У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 676/4938/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Бондар О.О.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
07 жовтня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Граб Л.С. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 10 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця,
В С Т А Н О В И В :
в липні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Камянці-Подільському та Камянець-Подільському районі про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного Фонду України у місті Кам'янець - Подільському і Кам'янець - Подільському районі щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайоного суду Хмельницької області від 10 серпня 2015 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у місті Кам'янець - Подільському і Кам'янець - Подільському в проведені обрахування раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю з 01.05.2014 у відповідності до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції закону чинного до 01.11.2011) і відповідно до постанов суду від 19 травня 2014 року по справі №676/3289/144-а та від 05.03.2015 по справі №676/949/15-а Кам'янець - Подільським міськрайонного суду Хмельницької області в частині не врахування в повному обсязі винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг - спеціальне звання (Радник податкової служби другого рангу) в сумі 488,60 грн.; надбавку за високі досягнення у праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 на посадах начальника відділу в Кам'янець - Подільській ОДПІ становить 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг-спеціальне звання та винагороди за вислугу років (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34) в сумі 942,30 грн. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області на підставі постанов Кам'янець - Подільським міськрайонного суду Хмельницької області від 19.05.2014 по справі №676/3289/14-а та від 05.03.2015 по справі №676/949/15-а провести позивачу донарахування пенсії державного службовця та виплату призначеної пенсії з 01.05.2014 в розмірі 87% від суми заробітної плати у відповідності до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції закону чинного до 01.11.2011), та на підставі яких провести обрахування розміру пенсії державного службовця:
- посадовий оклад 1276 грн.;
- надбавка за ранг-спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" в сумі 120 грн.;
- винагороду за вислугу років в розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг-спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" у сумі 488,60 грн.;
- надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 50% від посадового окладу враховуючи надбавку за ранг-спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" та винагороду за вислугу років в сумі 942,30 грн.;
- премію в розмірі 70,69% від посадового окладу в сумі 622,07 грн.;
- інші виплати (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4315,14 грн. допомога для оздоровлення при наданні щорічної відпустки в сумі 4508,90 грн., грошову компенсацію за невикористані щорічні відпустки в сумі 2167,61 грн.), яких середній розмір складає 457,99 грн..
В задоволенні позову про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області під час проведення донарахування пенсії державного службовця ОСОБА_2 з 01.05.2014 включити в розмір пенсії нараховану суму індексації в сумі 289,45 грн., доплату до попереднього розміру пенсії в сумі 28,40 грн. та донарахувати також на додаткові обраховані суми індексацію пенсії не змінюючи дату базового місяця відповідно до Закону України "Про державні соціальні стандарти та соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не повне з'ясування обставин та недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважає встановленими, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу у задоволенні позову.
Позивач скористався правом регламентованим положеннями статті 191 КАС України та надав письмові заперечення на апеляційну скаргу відповідача. В своїх запереченнях (вх. №12534/15 від 14 вересня 2015 року) позивач просить залишити постанову суду першої інстанції від 10 серпня 2015 року без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Сторони до суду апеляційної інстанції своїх уповноважених представників не направили, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи. Наведене не перешкоджає апеляційному розгляду справи у відповідності до вимог частини 4 статті 196 КАС України.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції у відповідності до пунктів 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України проводить розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. При цьому, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у відповідності до вимог частини 6 статті 12 та частини 1 статті 41 КАС України.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до частини 1 статті 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачу - ОСОБА_2 з 30 листопада 2007 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
З огляду на те, що при призначенні позивачу пенсії державного службовця Пенсійним фондом в складі заробітної плати позивача не було враховано "інших виплат", до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ОСОБА_2 звернувся з відповідним позовом до суду.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 19 травня 2014 року задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_2 та зобов'язано визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області щодо врахування менших, ніж фактично нараховувалися ОСОБА_2, відсоток надбавки за вислугу років, не врахування при перерахунку пенсії державного службовця до складу заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки незаконними; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та врахувати до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки з 1 травня 2014 року; в задоволенні решти позову відмовлено.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2014 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Кам'янці - Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області залишено без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 19 травня 2014 року залишено без змін.
На виконання вказаних судових рішень відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з урахуванням у складі заробітної плати "інших виплат", винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання у розмірі 70% суми заробітної плати.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку пенсії позивачу застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений статтею 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні відносини, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу - 30.11.2007) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
На час здійснення перерахунку пенсії позивачу Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни в статтю 37 Закону України "Про державну службу", в силу якої починаючи з 01 травня 2014 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати.
Згідно вказаної норми пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положення статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній до 90 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01 жовтня 2011 року.
Разом з тим, встановлений статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" порядок та умови перерахунку пенсій державних службовців ані Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", ані іншими законами не змінювались.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Виходячи з вищенаведеного, апеляційний суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, чинна на момент призначення пенсії, внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" не зазнали.
Вирішуючи питання про застосування Закону України "Про державну службу" в часі, колегія суддів, керуючись частиною 2 статті 244-2 КАС України, враховує також правову позицію Верховного Суду України зі спірного питання (постанови Верховного Суду України від 10.12.1013 у справі № 21-348а13, від 17.12.2013 у справі № 21-445а13), а саме: згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно встановив, що дії відповідача стосовно здійснення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати є безпідставними.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для його скасування, в межах доводів апеляційних скарг, не існує.
Згідно з приписами пункту 1 частини 1 статті 198, статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197,198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі залишити без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 10 серпня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий суддя Боровицький О. А.
Судді Граб Л.С.
Сапальова Т.В.