Постанова № 5223078, 08.05.2009, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
08.05.2009
Номер справи
2-а-417/09
Номер документу
5223078
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а-417/09

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 травня 2009 року. Торезький міський суд Донецкой области в складі:

головуючої-судді Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного Фонду України в м.Торезі про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

23.03.2009 р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного Фонду України в м.Торезі про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії, визнання недійсним розпорядження щодо призначення пенсії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з грудня 1999 р. він перебуває на обліку в УПФУ в м.Торезі, як отримувач пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок виконання обовязків військової служби. Під час проходження військової служби він був залучений до участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З грудня 1999 р. відповідно до висновку МСЕК йому була встановлена 3 група інвалідності. 26.05.2008 р. відповідно до висновку МСЕК йому встановлено 2 групу інвалідності. Втрата здоровя повязана з отриманою дозою радіаційного опромінювання.

У час призначення пенсії і встановлення її розміру відповідач у порушення вимог ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, посилаючись на ПКМУ, розрахував розмір його пенсії, який не відповідає вимогам Закону.

Він звернувся до УПФУ в м.Торезі з проханням привести розмір його пенсії до розмірів, встановлених нормами ст.50, ч.4ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але йому УПФУ відмовило у перерахунку пенсії.

Позивач просить визнати протиправними дії УПФУ в м.Торезі щодо обмеження права на отримання пенсії у розмірі, передбаченому п.4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (6 пенсій за віком ) з моменту призначення пенсії, а саме з грудня 1999 р. Зобовязати відповідача здійснити перерахунок його пенсії за період з 25.12.2006 р. по 26.05.2008 р. відповідно до вимог п.4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі не менше 6 пенсій за віком з виплатою недоотриманої різниці та нарахуванням і виплати на різницю індексації та компенсації. Зобовязати відповідача здійснити перерахунок його пенсії за період з 26.05.2008 р. відповідно до вимог п.4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі не менше 8 пенсій за віком з виплатою недоотриманої різниці та нарахуванням і виплати на різницю індексації та компенсації. Визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження права на отримання додаткової пенсії у розмірі, передбаченому ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з грудня 1999 р. по час постановлення рішення по цієї справі. Зобовязати відповідача здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії у розмірі, передбаченому ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з грудня 1999 р. на суму пенсії у розмірі 6 пенсій за віком до 26.05.2008 р., та з 26.05.2008 р. на пенсію у розмірі 8 пенсій за віком. Витребувати у відповідача його пенсію. Визнати недійсним розпорядження по УПФУ щодо призначення йому розміру пенсії, яка не відповідає нормам ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

08.04.2009 р. позивач надав письмову заяву про зміну позовних вимог і просить суд визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо нарахування та виплати йому: державної пенсії, призначеної згідно ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 25.12.2006 року; додаткової пенсії за шкоду, завдану здоровю, призначеної згідно ст. 50 вказаного Закону з 25.12.20006 року. Зобовязати УПФУ в м. Торезі здійснити йому нарахування та виплату державної пенсії призначеної згідно ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 25 .12.2006 року по 26.05.2008 р. у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком , з 26.05.2008 р. - у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком; нарахування та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, завдану здоровю, призначеної згідно ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 25 .12.2006 року по 26.05.2008 р. у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, з 26.05.2008 р. - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Здійснити нарахування та виплату індексації та компенсації на вказані виплати.

В судовому засіданні позивач підтримав змінені ним позовні вимоги, дав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Відповідач УПФУ в м. Торезі Донецької області, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направив. Надав суду письмові заперечення на позов, в яких указав, що позивач знаходиться на обліку з 23.11.1999 р., як одержувач пенсії по 3 групі інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Пенсію призначено УПСЗН Торезької міської ради, правонаступником якого УПФУ в м.Торезі не являється, а лише прийняло функції призначення та виплати пенсії від УПСЗН з 01.06.2001 р. З 26.05.2008 р. позивач перебуває на обліку в УПФУ, як одержувач пенсії по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Пенсія призначена згідно ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Розмір пенсії позивача було встановлено правильно відповідно до діючого на той час законодавства. 25.12.2006 р. позивач вперше звернувся із письмовою заявою до управління з приводу проведення перерахунку пенсії з листопада 2006 р. Інших звернень про незгоду з розміром пенсії з більш раннього строку від позивача не надходило. Наполягає на застосування позовної давності. У звязку з викладеним просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представника відповідача.

