівка строком на шість місяців та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого ОСОБА_6
Ухвалою від 18.11.2013 р. затверджено план санації боржника.
Ухвалою від 18.12.2013 р. строк процедури санації продовжено до 12.06.2014 р.
Ухвалою від 14.07.2014 р. продовжено процедуру санації до 12.12.2014 р., звільнено від виконання обовязків керуючого санацією арбітражного керуючого ОСОБА_6, новим керуючим санацією призначено арбітражного керуючого ОСОБА_4
Затверджуючи план санації, суд вказав, що до плану санації включені наступні основні заходи по відновленню платоспроможності боржника:
1) реструктуризація дебіторської заборгованості шляхом здійснення претензійно-позовної роботи щодо повернення існуючої дебіторської заборгованості;
2) реструктуризація кредиторської заборгованості шляхом:
а) виконання зобовязань боржника за власний рахунок боржника;
б) розстрочки або відстрочки платежів, або прощення частини боргів боржника із укладенням відповідної мирової угоди;
3) здійснення заходів щодо зняття арешту, накладеного органами виконавчої служби з коштів боржника;
4) реструктуризація активів підприємства шляхом:
а) передачі нерухомого майна, незадіяного у виробничій діяльності, в оренду;
б) перегляду існуючих договорів оренди;
в) продаж частини майна, яке не використовується у господарській діяльності;
5) реструктуризація витрат шляхом:
а) оптимізації штатної чисельності працівників;
б) оптимізація операційних витрат на період проведення санації.
Погашення заборгованості боржника планується провести до 10.05.2014 р.
Таким чином, констатував суд в ухвалі від 18.11.2013 р., завдяки реалізації плану санації будуть повністю задоволені вимоги конкурсних та поточних кредиторів, соціально-економічний ефект від проведення фінансової санації буде значно кращим ніж ліквідація боржника.
Продовжуючи строк санації до 12.12.2014 р. (до 18 місяців), суд в ухвалі від 14.07.2015 р. вказав, що частина плану санації виконана керуючим санацією (продовжується реалізація майна боржника, що, у свою чергу, призведе до відновлення платоспроможності боржника).
Ухвалою від 16.09.2015 р. у задоволенні заяви арбітражного керуючого ОСОБА_7 про затвердження змін до плану санації у вигляді нової редакції плану санації ТОВ «Боянівка» відмовлено.
Вирішуючи питання наявності (відсутності) підстав для продовження строку санації з метою виконання плану санації для відновлення платоспроможності боржника слід враховувати конкретні обставини справи щодо можливості фінансового оздоровлення конкретного суб'єкта господарювання.
Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство, санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону про банкрутство, санація вводиться на строк не більше дванадцяти місяців. За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено.
З вищенаведеної норми Закону про банкрутство вбачається, що комітет кредиторів чи керуючий санацією вправі звернутись до господарського суду з клопотанням про продовження строку дії процедури санації.
Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 21 Закону за п'ятнадцять днів до закінчення санації, а також за наявності підстав для дострокового припинення санації керуючий санацією зобов'язаний надати комітету кредиторів письмовий звіт і повідомити членів комітету кредиторів про час і місце проведення засідання комітету кредиторів. Звіт керуючого санацією має містити: баланс боржника на останню звітну дату; рахунок прибутків і збитків боржника; відомості про наявність у боржника грошових коштів, які можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів боржника; відомості про дебіторську заборгованість боржника на дату подання звіту та про нереалізовані права вимоги боржника; відомості про стан кредиторської заборгованості боржника на дату подання звіту.
За наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо: припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; продовження встановленого строку процедури санації; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; припинення процедури санації і укладення мирової угоди (ч. 5 ст. 21 Закону про банкрутство).
З наведених норм права вбачається, що ключовою умовою для продовження процедури санації є надання звіту керуючим санацією, з якого можна зробити висновок про те, який фінансовий стан боржника на момент розгляду справи, які заходи санації виконано, які заходи санації не виконано та з яких причин, що необхідно зробити для відновлення платоспроможності боржника, вказати строк відновлення платоспроможності боржника тощо.
Більше того, комітет кредиторів повинен розглянути звіт керуючого санацією і лише після цього прийняти рішення щодо подальшої судової процедури.
З приводу інформації, що надав керуючий санацією ОСОБА_7, слід зазначити, що вона не є звітом керуючого санацією у розумінні Закону про банкрутство, а тому не береться до уваги судом.
У даній справі звіт керуючим санацією не подавався, відповідно, комітет кредиторів його не розглядав, а тому відсутні підстави для продовження процедури санації. Також судом враховано, що максимальний строк санації становить 18 місяців, а у даній справі санація триває понад два роки, однак розрахунки з жодним кредитором не проведені, план санації не виконується.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону про банкрутство, у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Відповідно до балансу боржника станом на 30.09.2015 р. активи боржника складають 455 235 000,00 грн., натомість сума кредиторських вимог становить 526 611 382,20 грн.
Згідно звіту про фінансові результати боржника за 9 місяців 2015 р. збиток становить 10 365 000,00 грн.
Поточна заборгованість боржника зросла на 2 090 164,87 грн., про що доповідалось на зборах комітету кредиторів 26.08.2015 р.
Таким чином, процедура санації лише збільшила заборгованість боржника, що не сприяє відновленню його платоспроможності.
Ч. 11 ст. 21 Закону про банкрутство передбачає, якщо розрахунки з кредиторами не проведено у строки, передбачені планом санації, господарський суд у разі відсутності клопотання комітету кредиторів про продовження термінів, передбачених планом санації, і внесення відповідних змін до плану санації визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону про банкрутство господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру у випадках, передбачених Законом. До таких випадків належить виявлена неможливість досягнення мети процедури санації після її введення судом (частина шоста статті 18, частина дванадцята статті 19, частини п'ята, шоста і одинадцята статті 21 Закону) (п. 85 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про банкрутство» № 15 від 18.12.2009 р.).
Судовим слуханням встановлено, що розрахунки з кредиторами не проведено у строки, передбачені планом санації, клопотання комітету кредиторів про внесення змін щодо строку санації до плану санації відсутнє, пасив боржника перевищує його активи, фінансове становище боржника у процедурі санації погіршилось, у звязку з чим боржника слід визнати банкрутом.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону про банкрутство, у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією. Господарський суд має право призначити ліквідатором особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна або (та) керуючого санацією боржника.
Зокрема, ч. 2 ст. 17 Закону про банкрутство передбачає, що комітет кредиторів приймає рішення про погодження кандидатури керуючого санацією, вибір інвестора (інвесторів). Кандидатури керуючого санацією та інвестора (інвесторів) можуть бути запропоновані комітету кредиторів будь-яким із кредиторів, представником органу, уповноваженого управляти майном боржника. Керуючим санацією може бути запропоновано особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна, або керівник підприємства, якщо на це є згода комітету кредиторів та (або) інвесторів.
Проте, комітет кредиторів не скористався правом надати кандидатуру ліквідатора, хоча таке питання й було у порядку денному на зборах кредиторів 06.10.2015 р.
За таких обставин ліквідатором ТОВ Боянівка слід призначити арбітражного керуючого ОСОБА_4, який виконував повноваження керуючого санацією боржника, що передбачено ч. 1 ст. 24 Закону про банкрутство. При цьому судом враховано, що арбітражний керуючий ОСОБА_4 не є заінтересованою особою, висловив згоду на участь у даній справі в якості ліквідатора банкрута, надав довідку про досвід роботи в якості арбітражного керуючого та договір страхування відповідальності арбітражного керуючого перед третіми особами.
Відповідно до ч. 1-1 розд. 10 Прикінцеві та перехідні положення Закону про банкрутство, в редакції, що набрала чинності 19.01.13 р. (надалі за текстом нова редакція Закону про банкрутство), положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом; положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом; положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Таким чином, у подальшому при розгляді справи про банкрутство ТОВ Боянівка слід застосовувати положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України № 4212-VI від 22 грудня 2011 р., що регулюють ліквідаційну процедуру.
Керуючись ст. 31, 17, 18, 22-24 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом у редакції, що діяла до 19.01.2013 р., суд
ПОСТАНОВИВ:
1.У задоволенні клопотання голови комітету кредиторів про продовження строку процедури санації ТОВ Боянівка на шість місяців до 12.06.2015 р., клопотання керуючого санацією ОСОБА_7 про продовження процедури санації на шість місяців до 12.06.2015 р., клопотання керуючого санацією ОСОБА_4 про продовження процедури санації боржника до 12.12.2015 р. відмовити.
2.Визнати банкрутом товариство з обмеженою відповідальністю Боянівка, ідентифікаційний код 14273138, вул. Хотинська, 43, м. Чернівці та відкрити ліквідаційну процедуру.
3.Ліквідатором банкрута призначити арбітражного керуючого ОСОБА_4 (м. Чернівці свідоцтво № 612 від 23.04.2013 р.), що проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1.
4. З дня прийняття цієї постанови:
-господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;
-строк виконання всіх грошових зобовязань банкрута вважається таким, що настав;
-у банкрута не виникає жодних додаткових зобовязань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обовязкових платежів)), крім витрат, безпосередньо повязаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
-припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
-відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
-продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом;
-скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
-вимоги за зобовязаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть предявлятися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;
-виконання зобовязань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених розділом ІІІ Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом;
-припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та, розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у звязку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута;
-протягом пятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобовязані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обовязків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
5.Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет повідомлення про визнання банкрутом ТОВ Боянівка.
6.Попередити ліквідатора про необхідність суворого дотримання чинного законодавства, зокрема, положень ст. ст. 41, 43, 44, 45, 98, 107 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та діяти розумно, добросовісно в інтересах кредиторів та банкрута.
7.Зобов'язати ліквідатора банкрута щомісячно надавати господарському суду Чернівецької області звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника, про використання коштів банкрута тощо.
8.Зобов'язати ліквідатора ОСОБА_4 відповідно до ст. ст. 41 - 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" виконати ліквідаційну процедуру банкрута у строк, передбачений даним Законом, за результатами роботи по ліквідації підприємства-банкрута надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.
9.Ухвалу надіслати кредиторам, боржнику, відділу державної виконавчої служби Садгірського районного управління юстиції, прокурору, державному реєстратору, ліквідатору ОСОБА_4, державному органу з питань банкрутства.
Суддя А.А. Бутирський