УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
____________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
Від "13" жовтня 2015 р. Справа № 19/5007/25-Б/11
За заявою ОСОБА_1 підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області (с.Старий Любар, Любарський район, Житомирська область)
До боржника ОСОБА_1 підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області (с.Старий Любар, Любарський район, Житомирська область)
про визнання банкрутом
Суддя Костриця О.О.
В засіданні суду прийняли участь:
від кредиторів: ОСОБА_2 - представник УПФУ в Любарському районі, дов. №196/01 від 14.01.2015р.; ОСОБА_3 - представник Чуднівської ОДПІ, дов. від 02.03.2015р.
від боржника: ОСОБА_4 - ліквідатор
В провадженні господарського суду Житомирської області перебуває справа про банкрутство ОСОБА_1 підприємства житлово-комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області (с.Старий Любар, Любарський район, Житомирська область).
Ухвалою суду від 21.07.2015р. було задоволено клопотання УПФУ в Любарському районі про продовження ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора; продовжено строк ліквідаційної процедури банкрута ОСОБА_1 підприємство житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області (с.Старий Любар, Любарськй район, Житомирська область) на три місяці до 15.10.2015р. включно; продовжено строк повноважень ліквідатора ОСОБА_1 підприємство житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області ОСОБА_5 на три місяці до 15.10.2015р. включно; відкладено розгляд заяви Чуднівської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області №573/10/10 від 27.04.2015р. з вимогами до боржниками на суму 170,00 грн.; відкладено розгляд справи; зобов'язано ліквідатора боржника вчинити певні дії по справі.
13.10.2015р. на адресу суду від ліквідатора надійшов звіт про хід виконання ліквідаційної процедури, з доданими до нього документами.
Цього ж числа, від ліквідатора надійшло клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та повноважень ліквідатора на три місяці.
Суд переходить до розгляду справи по суті.
При вирішенні судом даної справи застосовуються положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року за № 2343-XII в редакції, яка була чинною до 18.01.2013 року включно.
В засіданні суду розглядалась заява Чуднівської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області №573/10/10 від 27.04.2015р. з вимогами до боржниками на суму 170,00 грн.
В силу ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; грошове зобов'язання - зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України.
На підставі положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у справі про банкрутство спір не вирішується по суті, а лише встановлюються грошові вимоги кредиторів на підставі поданих документів.
Згідно ч.1 ст.5 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
За загальним правилом, визначеним ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона належними засобами доказування повинна довести підстави своїх вимог.
Незважаючи на визнання боржником грошових вимог кредитора, суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора.
Отже, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства, заявлені у справі про банкрутство грошові вимоги можуть підтверджуватися або первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт, тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Представник кредитора в засіданні суду вимоги викладені у вищезазначеній заяві підтримав у повному обсязі та зазначив, що заявлені вимоги є штрафними санкціями.
Ліквідатор боржника в засіданні суду надав відзив на кредиторську заяву Чуднівської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області, в якому вимоги податкової визнав у повному обсязі.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши уповноважених представників сторін, вважає за необхідне зазначити наступне.
Чуднівська ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області звернулась до господарського суду із заявою про визнання кредиторських вимог на суму 170,00 грн., за грудень 2013р.
Свою заяву кредитор обгрунтовує посиланням на:
- акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість та неподання податкової звітності з податку на додану вартість №9/1503/03343522 від 02.03.2015р. та корінець податкового повідомлення - рішення форми "Р" №0000371500 від 04.03.2015р. (а.с.143,144 том 6).
Постановою господарського суду від 01.03.2012р. визнано банкрутом Комунальне підприємство житлово-комунального господарства Любарської селищної ради, відкрито ліквідаційну процедуру.
Слід зазначити, що у справах про банкрутство застосовуються норми спеціального закону - Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", які є пріоритетними відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.
Постановою пленуму Верховного Суду України №15 від 18.12.2009р. розяснено, що провадження у справах про банкрутство регулюється Законом України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ГПК України, іншими законодавчими актами України. Закон містить спеціальні норми, які мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів ( обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.
В листі Вищого господарського суду України від 05.02.2010р. №05-06/520/78 "Щодо деяких питань розгляду справ про банкрутство" зазначено, що відповідно до статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у зв'язку з визнанням боржника банкрутом в такої особи виникає особливий статус, який є значно відмінним від статусу боржника. Виходячи з аналізу положень статей 23, 25, 30, 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених Законом про банкрутство. Такими випадками є зобов'язання з оплати комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури (ч.9 статті 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Згідно з абз. 10 ч. 1 ст. 25 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" - ліквідатор повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю, тому після звільнення працівників підприємства - банкрута фонд оплати праці не формується і не сплачуються витрати на виплату і доставку пенсій.