Вислухавши позивача, який в судовому засіданні підтримав змінені ним позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що ОСОБА_2 належить (віднесений) до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням №НОМЕР_2 (а.с.5). Висновком МСЕК від 04.07.2005 р. при повторному огляді позивачу встановлена 3 група інвалідності на строк до 01.08.2008 р. Захворювання повязане з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Висновком МСЕК від 26.05.2008р. позивачу встановлена 2 група інвалідності з 26.05.2008 р. на строк по 26.05.2011 р. Позивач має право на пільги, встановлені ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, має право на основну та додаткову пенсії (а.с.11,24). Позивач перебуває на обліку, як одержувач пенсії по 3 групі інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, по 26.05.2008 р., як одержувач пенсії по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 26.05.2008 р.

У довідці УПФУ указано, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ в м.Торезі і отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Загальний розмір пенсії складає: з 01.12.2006р. 2348,70грн., з 01.01.2007р. 2667,73грн., з 01.04.2007р. 2840,53грн., з 01.10.2007р 2871,74 грн., з 01.01.2008 року 2950,64грн., з 01.04.2008р. 2955,59грн., з 01.05.2008 р. 3069,24 грн., з 01.06.2008 р. 3542,84 грн., з 01.07.2008 р. 3543,44 грн., з 01.10.2008 р. 3553,04 грн. При цьому, пенсія по інвалідності, призначена відповідно до ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за грудень 2006 р. складає 2180,59 грн. за період з січня 2007 р. по квітень 2008 р. включно складає 2403,18 грн. щомісяця, за травень 2008 р. 2517,18 грн., з червня 2008 р. 3204,24 грн. щомісяця. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначена відповідно до ст.. 50 цього Закону за період з жовтня 2006 р. по грудень 2007 р. включно складає 8,31 грн. щомісяця, с січня 2008 р. по березень 2008 р. 70,50 грн., з квітня 2008 р. по травень 2008 р. 72,15 грн., з червня 2008 р. по липень 2008 р. 96,20 грн. щомісяця, з серпня 2008 р. по вересень 2008 р. 96,40 грн., з жовтня 2008 р. 99,60 грн. (а.с.23).

25.12.2006 р. позивач звернувся до УПФУ в м.Торезі із заявою про приведення його пенсії до розмірів, встановлених відповідно до Законів України (а.с.7), але відповідач перерахунок зазначеної пенсії не здійснив.

09.10.2008 року позивач звернувся до відповідача із заявою про приведення його пенсії до розмірів, встановлених відповідно до Законів України (а.с.9), на що отримав відмову з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням розрахунку (а.с.8).

Відповідно до ст.22 «Загальної Декларації прав людини», кожна людина як член суспільства має право на соціальне забезпечення, здійснення необхідних для підтримки її гідності, вільного розвитку її особистості, прав в економічній, соціальній й культурній сферах за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва і відповідно до структури і ресурсів кожної держави.

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй (ст.8). Органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ч.2 ст.19). Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, в інших випадках, передбачених законом (ст.46). Кожний має право на безпечне для життя і здоровя довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди (ч.1ст.50).

З 1 січня 2004 року набрав чинності ЗУ “ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ” від 9 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Абзацом 2 преамбули Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообовязкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 ст.4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. Статтею 8 даного Закону визначено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Пунктом 2 ч.1 ст.8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за ЗУ«Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне утримання) з інших джерел.

Право вибору пенсійних виплат передбачено ст.10 наведеного Закону означає, що особі, яка мала одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у звязку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Абзацом 1 п.13 Прикінцевих положень ЗУ “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсі, на яку має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі спеціальний закон). Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а)державної пенсії, б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи 50% мінімальної пенсії за віком, інвалідам 2 групи 75% мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії, іншого доходу.

Нормами ст.54 вказаного Закону визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та пенсій у звязку з втратою годувальника. Частина 4 ст.54 даного Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком, по 2 групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком. ; ч.3 ст.67 даного Закону передбачено підвищення розміру пенсії, визначеної відповідно до ст.5, а тож розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Тобто ч. 4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами ст.49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то ч.4 ст.54 даного Закону нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до 1 категорії, та у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Посилання відповідача на частину 5 ст.54 ЗУ„Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання , і пенсії у звязку з втратою годувальника в наслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, на підставі чого відповідач керувався розміром 19грн.91коп. та 22грн.30коп., що визначені ПКМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” від 03.01.2002 р. №1 (зі змінами, внесеними постановою №894 від 13.07.2004р.), суд не приймає, оскільки вказаною статтею визначено, що КМУ визначає порядок обчислення пенсії, і не вказано, що визначає розмір пенсії; поняття «порядок» означає «як, яким чином», а «розмір» означає «скільки»; ці поняття не можна ототожнювати, вони мають різне правове значення, несуть різне правове навантаження.

