Постанова № 52150042, 09.10.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2015
Номер справи
810/4945/15
Номер документу
52150042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2015 року 19:00810/4945/15

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Лиска І.Г.,

судді Виноградової О.І. , Василенко Г.Ю,

за участю секретаря судового засідання Васковець М.С. ,

за участю: позивача - ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про скасування постанови,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду 09.10.2015 року звернувся кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1Ф з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області (далі Васильківська МВК), в якому просив про скасування Постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №76 від 7 жовтня 2015 року "Про усунення порушень Закону України "Про місцеві вибори" , згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015 року" та скасування Постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28 вересня 2015 року "Про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої партії до Васильківської міської ради Київської області" у частині реєстрації кандидата у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_1.

У обґрунтування позову позивач зазначив, що 05 жовтня 2015року ОСОБА_1 подав до Васильківської МВК звернення про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі та виключення з виборчого списку партії. Однак, 06.10.2015р. на засіданні Васильківської МВК, де розглядалось вказане звернення, жодного рішення щодо ОСОБА_1 виборчою комісією прийняте не було, що підтверджується Актом від 07.10.2015р. Отже, постанову про скасування реєстрації його кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області на виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, як лідера списку від Васильківської міської організації Української партії «Єдність» Васильківська міська виборча комісія Київської області мала можливість прийняти лише до 24-00 годин 06 жовтня 2015 року.

У звязку з бездіяльністю відповідача 07 жовтня 2015 року позивач був змушений звернутись до Київської окружного адміністративного суду із позовом про визнання протиправною бездіяльність відповідача справа № 810/4910/15.

Проте, 07 жовтня 2015 року Васильківською міської виборчою комісією Київської області на засіданні прийнято постанову № 76 «Про усунення порушень Закону України «Про місцеві вибори», згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015р.».

Вказаною Постановою скасовано Постанову Васильківської міської виборчої комісії №38 від 28.09.2015 року «Про реєстрацію виборчого списку кандидатів від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ» в частині реєстрації кандидата в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_1 на чергових виборах до Васильківської міської ради Київської області, 25 жовтня 2015р.

Також, цією Постановою комісії скасовано Постанову Васильківської МВК № 26 від 26.09.2015 року "Про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови Київської області, на чергових виборах Васильківського міського голови Київської області, 25 жовтня 2015р."

Вищевказана постанова Васильківської міської виборчої комісії Київської області №76 від 07 жовтня 2015 року винесена з порушенням вимог ч. 3 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», тобто, за 17 днів до дня виборів, коли комісія вже не мала права приймати таку постанову, а отже, є незаконною, необґрунтованою та грубо порушує його права, передбачені ст. ст. 9, 10, ч. 5 ст. 25, п. 1 ч. 2 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори».

Ухвалою від 9 жовтня 2015 року судом позовну заяву кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області в частині позовних вимог про скасування Постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28 вересня 2015 року "Про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої партії до Васильківської міської ради Київської області" у частині реєстрації кандидата у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_1 залишено без розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області в частині позовних вимог про скасування Постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №76 від 7 жовтня 2015 року "Про усунення порушень Закону України "Про місцеві вибори", згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015 року".

09 жовтня 2015 року в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Представники позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, з підстав, зазначених у письмових запереченнях на позов, зазначив, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1, відповідно до постанови Васильківської міської виборчої комісії № 26 від 26.09.2015року «Про реєстрацію кандидата на посаду Васильківського міського голови Київської області» зареєстрований кандидатом на посаду Васильківського міського голови на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.

28 вересня 2015року Васильківська МВК прийняла постанову про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії до Васильківської міської ради Київської області №38, якою зареєструвала виборчий список кандидатів у депутати до Васильківської міської ради Київської області від ВМО УП "Єдність" на чергових виборах Васильківського міської ради Київської області 25 жовтня 2015 року згідно з додатком №1, що є невідємною частиною даної постанови.

Із додатку №1 вищевказаної постанови випливає, що першим кандидатом (лідером списку) у депутати до Васильківської міської ради, висунутих від ВМО УП "Єдність" у багатомандатному виборчому окрузі на зборах цієї організації політичної партії, що відбулися 22.09.2015 року , є ОСОБА_1

30 вересня 2015 року Васильківською МВК ОСОБА_1 видано посвідчення кандидата у депутати в багатомандатному окрузі з виборів депутатів №1-110 .

Судом встановлено, що 05.10.2015року ОСОБА_1Ф до Васильківської МВК подано звернення, в якому він просить скасувати постанову від 28 вересня 2015року №38 в частині реєстрації його кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради Київської області від ВМО УП "Єдність", та виключити його з цього виборчого списку.

