Постанова № 52195373, 12.10.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
805/4667/15-а
Номер документу
52195373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2015 р. Справа № 805/4667/15-а

час прийняття постанови: 17 год. 00 хв.

приміщення суду за адресою: 84112, м. Словянськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., суддів Крилової М.М., Тарасенка І.М., при секретарі судового засідання Хоменко А.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Красноармійської міської (Донецької області) організації «Жінки за майбутнє» Всеукраїнського політичного обєднання в особі Голови ОСОБА_1 до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення Красноармійської міської виборчої комісії протиправним та зобовязання вчинити певні дії,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4

Красноармійська міська (Донецької області) організація «Жінки за майбутнє» Всеукраїнського політичного обєднання в особі Голови ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області (далі Комісія, відповідач) в якому просить суд:

- визнати рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 09 жовтня 2015 року в частині призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом голосування, а не жеребкування протиправним;

- визнати рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 09 жовтня 2015 року в частині виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_5, з порушенням принципу рівності кожного субєктів виборчого процесу, протиправним;

- зобовязати Красноармійську міську виборчу комісію Донецької області провести вибори голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09 жовтня 2015 року відбулось чергове засідання Красноармійської міської виборчої комісії, на якому замість жеребкування, більшістю голосів прийнято незаконне, на думку позивача рішення щодо виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій.

Позивач вважає, що діями комісії порушені його права, як суб'єкта виборчого процесу, а саме не допустивши громадян України запропонованих позивачем, для виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеним в позові, також зазначив, що оскільки Законом України «Про місцеві вибори» прямо не передбачено здійснення виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування, тому з метою забезпечення рівності прав, відкритості виборчого процесу та можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів, необхідно керуватися загальною нормою, закріпленою у ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» та провести вибори голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечували проти позову з підстав, що на їх думку засідання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області пройшло з урахуванням норм діючого законодавства, тобто шляхом жеребкування визначили членів дільничної виборчої комісії, а за пропозицією одного з членів комісії ОСОБА_5 здійснили голосування щодо призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій.

Заслухавши пояснення позивача, його представника та заперечення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до протоколу № 13 від 09 жовтня 2015 року відбулось чергове засідання Красноармійської міської виборчої комісії. Під час засідання вирішувалось питання про те, яким способом повинні бути обрані голови, їх заступники і секретарі дільничних виборчих комісій. Як зазначено у позові, який підтримано позивачем в ході судового засідання, після довгих дискусій, більшістю голосів, члени комісії проголосували за незаконний спосіб обрання керівників дільничних комісій, не жеребкуванням, як зазначено в Законі України «Про місцеві вибори», а голосуванням членів Красноармійської виборчої комісії Донецької області.

У ході голосування запропоновані членами комісії три варіанти поіменного складу голів, їхніх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій (а.с. 29-34).

ОСОБА_5 запропонував свій список розподілу керівних посад із зазначенням прізвищ і субєктів подання списком по всіх дільницях, звертаючи увагу на вказаний у поданнях досвід роботи членів ДВК.

ОСОБА_6 довів до відома комісії, що згідно чинного законодавства не передбачено інший порядок або особовий порядок виборів голови, заступника голови та секретаря комісій. Тільки шляхом жеребкування по відношенню до всіх членів комісії.

ОСОБА_7 запропонувала рівноцінний розподіл керівних посад серед всіх субєктів подання, звертаючи увагу на кількість комісій - 37 та на кількість субєктів подання - 38. Таким чином, кожен субєкт подання повинен отримати три керівні посади. ОСОБА_3 підтримала ОСОБА_7 та запропонувала шляхом жеребкування розподілити керівний склад кожної комісії.

Всі пропозиції ставились на голосування. Після прийняття рішення по списку ОСОБА_5, крім інших, висловила думку голова місцевої партії «Жінки за майбутнє» ОСОБА_1 щодо свого незадоволення прийнятим списком, через що 28 субєктів подання не отримали жодної керівної посади.

Статтею 1 Закону України «Про місцеві вибори» (далі Закон) встановлено, що організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до ст. 2 цього Закону місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Рівне виборче право гарантується статтею 4 вказаного Закону.

1. Місцеві вибори є рівними. Громадяни України беруть участь у відповідних місцевих виборах на рівних засадах.

2. Кожен виборець на відповідних місцевих виборах має один голос.

Виборець на відповідних місцевих виборах може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці, на якій він включений до списку виборців.

3. Усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.

Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Усі місцеві організації партій - субєкти виборчого процесу мають рівні права і можливості брати участь у відповідному виборчому процесі у порядку та в межах, встановлених цим Законом.

4. Рівність прав і можливостей участі у виборчому процесі забезпечується:

1) забороною привілеїв чи обмежень для кандидатів за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;

2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом;

3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів, місцевих організацій партій - субєктів виборчого процесу;

4) забороною використання для фінансування передвиборної агітації інших коштів, ніж кошти, передбачені частиною шостою статті 54 цього Закону;

5) рівним та неупередженим ставленням інформаційних агентств, засобів масової інформації до кандидатів, місцевих організацій партій - субєктів виборчого процесу.

Згідно з ч. 1 статті 3 Закону громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.

