ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 року м. Київ К/800/53131/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Мороза В.Ф.
Суддів: Донця О.Є.
Логвиненка А.О.
здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року у справі за позовом ТОВ "УМС Поліестер" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
ТОВ «УМС Поліестер» звернулося з позовом, в якому просило: визнати протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці щодо не розгляду заяв ТОВ «УМС Поліестер» про повернення надмірно сплачених митних платежів від 28.02.2014 р. вих. № 37 та від 24.04.2014 р. вих. №74; стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УМС Поліестер», надмірно сплачені митні платежі.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність щодо не прийняття митницею рішення про повернення надмірно сплачених митних платежів у формі висновку та його направлення Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення цієї суми коштів з бюджету на поточний рахунок ТОВ «УМС Поліестер» в установі банку у встановлений чинним законодавством строк. Зобов'язано митницю підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів ТОВ «УМС Поліестер» та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві. В іншій частині позову відмовлено.
Рішення судів мотивовано тим, що відповідач відмовляючи у задоволенні заяви про повернення надміру сплачених сум митних платежів діяв в супереч закону, оскільки позивач, звертаючись із заявою, дотримав порядку повернення вищезазначених сум. Крім того, позивач мав всі передбачені підстави для звернення з вищезазначеною заявою.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, митниця звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, переглядаючи судові рішення в межах доводів касаційної скарги, не вбачає підстав для її задоволення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Київською регіональною митницею за результатами здійсненого контролю правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України прийняті рішення про коригування заявленої позивачем митної вартості товарів №100270000/2013/300566/2 від 16.05.2013 р., №100270000/2013/300044/2 від 12.06.2013.р. та №100270000/2013/300045/2 від 12.06.2013 р.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 р. у справі № 826/10329/13-а скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.08.2013 р. та прийнято нову, якою позовні вимоги ТОВ «УМС Поліестер» задоволено повністю, зокрема, визнано протиправними та скасовано рішення митниці про коригування митної вартості товарів № 100270000/2013/300566/2 від 16.05.2013 р. та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 100270000/2013/00925.
18 вересня 2013 року постановою Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/10535/13-а, яка набрала законної сили, позов ТОВ «УМС Поліестер» задоволено частково:визнано протиправними та скасовано рішення митниці про коригування заявленої митної вартості товарів від 12 червня 2013 року №100270000/2013/300044/2 та №100270000/2013/300045/2; визнано протиправними та скасовано картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспорт них засобів комерційного призначення №100270000/2013/01138 та №100270000/2013/01139; в іншій частині адміністративного позову відмовлено.
З метою виконання рішень адміністративних судів, що набрали законної сили, 28.02.2014 року за № 37 та 24.04.2014 року за № 74 ТОВ «УМС Поліестер» звернулось до митниці із заявами про повернення надмірно сплачених митних платежів за вищезазначеними судовими рішеннями.
Митницею на вищезазначені заяви про повернення надміру сплачених митних платежів зазначено, що оскільки питання стягнення зазначених платежів не було предметом розгляду у зазначених справах, відсутні підстави для повернення зазначених коштів. Крім того, по заяві від 24.04.2014 року зазначено, що на судові рішення зазначені у даній заяві, якими скасовано рішення митного органу, подано касаційну скаргу, провадження по якій відкрито, яка на момент звернення із заявою не розглянута, зазначене є підставою для відмови у задоволенні зазначеної заяви.
Відповідно до ч.3, 4 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Відповідно до п. 2 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за № 1000/7288 (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Державного казначейства України від 29 травня 2008 року № 181, від 9 січня 2009 року № 3, від 14 грудня 2010 року № 480), цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії.
Згідно п. 3 Порядку № 226, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державного казначейства України з відповідних рахунків, відкритих в органах Державного казначейства України згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 р. № 119, зі змінами, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Державного казначейства України, вказані у поданні або заяві платника.
Згідно п. 5 Порядку № 226, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Вказаний Порядок № 226 розповсюджується як на повернення помилково сплачених податків, зборів, обов'язкових платежів, так і на повернення інших доходів бюджету, до яких відносяться і митні платежі. Порядок № 226 чітко встановлює, що повернення таких коштів здійснюється органами Державного казначейства на підставі надання висновку відповідного органу, який контролює справляння таких платежів до бюджету.
Порядок складання такого подання встановлюється спеціальним нормативним актом, який приймається спільно Державним казначейством та органами, які контролюють справляння надходжень бюджету. У даному випадку таким органом є Державна митна служба.
Оскільки Порядок № 226 встановлює загальні засади повернення коштів з бюджету, а спеціальний порядок звернень, складання подання та ін. встановлюється у кожному конкретному випадку в залежності від виду платежу, який підлягає поверненню, спеціальним нормативно-правом актом, а отже, лише у випадку, якщо такий акт не прийнятий, підлягають застосуванню загальні положення Порядку № 226.
Так Державною митною службою спільно з Державним казначейством України затверджений спеціальний нормативно-правовий акт, який встановлює спеціальний порядок повернення з бюджету помилково сплачених митних платежів, встановлює форму подання органу митної служби, яке подається до Державного казначейства, порядок звернення платників тощо.
Таким спеціальним нормативно-правовим актом є Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 р. № 882/1188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 р. за № 146/24923.
Вказаним наказом встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем при зверненні із заявами до митниці стосовно повернення товариству надміру сплачених митних платежів, дотримано вищезазначені норми.
Враховуючи вищезазначене, судами попередніх інстанцій зроблено вірний висновок, що митним органом в порушення закону та не взявши до уваги прийняті по справах судові рішення, які набрали законної сили, протиправно відмовлено в задоволенні заяв позивача стосовно повернення сум надміру сплачених коштів. Тоді як позивач у відповідності до вищезазначених норм вчинив всі необхідні дії для повернення надміру сплачених зобов'язань.
Доводи касаційної скарги цього висновку не спростовують та не свідчать, що судами при вирішенні спору було неправильно застосовано норми матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України.
Судді: В.Ф. Мороз
А.О. Логвиненко
О.Є. Донець