Постанова № 52153400, 10.10.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2015
Номер справи
820/10532/15
Номер документу
52153400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22:10

10 жовтня 2015 р. Справа № 820/10532/15

Харківський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Нуруллаєва І.С., суддів Мар'єнко Л.М., Сагайдака В.В.,

за участю секретаря судового засідання Мараєвої О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

представника Центральної виборчої комісії - не прибув,

представника Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківської обласної виборчої комісії, треті особи: Центральна виборча комісія, Регіональна організація Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської обласної виборчої комісії, треті особи: Центральна виборча комісія, Регіональна організація Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області , в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Харківської обласної виборчої комісії від 8 жовтня 2015 року щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року;

- зобов'язати Харківську обласну виборчу комісію зареєструвати кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори";

- визнати факт грубого порушення вимог Закону України "Про місцеві вибори".

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Харківською обласною виборчою комісією постановою від 01.10.2015 року №77 відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати зазначеної ради від Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, а також відмовлено в реєстрації представника вказаної місцевої організації партії в територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу.

Постановою Центральної виборчої комісії 07 жовтня 2015 року №395 скасовано постанову Харківської обласної виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року №77 та зобовязано Харківську обласну виборчу комісію в строк до 08 жовтня 2015 року включно вирішити питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори"

Харківською обласною виборчою комісією на виконання рішення Центральної виборчої комісії розглянуто заяву Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області та постановою від 08 жовтня 2015 року відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області на виборах депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року. На думку позивача, таке рішення у формі постанови Харківської обласної виборчої комісії від 08 жовтня 2015 порушує його права як виборця, оскільки на чергових виборах депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року будуть відсутні кандидати від партії, за яких позивач бажав би віддати свій голос.

Позивач та представник позивача в судове засідання прибули, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував. У судовому засіданні та наданих до суду письмових запереченнях зазначив, що Харківською обласною виборчою комісією виконано постанову Центральної виборчої комісії від 07 жовтня 2015 року №395, а саме включено до порядку денного та розглянуто питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, та представника цієї місцевої організації політичної партії в Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори". Жодним положенням постанови Центральної виборчої комісії не вказано, що Харківська обласна виборча комісія повинна зареєструвати кандидатів у депутати, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області. З огляду на викладене відповідачем виконано постанову Центральної виборчої комісії, отже доводи позивача є необґрунтованими.

Представник третьої особи Центральної виборчої комісії в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Представник третьої особи Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Від представника третьої особи через канцелярію суду надходило клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у звязку з відсутністю порушених прав позивача постановою Харківської обласної виборчої комісії від 08.10.2015 року №91, що було вирішено ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2015 року.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України Про місцеві вибори суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Реєстрація або не реєстрація кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на чергових місцевих виборах 25.10.2015 року може порушувати права позивача як виборця в розумінні положень виборчого законодавства, отже, ОСОБА_1 як виборець чергових виборів депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року є належним позивачем по справі.

Колегією суддів встановлено, що до Харківської обласної виборчої комісії 01 жовтня 2015 року о 01 год. 40 хв. надійшли документи Регіональної організації політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області для реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії на виборах депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року.

Постановою Харківської обласної виборчої комісії від 01.10.2015 року №77 "Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати регіональної організації політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області на виборах депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку від Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, а також представника вказаної місцевої організації з підстав неподання документів відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" та порушення порядку висування кандидатів, установленого розділом VI зазначеного Закону.

Постановою Центральної виборчої комісії від 07.10.2015 року №395 "Про заяву Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 05 жовтня 2015 року за №21-34-10155" скасовано постанову Харківської обласної виборчої комісії від 1 жовтня 2015 року № 77 "Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області на виборах депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року" та зобовязано Харківську обласну виборчу комісію в строк до 8 жовтня 2015 року включно вирішити питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори". В обґрунтування скасування Центральною виборчою комісією зазначено, що висновки Харківської обласної виборчої комісії щодо наявності підстав для відмови в реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, не ґрунтуються на чинному законодавстві України, є незаконними.

На виконання постанови Центральної виборчої комісії від 07.10.2015 року №395 Харківською обласною виборчою комісією винесено постанову від 08.10.2015 року №91 "Про вирішення питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, та представника цієї місцевої організації Політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу", якою відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області на виборах депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року. Також вказаною постановою припинено повноваження представника Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області ОСОБА_4 у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на виборах депутатів Харківської обласної ради 25 жовтня 2015 року.

В обґрунтування відмови у реєстрації відповідачем зазначено:

- невідповідність поданих Регіональною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області документів щодо реєстрації місцевої організації партії, яка вирішила приймати участь у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року (невідповідність даних свідоцтва про реєстрацію структурного утворення Політичної партії № 216-пп від 2 лютого 2011 року даним Відомостей щодо зареєстрованих у встановленому законом порядку обласних організацій політичних партій на території Харківської області);

- не надання Регіональною організацією "Опозиційний блок" в Харківській області документу про внесення грошової застави, який визначено п. 10 ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" як обовязковий, Регіональною організацією Політичної партії "Опозиційний блок";

Окрім того, в обґрунтування відмови у реєстрації Харківською обласною виборчою комісією зазначено, що прийняття рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Харківської обласної ради за результатами повторного розгляду відповідної заяви Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області матиме наслідком необхідність здійснення проведення повторного жеребкування та внесення змін до текстів виборчих бюлетенів, що призведе до порушення прав усіх місцевих організацій політичних партій, кандидати від яких зареєстровані у Харківській обласній виборчій комісії, та поставить під загрозу зриву та порушення встановлених законом строків організації та проведення виборів депутатів до Харківської обласної ради. Таким чином, наведене, на думку комісії, порушуватиме дотримання строків у виборчому процесі, в розумінні ч. 3 ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори".

Колегія суддів, перевіряючи правомірність оскаржуваної постанови Харківської обласної виборчої комісії на відповідність вимогам ст.2 КАС України, перевіряє, чи прийнята вона на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено), розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Надаючи правову оцінку правомірності оскаржуваної постанови Харківської обласної виборчої комісії від 8 жовтня 2015 року щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, колегія суддів керується наступними приписами норм чинного законодавства.

За змістом частини першої статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регламентує порядок підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки ОСОБА_3, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України "Про місцеві вибори" (далі Закон).

Частинами першою та другою статті 41 Закону визначено, що кандидати в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 Закону.

Подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.

Відповідно до частини девятої статті 41 Закону територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Виключні підстави, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, визначено частиною першою статті 46 Закону.

Відповідно до ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки ОСОБА_3, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

Проаналізувавши доводи Харківської обласної виборчої комісії, викладені в постанові від 08 жовтня 2015 року № 91, на їх відповідність вимогам Закону України "Про місцеві вибори" та враховуючи доводи сторін, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківської обласної виборчої комісії прийнята відповідно до вимог законодавства, виходячи з наступного.

Колегією суддів встановлено, що представником Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області ОСОБА_4 01.10.2015 року о 01 год. 40 хв. подано до Харківської обласної виборчої комісії пакет документів про реєстрацію кандидатів у депутати від Регіональної організації "Опозиційний блок" в Харківській області, що підтверджено наявною в матеріалах справи довідкою Харківської обласної виборчої комісії №15 від 01.10.2015 року (т. 1 а.с. 56).

Разом із поданими документами для реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради, що включені до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області подано квитанцію №6657252 від 30.09.2015 року про внесення грошової застави на спеціальний рахунок Харківської обласної виборчої комісії (т. 1 а.с. 49).

Відповідно до ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори" грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії у розмірі, що є пропорційним до кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті та визначається:

1) для кандидата на посаду міського голови - з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного одномандатного виборчого округу;

2) для виборчого списку кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки ОСОБА_3, обласної, районної, міської, районної у місті ради, висунутого у багатомандатному виборчому окрузі, - з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного багатомандатного виборчого округу.

Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що Центральна виборча комісія на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на перше число місяця призначення чергових, позачергових або перших місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного багатомандатного, єдиного одномандатного виборчого округу (з виборів міського голови) після призначення чергових, позачергових або перших місцевих виборів, але не пізніш як за 57 днів до дня голосування, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.

Відповідно до ч. 5 ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори" порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією разом із Міністерством фінансів України не пізніш як за 60 днів до дня голосування.

Відповідно до п.3 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2015 року № 171, грошова застава вноситься після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії.

Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що грошова застава вноситься місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування.

Із системного аналізу наведених норм права колегія суддів приходить до висновку про те, що грошова застава може вноситись фізичною особою виключно у разі, якщо така особа висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування.

У разі, якщо місцева організація політичної партії висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, грошова застава вноситься цією місцевою організацією політичної партії.

Колегією суддів досліджено наявну в матеріалах справи квитанцію №6657252 від 30.09.2015 року та встановлено, що платником грошової застави є фізична особа, а саме: в графі "Платник" зазначено прізвище, імя та по батькові фізичної особи "Мартін Артур Мартікович", в графі "Код платника" - реєстраційний номер облікової картки фізичної особи платника податків "НОМЕР_1", в графі "Призначення платежу" міститься запис "Грошова застава за Регіональну організацію Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області ОСОБА_4 ІПН НОМЕР_1".

З урахуванням встановлених колегією суддів обставин та з огляду на вищевикладені приписи норми чинного законодавства про місцеві вибори, суд приходить до висновку про правомірність доводів Харківської обласної виборчої комісії щодо порушення платником порядку внесення грошової застави в розумінні ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки квитанція №6657252 від 30.09.2015 року фактично не є належним доказом сплати Регіональною організацією "Опозиційний блок" в Харківській області грошової застави в розумінні положень та приписів виборчого законодавства.

Суд зазначає, що відповідно до приписів ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори", відсутність документу про сплату місцевою організацією політичної партії грошової застави є підставою для відмови в реєстрації.

ОСОБА_3 того колегією суддів встановлено, що на момент розгляду питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу, відповідачем на виконання вимог виборчого законодавства встановлено невідповідність відомостей щодо реєстрації цієї місцевої організації політичної партії.

Зокрема, до Харківської обласної виборчої комісії Регіональною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області надано свідоцтво від 02.02.2011 року №216-пп за підписом Начальника головного територіального управління юстиції ОСОБА_5, засвідченого гербовою печаткою, про реєстрацію структурного утворення політичної партії (т. 2, а.с. 177).

Відповідно до Відомостей щодо зареєстрованих у встановленому законом порядку обласних організацій політичних партій на території Харківської області, наданих Головним територіальним управлінням юстиції у Харківській області, реєстрація Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області відсутня (т. 1, а.с.58-71).

З метою зясування наявності в Єдиному реєстрі громадських формувань відомостей щодо Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, Харківська обласна виборча комісія звернулась до Головного територіального управління юстиції у Харківській області із запитом №558 від 01.10.2015 року, на який отримано відповідь вх. № 512 від 01.10.2015 року (вих. №46500/08.02-23 від 01.10.2015 року) за підписом в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_6 про те, що станом на 24 год. 00 хв. 30 вересня 2015 року в Єдиному реєстрі громадських формувань та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформація щодо Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області відсутня (т.1, а.с.85).

Також, комісією в спірному рішенні зазначено про порушення строків реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради від Регіональної організації "Опозиційний блок" в Харківській області.

Відповідно до частини другої статті 41 Закону України "Про місцеві вибори" подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.

Відповідно до Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії № 154 від 10 серпня 2015 року, прийняття рішення про реєстрацію кандидатів у депутати мало відбутися до 01 жовтня 2015 року включно.

При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що встановлений виборчим законодавством порядок організації підготовки та проведення виборів обов'язково передбачає своєчасність здійснення суб'єктами виборчого процесу тих чи інших виборчих процедур і вчинення окремих дій.

Своєчасності виконання таких процедур і дій, а головне своєчасності проведення виборів у цілому відповідно до вимог Конституції України покликані сприяти встановлені законодавством відповідні виборчі строки.

Правове закріплення строків у виборчому процесі пов'язане насамперед з тим, що строки виконують спеціальні завдання у регулюванні виборчих правовідносин. Зокрема, найважливішими серед них є: гарантування законності проведення виборів; забезпечення стабільності та реальності проведення виборів; забезпечення чіткості та визначеності у правовій регламентації виборчих правовідносин; гарантування реалізації громадянами України належних їм конституційних виборчих прав та забезпечення захисту цих прав; сприяння належному і якісному виконанню суб'єктами виборчого процесу передбачених законом повноважень та обов'язків, реалізації їх прав; забезпечення публічності і гласності діяльності суб'єктів виборчого процесу щодо підготовки та проведення виборів.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори", територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі, зокрема: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Частина друга вищевказаної статті визначає, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що Харківською обласною виборчою комісією прийнято обґрунтоване рішення щодо відсутності підстав для реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, з посиланням на приписи ст.ст.38, 46 Закону України "Про місцеві вибори".

Враховуючи відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування постанови Харківської обласної виборчої комісії від 8 жовтня 2015 року щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог стосовно зобов'язання Харківської обласної виборчої комісії зареєструвати кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, та представника цієї місцевої організації політичної партії у Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори" та визнання факту грубого порушення вимог Закону України "Про місцеві вибори", оскільки такі вимоги є похідними від первісної.

Відповідно до приписів ч.ч.1, 2 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до положень ст.4 Закону України "Про судовий збір" №3674 - VI від 08.07.2011р. за адміністративний позов немайнового характеру, поданий фізичною особою, сплачується 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно із ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" №3674 - VI від 08.07.2011р. у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи кількість заявлених немайнових вимог та несплату позивачем суми судового збору на момент подання адміністративного позову, відповідно до вимог ст.172 КАС України стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 1461,60 грн.

Керуючись ст. ст. 7-11, 158-163, 172, 177 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківської обласної виборчої комісії, треті особи: Центральна виборча комісія, Регіональна організація Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Державного бюджету України (одержувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, банк одержувача ГУДКСУ в Харківській області МФО 851011 рахунок 31217206784011 код бюджетної класифікації: 22030001) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна) грн 60 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до ч.5 ст.177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.

Постанова набирає законної сили згідно з ч.3 ст.177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Нуруллаєв І.С.

Судді Марєнко Л.М.

ОСОБА_7