Статтею 18 Закону визначено, що для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні та спеціальні виборчі дільниці у стаціонарних закладах охорони здоровя, утворені на постійній основі відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Звичайні виборчі дільниці призначені для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців за місцем їх проживання.

Спеціальні виборчі дільниці призначені для голосування виборців з обмеженими можливостями пересування у стаціонарних закладах охорони здоровя.

Система виборчих комісій визначена статтею 19 Закону.

Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:

1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;

2) територіальні виборчі комісії:

а) виборча комісія Автономної Республіки Крим;

б) обласні виборчі комісії;

в) районні виборчі комісії;

г) міські виборчі комісії;

ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом);

д) селищні, сільські виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.

2. Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються:

1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України;

2) територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів;

3) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.

3. Виборчі комісії формуються (утворюються) і зобовязані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

4. Рішення Центральної виборчої комісії є обовязковими для виконання всіма субєктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями, а також органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, обєднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Статтею 21 Закону визначені вимоги до членів виборчих комісій.

1. До складу виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах.

2. Громадянин України може одночасно входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів чи будь-яких інших виборів, або комісії з референдуму, якщо процес зазначених виборів чи референдуму проводиться одночасно з процесом відповідних місцевих виборів.

3. До складу виборчої комісії не можуть входити кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, їх довірені особи, представники в територіальній виборчій комісії, уповноважені особи місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді, працівники судів та правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

У разі якщо одночасно з місцевими виборами проводяться інші вибори, до складу виборчої комісії не можуть входити кандидати, які балотуються на цих виборах, їх довірені особи, представники в Центральній виборчій комісії, уповноважені особи партій - субєктів відповідних виборчих процесів, офіційні спостерігачі.

4. До складу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці не можуть входити працівники відповідного закладу.

5. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а також не менш як третина членів цієї комісії повинні мати вищу юридичну освіту.

6. Секретар територіальної, дільничної виборчої комісії повинен володіти державною мовою в обсязі, необхідному для ведення діловодства.

Відповідно до частини 7 ст. 23 вказаного Закону голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних субєктів подання, визначених частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Відповідно до п. 3 Постанови Центрально виборчої комісії України від 14 вересня 2015 року № 291 «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» (далі за текстом - Порядок), право подання кандидатур (з урахуванням обмежень, установлених частиною другою статті 12 Закону) до складу дільничних виборчих комісій мають, зокрема: міська, районна у місті організація політичної партії (далі - місцева організація партії), про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у справі є міської організацією політичної партії.

Згідно з п. 19 Порядку вищевказаної Постанови після закінчення процедури жеребкування територіальна виборча комісія щодо кожної дільничної виборчої комісії складає список осіб, які включаються до її складу. До таких списків включаються особи, що підлягають обовязковому включенню до складу дільничних виборчих комісій (за умови наявності відповідних подань від місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, та їх відповідності встановленим Законом вимогам) та особи, визначені шляхом жеребкування. Особи, внесені до таких списків, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій під час їх утворення.

Одночасно з утворенням кожної дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія призначає від різних субєктів подання кандидатур до її складу, зазначених у пункті 3 цього Порядку, керівний склад такої дільничної виборчої комісії - голову, заступника голови, секретаря дільничної виборчої комісії.

Тобто, чинним законодавством визначено, що голова, заступник голови, секретар дільничної виборчої комісії призначається від різних субєктів подання, втім, не визначено, що таке призначення має відбуватись шляхом жеребкування.

За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 09 жовтня 2015 року, складеного в протокольній формі, в частині призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом голосування, а не жеребкування протиправним - задоволенню не підлягають.

Отже, вибором голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_5, не порушено принципу рівності кожного субєктів виборчого процесу, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Беручи до уваги, що позовні вимоги, якими позивач просить суд зобовязати Красноармійську міську виборчу комісію Донецької області провести вибори голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування є похідними від попередніх двох, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні й цих позовних вимог.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Як вбачається з матеріалів справи, при подачі даного адміністративного позову позивачем до позовної заяви не додано доказу сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України Про судовий збір (який діє в редакції з 01 вересня 2015 року).

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України Про державний бюджет України на 2015 рік з 1 січня 2015 року мінімальна заробітна плата встановлена у місячному розмірі 1 218,00 грн.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру субєктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 розміру мінімальної заробітної плати (абз. 6).

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Отже, оскільки на момент вирішення справи судовий збір не сплачено, суд вважає за необхідне стягнути з позивача судовий збір у розмірі 3654,00 грн (1218,00*3 кількість позовних вимог).

Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122, 123, 124, 126, 127, 130, 133-135, 138-140, 143, 150154, 158-163, 167, 172, 177, 179, 185, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Красноармійської міської (Донецької області) організації «Жінки за майбутнє» Всеукраїнського політичного обєднання в особі Голови ОСОБА_1 до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення Красноармійської міської виборчої комісії протиправним та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з Красноармійської міської (Донецької області) організації «Жінки за майбутнє» Всеукраїнського політичного обєднання на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Словянське УК/м.Словянськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 3 654 (три тисячі шістсот пятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті, повний текст проголошений у судовому засіданні 12 жовтня 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Голошивець І.О.

Судді ОСОБА_8 ОСОБА_9