Статтею 28 ЗУ “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає ЗУ «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999р. №966-14, а також ЗУ «Про державні та соціальні стандарти та Державні соціальні гарантії» від 5.10.2000р. №2017-111, згідно із ст.1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком.

ЗУ «Про державні та соціальні стандарти та Державні соціальні гарантії» у ст.17 передбачено, що до числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір пенсії за віком; основні соціальні гарантії не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ч.3 ст.4 ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджуються Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується у офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність, затверджений: на 2006 рік відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2006 рік»: з 1 січня 350грн., з 1 квітня 359грн., з 1 жовтня 366грн., на 2007 рік відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» (зі змінами, внесеними ЗУ від 15.03.2007 р. які чинні з 28.03.2007 р.) : з 1 січня 380грн., з 1 квітня 406 грн., з 1 жовтня 411грн., при цьому ст. 62 цього закону доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 1 частини 1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” з 01 квітня та 01 жовтня 2007 р. застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 ч.1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн.06 коп.; 415 грн.11 коп. Прожитковий мінімум на 2008 рік відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»: з 1 січня470грн., з 1 квітня 481грн., з 1 жовтня 366грн., з 1 липня 482грн., з 1 жовтня 2008 р. 498 грн.

Зазначені норми розповсюджуються на позивача, оскільки він віднесений до 1 категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, до 26.05.2008 р. був інвалідом 3 групи, з вказаної дати йому встановлено другу групу інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Фактично загальний розмір пенсії позивача складає: з 01.12.2006р. 2348,70грн., з 01.01.2007р. 2667,73грн., з 01.04.2007р. 2840,53грн., з 01.10.2007р 2871,74 грн., з 01.01.2008 року 2950,64грн., з 01.04.2008р. 2955,59грн., з 01.05.2008 р. 3069,24 грн., з 01.06.2008 р. 3542,84 грн., з 01.07.2008 р. 3543,44 грн., з 01.10.2008 р. 3553,04 грн. При цьому, пенсія по інвалідності, призначена відповідно до ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за грудень 2006 р. складає 2180,59 грн. за період з січня 2007 р. по квітень 2008 р. включно складає 2403,18 грн. щомісяця, за травень 2008 р. 2517,18 грн., з червня 2008 р. 3204,24 грн. щомісяця. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначена відповідно до ст.. 50 цього Закону за період з жовтня 2006 р. по грудень 2007 р. включно складає 8,31 грн. щомісяця, с січня 2008 р. по березень 2008 р. 70,50 грн., з квітня 2008 р. по травень 2008 р. 72,15 грн., з червня 2008 р. по липень 2008 р. 96,20 грн. щомісяця, з серпня 2008 р. по вересень 2008 р. 96,40 грн., з жовтня 2008 р. 99,60 грн.

Судом не приймаються посилання УПФУ на постанови КМУ від 03.01.2002р. №1 та від 13.07.2004р. №894 з огляду на положення принципу законності, що визначені п.2-4 ст.9 КАС України, та пунктами 1, 6 статті 92 Конституції України, ст.71 спеціального закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до якого дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону; а також з огляду на абзац 2 преамбули, частини 3 ст.4, пункту 2 частини 1 ст.8, пункт 13 загального закону ЗУ “ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, якими передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення. До приведення законодавства у відповідність до цього закону закони та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

Проблему, повязану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, неодноразово розглядав Конституційний Суд України, що вказано у рішенні від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 по справі 1-21/2005. В ньому Конституційний Суд України сформулював правову позицію, згідно із якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. Для них передбачений особливий порядок пенсійного забезпечення з урахуванням їх правового статусу, професійних обовязків, підвищених вимог до дисципліни, обмежень та інших особливостей, повязаних з ризиком для життя та здоровя, що й зумовило встановлення додаткових пільг соціального забезпечення таких осіб; обмеження цих гарантій не відповідає статтям 3,22,48 Конституції України. Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається (рішення від 6.07.1999р. №8-рп/99, від 20.03.2002р. №5-рп/2002, від 17.03.2004р. №7-рп/2004, від 1.12.2004рю. №20-рп/2004).

