ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення подання без руху
12 жовтня 2015 року
м. Полтава
Справа №816/4380/15
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Петрова Л.М., перевіривши матеріали подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватного підприємства "Нуртекс" про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
12 жовтня 2015 року 0 14 год. 00 хв. Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з поданням до Приватного підприємства "Нуртекс" про стягнення з розрахункових рахунків заборгованості по податку на додану вартість у розмірі 4126,13 грн.
Розглянувши матеріали подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, суд встановив наступне.
За визначенням статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, Закон України "Про судовий збір" передбачає сплату судового збору за подання до суду позовної заяви чи будь-якої іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Одночасно, Закон України "Про судовий збір" визначає випадки, коли судовий збір не підлягає сплаті шляхом виключення відповідних заяв із числа об'єктів справляння та судового збору та встановлення пільг щодо слати судового збору.
Так, вичерпний перелік заяв, за подання яких не справляється судовий збір наведено у частині другій статті 3 Закону України "Про судовий збір", а пільги щодо сплати судового збору встановлені у статті 5 цього Закону. Зазначений перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Виходячи зі змісту статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, подання є підставою для здійснення провадження у справі за зверненням органів доходів і зборів за особливою процедурою, а тому, відповідно, вважається особливою формою позовної заяви, яка є об'єктом справляння судового збору.
Провадження у справах, порушених за поданням податкових органів, поданим на підставі статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, є окремим видом судового провадження, відмінним від загального (позовного).
З огляду на зазначене, загальні норми Кодексу адміністративного судочинства України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі подання податкового органу можуть застосовуватися лише у частині, що не суперечить спеціальним нормам статті 1833 цього Кодексу.
Статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено перелік особливих вимог, що пред'являються до подання податкового органу, та особливий перелік процесуальних дій суду, які можуть вчинятися у процесі розгляду такого подання.
Водночас у частині, що не врегульована статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
З таких підстав, Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області зобов'язана додати до подання документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою передбачена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Як свідчать матеріали подання, заявник звернувся до суду з поданням до Приватного підприємства "Нуртекс" про стягнення з розрахункових рахунків заборгованості по податку на додану вартість у розмірі 4126,13 грн, отже, звернені до суду вимоги є майновими.
За викладених обставин, при зверненні до адміністративного суду з даним поданням Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області мала сплатити судовий збір у розмірі 1218,00 грн.
Разом з тим, до подання документ про сплату судового збору не додано. Доказів на підтвердження підстави звільнення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від сплати судового збору не надано.
Таким чином, подання подано без додержання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб, регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги /пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України/.
Таким чином, право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги або вручення її під розписку особисто у приміщенні податкової.
Згідно з частиною третьою статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Отже, подання контролюючого органу про стягнення коштів за податковим боргом у порядку статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України може бути внесено протягом двадцяти чотирьох годин з моменту спливу 60 днів, наступних за днем надіслання платникові податків податкової вимоги.
Заявник визначає обставину, яка зумовила звернення до суду, повернення 10 серпня 2015 року податкової вимоги від 06 липня 2015 року №2494-25/319 з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Разом з тим, із доданих позивачем додатків до подання суду не видається можливим встановити дату направлення платнику податків податкової вимоги та, відповідно, перевірити дотримання заявником строку звернення до суду з поданням.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України подання позовної заяви без додержання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Згідно з частиною сьомою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Таким чином, подання підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення вказаних недоліків
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 108, 165, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватне підприємство "Нуртекс" про стягнення заборгованості залишити без руху.
Заявнику у надати строк для усунення недоліків до 17 годин 45 хвилин 12 жовтня 2015 року та роз'яснити, що у разі неусунення недоліків подання, подання буде повернуто.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду документа про сплату судового збору у встановленому Законом розмірі, доказів дотримання строку звернення до суду з поданням, а саме: доказів направлення податкової вимоги платнику податків із зазначенням дати направлення.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з поданням.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.М. Петрова