Отже, зазначеними нормами Закону, законодавець чітко встановив, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.
Виходячи зі змісту вказаної норми, поточні кредитори можуть звернутися в ліквідаційну процедуру з грошовими вимогами до банкрута, які виникли за період після порушення провадження у справі і до дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом.
Як вбачається із вищезазначеної заяви кредитора, заборгованість по кредиторським вимогам виникла у грудні 2013р., тобто після винесення судом постанови про визнання боржника банкрутом, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що дані вимоги не мають характеру поточних.
Крім того, відповідно до вимог ч.1 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.
З огляду на зазначене, суд не вбачає підстав для визнання 170,00 грн. штрафних санкцій, застосованих згідно податкового повідомлення-рішення прийнятого 04.03.2015р., тобто після прийняття судом постанови від 01.03.2012р. року про визнання боржника банкрутом.
Слід також зазначити, що заявник - Чуднівська ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області не надала доказів правонаступництва прав та обов'язків Чуднівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області, якою й були складені документи щодо нарахування штрафних санкцій боржнику.
Отже, суд прийшов до висновку відмовити у задоволенні вимог кредитора викладених у вищезазначеній заяві, які виникли у грудні 2013р.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 08.04.2014р. у справі №3-6гс14, від 08.04.2014р. у справі №3-8гс14, від 18.03.2014р. у справі №3-5гс14.
В засіданні суду було розглянуто клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та повноважень ліквідатора на три місяці.
Ліквідатор боржника в засіданні суду підтримав вищезазначене клопотання в повному обсязі.
Представники кредиторів в засіданні суду не надали заперечень відносно клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та повноважень ліквідатора на три місяці.
Господарський суд розглянувши вищезазначене клопотання, прийшов до висновку продовжити строк ліквідаційної процедури на три місяці до 15.01.2016р. включно.
В свою чергу, у ч.3 ст.24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим законом та іншими нормативно - правовими актами.
Таким чином, зміст ч.2 ст.22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у взаємозв'язку, взаємозумовленості та взаємозалежності із ч.3 ст.24 цього Закону чітко і недвозначно вказує на те, що ліквідатор боржника здійснює свої повноваження в межах строку процедури ліквідації.
Відповідно, чинність повноважень ліквідатора та строк процедури ліквідації поняття взаємопов'язані, взаємозумовлені та взаємозалежні.
Тому, з врахуванням конкретних обставин цієї справи, з метою недопущення правової невизначеності для учасників провадження у справі про банкрутство, третіх осіб, на права та обов'язки яких впливають чи можуть вплинути судові рішення у справі у про банкрутство чи інші обставини, пов'язані з банкрутством боржника, господарський суд прийшов до висновку продовжити строк виконання повноважень ліквідатора ОСОБА_4 на три місяці до 15.01.2016р. включно.
В засіданні суду розглядався звіт ліквідатора про хід виконання ліквідаційної процедури, з підтверджуючими документами.
Разом з тим, судом було з'ясовано, що ліквідатором боржника вимоги ухвали суду від 21.07.2015р. в частині зобов'язання надати витребувані документи, виконано частково.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи.
Керуючись ст.ст.77,86 ГПК України, ст.ст.22-32,51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд Житомирської області, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити в задоволенні заяви Чуднівської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області №573/10/10 від 27.04.2015р. з вимогами до боржниками на суму 170,00 грн.
2. Задовольнити клопотання ліквідатора боржника про продовження строку ліквідаційної процедури боржника.
3. Продовжити строк ліквідаційної процедури банкрута ОСОБА_1 підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області (с.Старий Любар, Любарськй район, Житомирська область) на три місяці до 15.01.2016р. включно.
4. Продовжити строк повноважень ліквідатора ОСОБА_1 підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області ОСОБА_5 на три місяці до 15.01.2016р. включно.
5. Відкласти розгляд справи.
6. Призначити наступне засідання суду на "12" січня 2016 р. о 10:00 в приміщенні господарського суду Житомирської області, каб. №407.
