Постанова № 52299462, 21.09.2015, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
431/3837/15-а
Номер документу
52299462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

21.09.2015

Справа 431/3837/15-а

Провадження 2-а/431/64/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку письмового провадження)

21 вересня 2015 року Старобільський районний суд Луганської області

у складі: головуючого - судді Пелиха О.О.,

за участі сторін:

позивача не зявилася,

представника відповідача не зявилася,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Старобільську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотриманої суми,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду в Старобільському районі Луганської області (далі УПФУ) про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотриманої суми, у якому просить суд визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови йому у перерахунку пенсії та зобовязати УПФУ здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відображених в довідці № 75 від 14 серпня 2015 року, виданої Луганською митницею Державної фіскальної служби, з 14 серпня 2015 року.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він перебуває на обліку у УПФУ та отримує пенсію по інвалідності, як державний службовець в розмірі 90% від загального розмірі заробітної плати. Пенсія призначена йому з 30 вересня 2011 року. До виходу на пенсію він працював на різних посадах в Луганській та Старобільській митницях. З розрахунком пенсії відповідач його не знайомив. У серпні 2015 року йому стало відомо, що під час розрахунку пенсії не були враховані всі складові заробітної плати, на які нараховувалися та сплачувалися внески згідно ОСОБА_2 України від 09 липня 2003 року «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». За інформацією наданою йому Луганською митницею ДФС для нарахування пенсії відповідач повинен врахувати суму заробітної плати та інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. 14 серпня 2015 року від звертався до УПФУ з проханням здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням «Інших виплат», визначених у довідці про складові заробітної плати, проте рішенням від 18 серпня 2015 року в перерахунку йому було повідомлено. Вважав вказане рішення не законним та не обґрунтованим.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач - представник УПФУ до суду не зявився, надав до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, та заяву про розгляд справу без участі представника.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження без участі сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в позові доводи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач отримує пенсію за віком відповідно до ОСОБА_2 України «Про державну службу» з 30 вересня 2011 року.

Згідно довідки Луганської митниці ДФС № 74 від 14 серпня 2015 року позивач за період з січня 2006 року по грудень 2010 року, окрім основного матеріального забезпечення державного службовця, отримав матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 23 415 грн. 44 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 19 198 грн. 53 коп. та індексацію заробітної плати в розмірі 333 грн. 61 коп. (а.с.9-11)

Статтею 37 ОСОБА_2 України «Про державну службу» визначено, що пенсія державним службовцям призначається від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ОСОБА_2 України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 ОСОБА_2 України «Про оплату праці», в структуру заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частина 2 ст. 33 ОСОБА_2 України «Про державну службу» передбачає, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ОСОБА_2 України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим ОСОБА_2, з яких згідно з цим ОСОБА_2 були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим ОСОБА_2, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 20.02.2012 року по справі №21-430а11 та 28 травня 2-13 року №21-97а13.

Статтею 2442 КАС України, передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно з ВисновкамиВерховного Суду України, викладенимиу рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за I півріччя 2012 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 ОСОБА_2 України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 ОСОБА_2 України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». ОСОБА_2 України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» та ОСОБА_2 України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними (постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11).

Таким чином, до спірних правовідносин суд повинензастосувати правові висновки Верховного Суду України, відповідно до яких позовні вимоги позивача обґрунтовані на законі та підлягають задоволенню.

Верховний Суд прийшов до висновку, що у спірномупитанні перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії - ст. 41 ОСОБА_2 України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 ОСОБА_2 України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», що дає суду право критично відноситися до заперечень відповідача, який вважає, що керуватися слід ОСОБА_2 «Про державну службу», за яким розрахунок розміру пенсії державному службовцю відрізняється щодо складових заробітноїплати, визначених ОСОБА_2 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач не довів суду правомірності своїх дій, оскільки з наданої позивачем довідки видно, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, тому ці суми мають бути враховані при обчисленні пенсії (а.с.11).

Відповідно ч.4 ст.45 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії проводиться в разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Заяву про перерахунок пенсії позивач подав 14 серпня 2015 року, у звязку з чим перерахунок пенсії має бути проведений з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01 серпня 2015 року, а не з 14 серпня 2015 року, як позивач просив у позові.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 змінено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ОСОБА_2 України «Про державну службу». До нової форми довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках.

Окрім того, відповідно до листа Пенсійного фонду України від 13.07.2011 року № 14399/03-20 «Щодо нарахування ЄСВ на суму матеріальної допомоги» базою для нарахування єдиного внеску є сума заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до ОСОБА_2 України «Про оплату праці».

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289.

Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Відповідно до п. п. 2.2.7, 2.2.12, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати індексація заробітної тати, компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога відносяться відповідно до: додаткової заробітної плати; оплати за невідпрацьований час, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже, є базою для нарахування та утримання ЄСВ і відповідно - для нарахування пенсії.

Пунктом 1 ч.3 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому суд позов частково задовольняє.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно ст.5 ОСОБА_2 України «Про судовий збір», відповідач є субєктом владних повноважень, а тому згідно ст.94 КАС України, суд присуджує судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 8, 9, 17, 18, 87, 94, 99, 122, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотриманої суми задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 серпня 2015 року пенсію в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відображених в довідці Луганської митниці Державної фіскальної служби № 74 від 14 серпня 2015 року.

За рахунок бюджетних асигнувань з субєкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області стягнути судові витрати у розмірі 487 гривень 20 коп..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобільський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті 21 вересня 2015 року.

Суддя О.О.Пелих