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, зокрема п.28 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України, ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесені зміни до ст.48 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вирішуючи позовні вимоги позивача за адміністративним позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, які передбачені ст.1, 3, ч.2 ст.6, ст.8, ч.2 ст.19, ст.22, 23, ч.1 ст.24, ст.46, ч.1 ст.50 Конституції України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує із положень принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституцією, ст.8 КАС України.

Згідно ст. 76 Закону України “Про використання ядерної енергії та ядерну безпеку” № 39/95-Вр від 08.02.1995 року, право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоровю особи, не обмежується строком давності.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії УПФ щодо нарахування і виплати пенсій позивачу (державної та додаткової пенсії) у розмірах, менших шести мінімальних пенсій за віком з 25 .12.2006 року по 26.05.2008 р., та восьми мінімальних пенсій за віком з 26.05.2008 р. - є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам ст.50, ч.4 ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , що вимоги позивача в цієї частині підлягають задоволенню і відповідача необхідно зобовязати здійснити нарахування та виплату позивачу недоплаченої пенсії за період з 25.12.2006 р. відповідно до вимог вказаного Закону.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків ї виплати” № 2050-ІІІ від 19 жовтня 2000 року (набрав чинності з 01 січня 2001 року), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати (далі компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: ... пенсії.

Згідно п. 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків ї виплати затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21 лютого 2001 року, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: ... пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Згідно ст. 1 Закону України ?ро індексацію грошових доходів населення” № 1282-ХІ від 03.07.1991 року (чинний з 01 січня 2003 року), для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні:

індексація грошових доходів населення- встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ч. 1 ст. 2 зазначеного Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … пенсії.

Згідно ч. 5 ст. 2 зазначеного закону, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно ч. 3 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії).

Згідно ч. 5 п. 4 зазначеного Порядку, частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги позивача щодо зобовязання відповідача здійснити індексацію невиплаченої частини державної пенсії, суд виходить з того, що протиправно не нарахована та не виплачена відповідачем частина державної пенсії є тією частиною такої пенсії, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для осіб, які втратили працездатність і не підлягає індексації згідно ч. 5 п. 3 Порядку провелення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року. За наведених обставин, у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги позивача щодо зобовязання відповідача здійснити індексацію невиплаченої частини додаткової пенсії за шкоду, завдану здоровю, суд виходить з того, що протиправно не нарахована та не виплачена відповідачем частина додаткової пенсії є тим видом грошових доходів громадян, які підлягають індексації, знаходиться в межах у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність і, відповідно, підлягає індексації. За наведених обставин, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги позивача щодо зобовязання відповідача здійснити компенсацію невиплаченої частини державної та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоровю, суд виходить з того, що державна та додаткова пенсія є тим видом грошових доходів громадян, втрачена частина яких у звязку з порушенням термінів їх виплати підлягає компенсації і внаслідок протиправних дій відповідача виплата частини державної та додаткової пенсії позивачеві затримана на один і більше календарний місяць. За наведених обставин, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Керуючись ст.1, 3, ч.2 ст.6, ст.8, ч.2 ст.19, ст.22, 23, ч.1 ст.24, ст.46, ч.1 ст.50 Конституції України, Законами України: „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків ї виплати” ?ро індексацію грошових доходів населення” “Про використання ядерної енергії та ядерну безпеку” Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 року №8-рп/2005, від 22.05.2008 року №10-рп ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2:

- державної пенсії, призначеної згідно ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, з 25.12.2006 року;

- додаткової пенсії за шкоду, завдану здоровю, призначеної згідно ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, з 25.12.20006 року;

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, б-р Ілліча, б. 8, код ЄДРПОУ 20395437) здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, іпн НОМЕР_1 :

- нарахування та виплату державної пенсії призначеної згідно ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, за період з 25 .12.2006 року по 26.05.2008 р. у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично отриманих останнім сум, з 26.05.2008 р. - у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично отриманих останнім сум;

- нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, завдану здоровю, призначеної згідно ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, за період з 25 .12.2006 року по 26.05.2008 р. у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, з урахуванням фактично отриманих останнім сум, з 26.05.2008 р. - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, з урахуванням фактично отриманих останнім сум;

нарахування та виплату індексації додатково нарахованої пенсії за шкоду, завдану здоровю;

нарахування та виплату компенсації втрати частини додатково нарахованих державної та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоровю, у звязку з порушенням строків їх виплати, з урахуванням індексації.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 08 травня 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 13 травня 2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі з дня складання у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження. Заяву про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча-суддя О.М.Чапланова