Ухвала суду № 52262061, 08.10.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
820/13570/13-а
Номер документу
52262061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2015 року м. Київ К/800/2222/15

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року, ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року, ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_4 до Близнюківської районної державної адміністрації, треті особи: відділ Держкомзему Близнюківського району Харківської області, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визнання нечинним розпорядження, визнання незаконними дій, зобов'язання утриматися від вчинення певних дій,

встановив:

ОСОБА_5, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом, у якому просили: визнати нечинними розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 53 від 31 січня 2008 року «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) членів колишнього СВК «Харківська овочева фабрика» на території Алісівської сільської ради», № 32 від 19 січня 2010 року, № 68 від 02 лютого 2010 року та № 625 від 01 червня 2012 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки в натурі із земель колективної власності реформованого СВК «Харківська овочева фабрика» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Алісівської сільської ради»; визнати незаконними дії Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області по видачі державних актів на право власності на земельні ділянки в натурі із земель колективної власності реформованого СВК «Харківська овочева фабрика» на підставі розпоряджень, в основу яких покладено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) членів колишнього СВК «Харківська овочева фабрика» на території Алісівської сільської ради», погоджений розпорядженням № 53 від 31 серпня 2008 року; зобов'язати Близнюківську районну державну адміністрацію Харківської області утриматися від вчинення дій по виділенню в натурі та передачі у приватну власність земельних ділянок із земель колективної власності реформованого СВК «Харківська овочева фабрика» згідно погодженого проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) за рахунок земель колективної власності колишнього СВК «Харківська овочева фабрика», загальною площею 1452,2061 га орних земель, розроблений Харківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою; визнати недійсними видані державні акти на право власності на земельні ділянки із колективної власності СВК «ХОФ» в Близнюківському районі.

Представник ОСОБА_4 подано клопотання про поновлення строку звернення до суду та визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду про скасування рішень № 329 від 07 листопада 2000 року та № 371 від 18 грудня 2000 року, зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року заяву представника ОСОБА_4 про поновлення строку звернення до суду та визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду про скасування рішень № 329 від 07 листопада 2000 року та № 371 від 18 грудня 2000 року, зобов'язання вчинити дії залишено без задоволення, а позов в цій частині залишено без розгляду.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2014 року апеляційна скарга на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року залишена без руху, та наданий строк для усунення недоліків протягом 10 днів з моменту отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2014 року апеляційна скарга на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року повернута заявнику.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року, позов в іншій частині залишено без задоволення.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просив їх скасувати, ухвалити нову рішення про задоволення позову, поновивши строк на звернення до суду.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що позивачам, колишнім членам СВК «Харківська овочева фабрика», належить право на земельну частку (пай) землі, яка перебуває у колективній власності СВК «Харківська овочева фабрика», розміром 1,08 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), вартістю 3617,4 грн., згідно із сертифікатами на право на земельну частку на пай серії НОМЕР_2, виданим 29 січня 2001 року Близнюківською РДА, та серії НОМЕР_1, виданим 29 січня 2001 року Близнюківською РДА, відповідно.

Для розподілу земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства зборами членів СВК «Харківська овочева фабрика» затверджений проект землеустрою щодо організації території земельних часток по СВК «Харківська овочева фабрика» на території Близнюківського району, результати оформлені протоколом зборів.

Розпорядженням № 53 від 31 січня 2008 року Близнюківська РДА, розглянувши проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) за рахунок земель колективної власності колишнього СВК «Харківська овочева фабрика», погодила проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) за рахунок земель колективної власності колишнього СВК «Харківська овочева фабрика», загальною площею 1452,2061 га орних земель, розроблений Харківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою (п. 1), та погодила порядок виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) групам громадян - власникам земельних часток (паїв) колишнім членам СВК «Харківська овочева фабрика» відповідно ст. 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» згідно із додатком № 1 (протокол зборів уповноважених членів СВК «Харківська овочева фабрика» від 29 жовтня 2006 року).

Розпорядженням № 32 від 19 січня 2010 року Блізнюківська РДА затвердила технічну документацію із землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки громадянам на виділення їм земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель колективної власності реформованого СВК «Харківська овочева фабрика» для ведення товарного сільського господарського виробництва на території Алісівської сільської ради.

Розпорядженням № 68 від 02 лютого 2010 року Блізнюківська РДА затвердила технічну документацію із землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки громадянам на виділення їм земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель колективної власності реформованого СВК «Харківська овочева фабрика» для ведення товарного сільського господарського виробництва на території Алісівської сільської ради.

Розпорядженням № 625 від 01 червня 2012 року Блізнюківська РДА затвердила технічну документацію із землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки громадянам на виділення їм земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель колективної власності реформованого СВК «Харківська овочева фабрика» для ведення товарного сільського господарського виробництва на території Алісівської сільської ради.

