Постанова № 52173655, 12.10.2015, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
686/17070/15-а
Номер документу
52173655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/17070/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2015 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області

Логінова С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій,

встановила:

27 серпня 2015 р. ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій, посилаючись на те, що Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому позивачу з 01.12.2006 року призначено пенсію в розмірі 80 % від заробітної плати державного службовця. Для розрахунку пенсії було враховано лише посадовий оклад, премії, надбавку за ранг, за вислугу років та за викосі досягнення у праці.

Відповідачем при призначенні ОСОБА_2 пенсії були допущені порушення вимог статей 33, 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України від 09.07.2005 № 1058-1V "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та додатково не включено до заробітку для обчислення пенсії позивача суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати.

14 серпня 2015 р. позивач звернулася із заявою до відповідача про проведення їй перерахунку пенсії з урахуванням виплат, зазначених в довідці № 7174/10 від 13.08.2015 р.

20.08.2015 р. ОСОБА_2 отримала відповідь відповідача за № 419/с-12, якою було проінформовано про відмову у проведенні перерахунку. Прийняте рішення відповідач мотивував тим, що матеріальні допомоги та індексація заробітної плати не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає підстав.

Позивач просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести позивачу перерахунок пенсії, включивши до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток відповідно до довідки № 7174/10 від 13.08.2015 р. із розрахунку 80 % суми заробітної плати.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому направив до суду заперечення на позов, в якому позов не визнав, посилаючись на те, що матеріальну допомогу та індексацію неможливо включити в заробітну плату для обчислення пенсії, оскільки вони не являються надбавкою чи премією, а тому включення їх у розрахунок заробітку позивача для обчислення пенсії є порушенням ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (у редакції, чинної на день виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ч.6 ст.95 КЗпП України, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку: Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Виходячи з вимог законодавства, індексація є складовою частиною заробітної плати, тому вона обкладається податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах та включається до бази нарахування єдиного соціального внеску.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату прані найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 ч. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 06 листопада 2013 року по справі №21-350а13.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу. Посилання відповідача на положення постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є неправомірним, оскільки суперечить пенсійному законодавству України.

Для перерахунку пенсії позивачем була надана довідка Головного Управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 7174/10 від 13.08.2015 р, в якій зазначені усі виплати, з яких відраховувались страхові внески (єдиний внесок) з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Судом встановлено, що 02.01.2006 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати державного службовця.

При призначені пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" для розрахунку пенсії було враховано лише посадовий оклад, надбавку за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці та премії, а інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація до розрахунку не включені.

Суд приходить до висновку, що право ОСОБА_2 на пенсійне забезпечення порушене.

Згідно п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій , затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що право позивача підлягає захисту з моменту звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії - 14.08.2015 р.

Слід визнати неправомірною відмову відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача здійснити належним чином перерахунок її пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки Головного Управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 7174/10 від 13.08.2015 р. із розрахунку 80 % суми заробітної плати.

Керуючись ст.ст. 160-163, 183-2, 256 КАС України, ст.95 КЗпП України, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Наказом Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 року, суд

постановив:

адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу».

3обов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 14.08.2015 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до поданої довідки Головного Управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 7174/10 від 13.08.2015 р. із розрахунку 80 % суми заробітної плати.

В решті позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 73 грн. 08 коп. шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунків управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.

Постанова суду у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанови суду подається протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя Логінова С.М.