Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 жовтня 2015 р. № 820/9774/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
за участі секретаря судового засідання Савчука С.С.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Партнер-С" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне підприємство "Партнер-С", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області щодо розірвання 17.08.2015 року в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 19.09.2014 року №190920141, реєстраційний номер НОМЕР_1;
- визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року (реєстр. №1500037071 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037072 від 20.08.2015 року) та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2014 року (реєстр. №1500037073 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037074 від 20.08.2015 року);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року (реєстр. №1500037071 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037072 від 20.08.2015 року) та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2014 року (реєстр. №1500037073 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037074 від 20.08.2015 року) визнати такими, що подані Приватним підприємством "Партнер-С" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області 20.08.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає протиправною відмову відповідача у прийнятті податкової звітності. Вказав, що контролюючим органом безпідставно в односторонньому порядку розірвано договір про визнання електронних документів, що стало підставою неприйняття декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2014 року з додатками № 5.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, вказав, що у спірних правовідносинах діяв правомірно.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Партнер - С» 04.05.2004 року пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації, набувши статусу юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 32943455 та є платником податку на додану вартість відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №200026257 від 03.02.2009р.( а.с. 53-56,64)
Позивачем на виконання приписів абз.2 п.49.4 ст. 49 Податкового кодексу України, Наказу ДПА України від 10.04.2008р. №233, 19.09.2014 року було укладено з контролюючим органом ОСОБА_3 про визнання електронних документів №190920141 (надалі ОСОБА_3) ( а.с.16-18).
Відповідно до п.1 розділу 1 Договору, його предметом є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
Згідно квитанції №2 відповідачем прийнято ОСОБА_3 про визнання електронних документів, реєстраційний номер НОМЕР_1 ( а.с.19).
Згідно умов Договору, позивач зобов'язаний надсилати до органу ДПС податкові документи в електронному вигляді з дотриманням встановленого порядку (п.1.1 розд.3), а ДПІ зобов'язується забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді (п.3.1 розд. 3).
Даним договором передбачено умови його розірвання в односторонньому порядку. Так п.4 розділу 6 містить в собі посилання, що контролюючий орган має право розірвати ОСОБА_3 в односторонньому порядку у випадку ненадання платником нових посилених сертифікатів відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни місця реєстрації платника.
Інших підстав для розірвання в односторонньому порядку приписи Договору не містять.
Центром сертифікації ключів позивачу сформовані та видані посилені сертифікати підписувача ЕЦП із строком чинності з 02.10.2014р. по 01.10.2015р.( а.с. 20-24).
Отже, посилені сертифікати підписувача ЕЦП за Договором чинні по 01.10.2015року.
В ході розгляду справи встановлено, що з 19.09.2014 року по 19.08.2015р., включно, відповідач приймав податкові документи позивача в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.
Як пояснив представник позивача, 20.08.2015р. позивач засобами електронного зв'язку направив відповідачу наступну податкову звітність з ПДВ :
-податкову декларацію з податку на додану вартість за звітній період липень 2015року з додатком № 5;
-уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за податковий період серпень 2015 року, звітній податковий період, за який виправляються помилки серпень 2014 року з додатком № 5.
З наявних в матеріалах справи копій перших квитанцій вбачається, що дані документи 20.08.2015 року не було прийнято та зареєстровано через помилку не укладення договору про визнання електронної звітності ( а.с. 12-15).
Крім того, з наявних в матеріалах справи скріншотів з програми подання електронної звітності вбачається прийняття та обробка контролюючим органом електронного запиту з використанням ЕЦП, та надання Позивачу ОСОБА_4 з системи електронного адміністрування ПДВ.
За таких обставин Приватне підприємство "Партнер-С" 20.08.2015 року, супровідними листами вих.№№19, 20 надав органу ДПІ у паперовому вигляді згадану податкову звітність ( а.с. 33-48).
ДПІ листом від 25.08.2015р. №2660/10/20-34-11.02-10 було повідомлено позивача про відмову у її прийнятті з причин надання вказаної звітності у паперовому вигляді, а не в електронному ( а.с.51).