Позивачі, вважаючи, що вищезазначеними рішеннями Блізнюківської РДА порушено їх переважне право на отримання земельних ділянок поруч з населеним пунктом, в якому вони проживають, оскаржили їх до суду.

Приймаючи рішення про залишення позовних вимог без задоволення, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про відсутність підстав для визнання недійсними оскаржуваних розпоряджень органу державної влади та державних актів на право власності на земельну ділянку.

В частині вимог про скасування рішень № 329 від 07 листопада 2000 року та № 371 від 18 грудня 2000 року суд першої інстанції залишив їх без розгляду відповідно до ст. ст. 99, 100 КАС України.

Ухвалою від 04 липня 2014 року судом апеляційної інстанції апеляційну скаргу на ухвалу суду першої інстанції про відмову в поновленні строку звернення до суду повернуто заявнику у зв'язку з не усуненням недоліків в строки, визначені ухвалою суду від 13 червня 2014 року.

Колегія суддів погоджується з висновками судів.

Згідно із ч. 3 ст. 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 108 цього Кодексу.

Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2014 року апеляційна скаргу ОСОБА_4 на ухвалу суду першої інстанції про відмову в поновленні строку на звернення до суду залишена без руху. Скаржнику наданий строк десять днів з моменту отримання копії ухвали для усунення зазначених недоліків.

Враховуючи, що представник заявника отримав ухвалу суду від 13 червня 2014 року 18 червня 2014 року, що підтверджується поштовим повідомлення (а. с. 224, т. 5), колегія суддів погоджується з мотивами суду апеляційної інстанції, що ОСОБА_4 не виконані вимоги ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2014 року.

Щодо розгляду спору по суті, то суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів.

Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, правильно зазначили, що посилання позивачів на порушення їх прав у зв'язку зі зменшенням площі розміру земельної ділянки (паю) є безпідставними, оскільки таке зменшення об'єктивно обґрунтоване тим, що площа земель для розпаювання залишилася незмінною, а кількість осіб, які мають право на земельну частку (пай) об'єктивно збільшилась, що обумовило зменшення розміру середньої земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах.

Такий висновок підтверджується тим, що розпорядженням голови Близнюківської РДА № 371 від 18 грудня 2000 року згідно розрахунку вартості земельної частки (паю) та її розміру в умовних кадастрових гектарах та листа СВК «Харківська овочева фабрика» № 1199 від 20 грудня 2000 року встановлена кількість осіб, які мають право на земельну частку (пай), - 2000 осіб, а розмір земельної частки в умовних кадастрових гектарах - 0,87 га. Зазначеним розпорядженням визнане таким, що втратило чинність попереднє розпорядження голови РДА № 329 від 07 листопада 2000 року, де кількість осіб визначалась - 1989 чол., а площа розміру земельної частки (паю) - 0,88 га. Даним розпорядженням, в свою чергу, скасоване попереднє розпорядження голови РДА № 241 від 08 серпня 2000 року, в якому кількість осіб зазначалась - 1617 чол., а площа розміру земельної ділянки (паю) - 1,08 га.

Крім того, колегія суддів погоджується з тим, що доводи позивачів про порушення оскаржуваними розпорядженнями їх переважного права на отримання земельних ділянок поруч з населеним пунктом, в якому вони проживають, також є необґрунтованими, оскільки при розподілі земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) повинні враховуватися і критерії раціональності організації території, компактності землекористування; при цьому забезпечити максимальну наближеність земельних ділянок до населених пунктів проживання всіх власників сертифікатів виявляється неможливим.

Так, згідно із ч. 2 ст. 29 Земельного кодексу України місце розташування земельних ділянок визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування відповідно до землевпорядних проектів, які затверджуються зборами власників земельних часток (паїв).

Окрім того, матеріали справи не містять доказів підроблення протоколу від 29 жовтня 2006 року, якими були б встановлені наявність ознак його фальсифікації чи недійсності останнього, який є підставою для видачі державних актів на право власності на земельні ділянки із колективної власності СВК «ХОФ» в Близнюківському районі відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Згідно із ч. ч. 1, 2, 3 ст. 7 вищевказаного Закону проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляється суб'єктами господарювання, які мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників, погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом. У проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, в т. ч. земельних сервітутів. У разі необхідності в проектах землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) здійснюється перерахунок розміру в умовних кадастрових гектарах та вартості земельної частки (паю).

Положеннями ч. ч. 1, 4 ст. 9 цього Закону встановлені повноваження районної державної адміністрації щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), згідно з якими розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

За таких обставин, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив :

Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року, ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року, ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року, ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: