Ухвала суду № 52255496, 12.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
810/4945/15
Номер документу
52255496
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/4945/15 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г., Суддя-доповідач: Кобаль М.І.

У Х В А Л А

Іменем України

12 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Кобаля М.І.,

суддів: Епель О.В., Карпушової О.В.

при секретарі: Хмарській К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Васильківської міської виборчої комісії Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року зазначений адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши позивача та представника позивача, що прибули у судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, виходячи з наступного.

Згідно із ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Як встановлено судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, 05.10.2015 ОСОБА_2 подав до Васильківської міської виборчої комісії Київської області звернення про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі та виключення з виборчого списку партії.

06.10.2015 року вищезазначене звернення ОСОБА_2 розглядалось Васильківською міською виборчою комісією Київської області, проте, рішення прийнято не було, що підтверджується актом від 07.10.2015 року.

У зв'язку із зазначеним, 07.10.2015 ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача.

За наслідками розгляду вищезазначеного позову, постановою Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року у справі №810/4910/15 судом визнано протиправною бездіяльність Васильківської міської виборчої комісії Київської області щодо нерозгляду звернень про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області № 38 від 28 вересня 2015 року у частині реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області у строки, визначені частиною третьою статті 47 Закону №595-VlII.

07.10.2015 Васильківською міською виборчою комісією Київської області прийнято оскаржувану постанову №76 «Про усунення порушень Закону України «Про місцеві вибори», згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015 року», якою скасовано постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28.09.2015 року «Про реєстрацію виборчого списку кандидатів від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ» в частині реєстрації кандидата в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_2 на чергових виборах до Васильківської міської ради Київської області - 25 жовтня 2015р.

Також, вищезазначеною постановою скасовано постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області № 26 від 26.09.2015 року «Про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом на посаду Васильківського міського голови Київської області, на чергових виборах Васильківського міського голови Київської області, 25 жовтня 2015 року».

Не погоджуючись із постановою №76 «Про усунення порушень Закону України «Про місцеві вибори», згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015 року», позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана постанова Васильківської міської виборчої комісії Київської області №76 від 07 жовтня 2015 року винесена з порушенням ч. 3 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», тобто, за 17 днів до дня виборів, коли комісія вже не мала права приймати таку постанову, а отже, є незаконною, необґрунтованою та грубо порушує права позивача.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2, відповідно до постанови Васильківської міської виборчої комісії № 26 від 26.09.2015року «Про реєстрацію кандидата на посаду Васильківського міського голови Київської області» зареєстрований кандидатом на посаду Васильківського міського голови на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.

28.09.2015року відповідачем прийнято постанову про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії до Васильківської міської ради Київської області №38, якою зареєстровано виборчий список кандидатів у депутати до Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ» на чергових виборах Васильківського міської ради Київської області 25 жовтня 2015 року згідно з додатком №1, що є невід'ємною частиною даної постанови.

Як вбачається з додатку №1 вищевказаної постанови, першим кандидатом (лідером списку) у депутати до Васильківської міської ради, висунутих від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ» у багатомандатному виборчому окрузі на зборах цієї організації політичної партії, що відбулися 22.09.2015 року є ОСОБА_2

30.09.2015 року Васильківською міською виборчою комісією Київської області ОСОБА_2 видано посвідчення кандидата у депутати в багатомандатному окрузі з виборів депутатів №1-110 .

05.10.2015 ОСОБА_2 подав до Васильківської міської виборчої комісії Київської області звернення про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі та виключення з виборчого списку партії. Дане звернення ОСОБА_2 було подане до Васильківської МВК 05.10.2015р. та зареєстроване за вхідним номером 557.

Відповідно до протоколу 6-7 жовтня 2015 року, рішення щодо вказаного звернення ОСОБА_2 та щодо повідомлення від Центральної виборчої комісії про усунення порушення виборчого законодавства від 05.10.2015 року не приймалось.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року у справі №810/4910/15 судом визнано протиправною бездіяльність Васильківської міської виборчої комісії Київської області щодо нерозгляду звернень про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області № 38 від 28 вересня 2015 року у частині реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області у строки, визначені частиною третьою статті 47 Закону №595-VlII. Дане рішення на день розгляду справи судом апеляційної інстанції законної сили не набрало.

05.10.2015 року до Васильківської міської виборчої комісії Київської області надійшло повідомлення від Центральної виборчої комісії про усунення порушення виборчого законодавства.

У повідомленні Центральної виборчої комісії від 05.10.2015року вказано, що ОСОБА_2 було порушено норму ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: Постановою Васильківської МВК № 38 від 28 вересня 2015 було зареєстровано ОСОБА_2 кандидатом в депутати Васильківської міської ради від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ», одночасно Постановою Васильківської МВК № 26 від 26.09.2015 року ОСОБА_2 було зареєстровано кандидатом на посаду Васильківського міського голови шляхом самовисування.

07.10.2015 Васильківською міською виборчою комісією Київської області прийнято оскаржувану постанову №76 «Про усунення порушень Закону України «Про місцеві вибори», згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015 року», якою скасовано постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28.09.2015 року «Про реєстрацію виборчого списку кандидатів від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ» в частині реєстрації кандидата в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_2 на чергових виборах до Васильківської міської ради Київської області - 25 жовтня 2015р.

Також, вищезазначеною постановою скасовано постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області № 26 від 26.09.2015 року «Про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом на посаду Васильківського міського голови Київської області, на чергових виборах Васильківського міського голови Київської області, 25 жовтня 2015 року».

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Постановою Верховної Ради України «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році» від 17.07.2015 № 645-УІІІ, відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2015 року.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» 14.07.2015р. № 595-УІІІ (далі по тексту - Закон №595-УІІІ) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 47 Закону №595-УІІІ територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.

У разі надходження від Центральної виборчої комісії повідомлення про порушення кандидатами вимог частин четвертої - п'ятої статті 35 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана розглянути зазначене питання на своєму засіданні та прийняти відповідне рішення в межах строку, визначеного абзацом першим цієї частини.

Колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що в порушення вимог абзацу 1 ч. 3 статті 47 Закону №595-УІІІ, Васильківською міською виборчою комісією Київської області у визначений законом граничний термін, тобто до 06.10.2015 року (включно), рішення щодо розгляду повідомлення Центральної виборчої комісії від 05жовтня 2015року прийнято не було, а лише 07 жовтня 2015 року о 22 год. 25 хв. Васильківська міська виборча комісія Київської області на засіданні прийняла постанову № 76 «Про усунення порушень Закону України «Про місцеві вибори», згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015».

Таким чином, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції, що оскаржувана постанова відповідача винесена з порушенням норм чинного законодавства, а тому є такою, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову

В даному випадку відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено суду апеляційної інстанції правомірність та обґрунтованість оскаржуваної постанови.

Колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що інші доводи апелянта не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, а тому судом до уваги не приймаються.

Отже, судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Обставини, викладені в апеляційній скарзі, до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та не є підставами для скасування рішення суду першої інстанції.

В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 172-179 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Васильківської міської виборчої комісії Київської області - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року - без змін.

Відповідно до ч. 9 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним.

Головуючий - суддя М.І. Кобаль

судді: О.В. Епель

О.В. Карпушова

.

Головуючий суддя Кобаль М.І.

Судді: Карпушова О.В.

Епель О.В.