7. Зобов'язати ліквідатора ОСОБА_4:
- надати суду звіт про проведення ліквідаційної процедури банкрута за наступний проміжний період, підтверджений документально та погоджений з комітетом кредиторів;
- вживати заходи з метою недопущення затягування ліквідаційної процедури банкрутства, а відтак виконання всіх необхідних приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
- надати інформацію про рух грошових коштів на рахунках боржника, з дати порушення провадження у справі по день судового засідання;
- надати довідку з податкового органу про наявність/відсутність рахунків банкрута, в банківських установах, станом на день судового розгляду справи;
- надати докази списання дебіторської заборгованості;
- надати обгрунтовані письмові пояснення, з посиланням на норми законодавства щодо реалізації майна боржника відповідно до наявних в матеріалах справи накладних (а.с. 86-89 том 1), після порушення провадження у справі, з врахуванням того, що ухвалою суду від 02.11.2011р. було заборонено посадовим особам боржника та Любарській селищній раді, як органу, уповноваженому управляти майном, а також Чуднівській МДПІ вчиняти будь-які дії, спрямовані на відчуження належного підприємству майна, в тому числі і того, що знаходиться у податковій заставі;
- надати відповідні документами щодо вчинених дій з земельними ділянками, що обліковуються за боржником відповідно до довідки відділу Держкомзему у Любарському районі Житомирській області;
- надати обгрунтовані письмові пояснення, з посиланням на норми законодавства щодо порядку реалізації майна боржника, встановлення відповідного порядку комітетом кредиторів, визначення організатора аукціону чи продажу майна безпосередньо ліквідатором;
- надати систематизований перелік майна, що було реалізоване за період ліквідаційної процедури, з підтверджуючими документами та наявного майна;
- надати правове обгрунтування відшкодування витрат за послуги бухгалтера, відшкодування витрат ліквідатора ОСОБА_4, здійснення оплати послуг ліквідатора без відповідного погодження з комітетом кредиторів боржника;
- надати докази зняття автомобіля ВАЗ-21061, реєстраційний номер 8197ЖИА з реєстрації в ДАІ;
- надати довідку про наявність/відсутність державної реєстрації за боржником права власності на сільськогосподарську техніку (станом на день розгляду справи);
- надати довідку Державтоінспекції про наявність/відсутність транспортних засобів (станом на день судового розгляду справи);
- надати докази встановлення наявності активів боржника шляхом надіслання відповідних запитів до Державного підприємства "Український інститут промислової власності", Державного департаменту інтелектуальної власності, Державної авіаційної служби України або їх територіальних представництв (станом на день судового розгляду справи);
- надати письмову інформацію з документальним підтвердженням про наявність/відсутність за боржником авторських прав;
- надати докази в підтвердження сплати судових витрат (за звернення кредиторів до суду з конкурсними та поточними вимогами), включених до першої черги реєстру вимог кредиторів боржника (оригінали для огляду, копії до справи);
- надати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо наявності/відсутності записів про державну реєстрацію права власності або іншого речового права на нерухоме майно; щодо наявності/відсутності записів про обтяження речових прав на нерухоме майно; щодо наявності/відсутності записів про обтяження іпотекою нерухомого майна;
- надати докази на підтвердження повідомлення всіх відомих кредиторів боржника про засідання комітету кредиторів;
- розглянути на комітеті кредиторів питання щодо погашення заборгованості по заробітній платі;
- за результатами проведеної роботи, згідно зі ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", подати ліквідаційний баланс, звіт про проведену роботу та інші матеріали, що свідчать про виконання ліквідатором покладених на нього обовязків (докази, що свідчать про відсутність ліквідаційної маси; реєстр вимог кредиторів з зазначенням сум, які є неможливими до погашення; пояснювальну записку ліквідатора до ліквідаційного балансу тощо).
Комітету кредиторів боржника щомісячно проводити засідання комітету кредиторів боржника, з метою контролю за діяльністю ліквідатора та прийняття рішень у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Звернути увагу кредиторів боржника, що входять до складу комітету кредиторів на належне виконання покладених на них повноважень відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
В судове засідання викликати уповноважених представників кредиторів та ліквідатора боржника.
Ухвала господарського суду набирає законної сили у встановленому чинним законодавством порядку.
У зв'язку із запровадженням автоматизованої системи документообігу у господарському суді, будь-які заяви та клопотання у письмовому вигляді повинні бути зареєстровані в канцелярії суду до початку судового засідання.
Суддя Костриця О.О.
1 - в справу
2 - ліквідатору ОСОБА_4- АДРЕСА_1. (реком. з повід.)
3- Чуднівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного упр. міндоходів у Житомир. обл. (реком.)
4- ДП "Газ України" НАК "Нафтогаз України" 04116, м. Київ, вул. Шолуденка,1
5- Житомир. обл. відділ. фонду соц. захисту інвалідів
6- ВВДФСС від нещ. вип. на вир. та проф. захв. у Чудн. р-ні
7-УПФУ в Люб. р-ні .
8- Любар. РЦЗ
9 - ПАТ "Укртелеком" в особі Житомир. філії