Також відповідач листом від 01.09.2015р. №2930/10/20-34-11-02-10 на листи від 20.08.2015р. повідомив позивача, що ОСОБА_5 з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДФС України від 10.04.2008 № 233, визначено, що згідно з розділом 6 Договору про визнання електронних документів «Зазначений договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до контролюючого органу нові посилені сертифікати електронних цифрових підписів, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів. В листі відповідач також зазначив, що укладений між позивачем та відповідачем ОСОБА_3 про визнання електронних документів №190920141 (НОМЕР_1) у зв'язку з проведенням інвентаризації договорів розірвано 17.08.2015р. в односторонньому порядку з боку ДПІ на підставі п.4 розділу 6 Договору про визнання електронних документів: «Орган ДПС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації». Також відповідач повідомив, що надісланий 20.08.2015р. ОСОБА_3 про визнання електронних документів розглянуто в терміни, визначені законодавством, та укладено відповідно 25.08.2015р ( а.с. 49).
Судом при дослідженні згаданої податкової звітності не було виявлено порушень при її складенні.
Спірні правовідносини виникли внаслідок розірвання в односторонньому порядку органом ДПІ Договору про визнання електронних документів, що позивач вважав незаконним та вчиненим за відсутності підстав.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.2 п.49.4 ст. 49 Податкового кодексу України (надалі ПКУ) позивач зобов'язаний подавати податкову звітність з ПДВ у електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначену законодавством.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється ( п.49.10 ст. 49 ПКУ).
Пунктом 49.13 ст. 49 ПКУ встановлено, що у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Згідно з ч.1 ст.14 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 №851-IV електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.
Наказом ДПА України від 10.04.2008 р. № 233 затверджено ОСОБА_5 з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку (надалі ОСОБА_5). ОСОБА_5 визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису.
Приписами п.2 розділу 2 ОСОБА_5 встановлено, що для подання податкових документів до органів ДПС в електронному вигляді платник податків повинен мати: спеціалізоване програмне забезпечення для формування податкових документів в електронному вигляді у затвердженому форматі (стандарті); доступ до мережі Інтернет та можливість відправлення/приймання електронних повідомлень по електронній пошті; засіб КЗІ (сумісний за форматами даних із засобами КЗІ, що використовуються в органах ДПС); чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованим центром сертифікації ключів для платника податків та уповноважених посадових осіб платника податків, підписи яких є обов'язковими для податкової звітності у паперовій формі.
П.4 розділу 2 ОСОБА_5 визначено, що Податкові документи в електронному вигляді з обов'язковими реквізитами (у тому числі з електронним цифровим підписом платника податків (його посадових осіб)), подані відповідно до цієї ОСОБА_5, згідно із законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися під час судового або досудового вирішення спорів.
Підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є: його відповідність затвердженому формату (стандарту); підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов'язковими для звітів в паперовій формі за умов встановлених статтею 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис"; чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/блокований). ( п.7 розділу 2 ОСОБА_5).
Приписами п. 7.4-7.6 розділу 3 ОСОБА_5 встановлено, що:
- перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним;
- підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;
- якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС
Приписами п.5-6 розділу 3 ОСОБА_5 визначено договірну основу здійснення електронного документообігу між платниками податків та податковими органами.
Платнику податків може бути відмовлено у реєстрації податкової звітності, зокрема у разі не укладення Договору про визнання електронної звітності, чим і була обумовлена відмова відповідача.
Дане твердження спростоване матеріалами справи, отже підприємство позивача має укладений чинний ОСОБА_3 про визнання електронних документів №190920141 від 19.09.2014 року, строк дії посилених сертифікатів на час виникнення спірних правовідносин не закінчився, місце реєстрації позивач не змінював, що вбачається з відповідних даних Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ( 61038, м. Харків, Салтівське Шосе, б. 67-А).
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про безпідставність розірвання відповідачем в односторонньому порядку Договору про визнання електронних документів №190920141 від 19.09.2014 року та як наслідок - відмови у прийнятті до реєстрації податкової звітності Приватного підприємства "Партнер-С".
Позовні вимоги суд вважає правомірними та обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 159-163,186,254 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Партнер-С" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області щодо розірвання 17.08.2015 року в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 19.09.2014 року №190920141, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року (реєстр. №1500037071 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037072 від 20.08.2015 року) та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2014 року (реєстр. №1500037073 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037074 від 20.08.2015 року);
Податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року (реєстр. №1500037071 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037072 від 20.08.2015 року) та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2014 року (реєстр. №1500037073 від 20.08.2015 року) з додатком 5 (реєстр. №1500037074 від 20.08.2015 року) визнати такими, що подані Приватним підприємством "Партнер-С" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області 20.08.2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 12.10.2015 року.
Суддя Сагайдак В.В.