Дане звернення ОСОБА_1 було подане до Васильківської МВК 05.10.2015р. та зареєстроване за вхідним номером 557.

У судовому засіданні 09 жовтня 2015року судом встановлено, що на засіданні комісії, відповідно до протоколу 6-7 жовтня 2015 року, рішення щодо вказаного звернення ОСОБА_1 та щодо повідомлення від Центральної виборчої комісії про усунення порушення виборчого законодавства від 05.10.2015 року не приймалось.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року у справі №810/4910/15 судом визнано протиправною бездіяльність Васильківської міської виборчої комісії Київської області щодо нерозгляду звернень про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області № 38 від 28 вересня 2015 року у частині реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області у строки, визначені частиною третьою статті 47 Закону №595-VIII.

05 жовтня 2015 року до Васильківської міської виборчої комісії Київської області надійшло повідомлення від Центральної виборчої комісії про усунення порушення виборчого законодавства.

У повідомленні Центральної виборчої комісії від 05.10.2015року вказано, що ОСОБА_1 було порушень норму ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: Постановою Васильківської МВК № 38 від 28 вересня 2015 було зареєстровано ОСОБА_1 кандидатом в депутати Васильківської міської ради від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ», одночасно Постановою Васильківської МВК № 26 від 26.09.2015 року ОСОБА_1 було зареєстровано кандидатом на посаду Васильківського міського голови шляхом самовисування.

07 жовтня 2015року о 22 год. 25 хв. Васильківською міської виборчою комісією Київської області на засіданні прийнято постанову № 76 «Про усунення порушень Закону України «Про місцеві вибори», згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015».

Вказаною постановою скасовано Постанову Васильківської міської виборчої комісії №38 від 28.09.2015 року «Про реєстрацію виборчого списку кандидатів від Васильківської міської організації Української партії «ЄДНІСТЬ» в частині реєстрації кандидата в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_1 на чергових виборах до Васильківської міської ради Київської області , 25 жовтня 2015р.

Також, цією постановою комісії скасовано Постанову Васильківської міської виборчої комісії № 26 від 26.09.2015 року "Про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови Київської області, на чергових виборах Васильківського міського голови Київської області, 25 жовтня 2015р.".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Постановою Верховної Ради України від 17липня 2015 року №645-VІІІ призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2015 року.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015р. № 595-VIII (далі Закон №595-VIII).

Порядок скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости врегульовано положеннями статті 47 Закону №595-VIII).

Територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку, зокрема, в разі звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Ця заява відкликанню не підлягає (п.1, ч.2 ст.47 Закону №595-VIII).

Згідно з приписами частини третьої статті 47 Закону №595-VIII, Територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.

У разі надходження від Центральної виборчої комісії повідомлення про порушення кандидатами вимог частин четвертої - п'ятої статті 35 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана розглянути зазначене питання на своєму засіданні та прийняти відповідне рішення в межах строку, визначеного абзацом першим цієї частини.

Рішення, прийняті територіальною виборчою комісією відповідно до частин першої - п'ятої, восьмої цієї статті, негайно надсилаються до Центральної виборчої комісії (ч.9 ст.47 Закону №595-VIII).

Як встановлено судом, 05жовтня 2015року о 17 год. 55 хв. ОСОБА_1 до Васильківської МВК подано звернення, в якому він просив скасувати постанову від 28 вересня 2015 року №38 в частині реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради Київської області від ВМО УП "Єдність" та виключити його з цього виборчого списку.

05 жовтня 2015 року до Васильківської міської виборчої комісії Київської області надійшло повідомлення від Центральної виборчої комісії про усунення порушення виборчого законодавства.

Проте, в порушення вимог абзацу 1 ч. 3 статті 47 Закону №595-VIII, відповідачем у визначений законом граничний термін рішення щодо розгляду повідомлення Центральної виборчої комісії від 05жовтня 2015року прийнято не було, а лише 07 жовтня 2015 року о 22 год. 25 хв. Васильківська міська виборча комісію Київської області на засіданні прийняло постанову № 76 «Про усунення порушень Закону України «Про місцеві вибори», згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015».

Стаття 19 Конституції України зобовязує органи влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова відповідача винесена з порушенням норм чинного законодавства, а тому є такою, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Оскільки жодних доказів на підтвердження судових витрат позивач суду не надав, судовий збір під час подання адміністративного позову не сплачував, підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області №76 від 7 жовтня 2015 року "Про усунення порушень Закону України "Про місцеві вибори", згідно повідомлення Центральної виборчої комісії від 05.10.2015 року".

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя:Лиска І.Г.

Суддя: Виноградова О.І.

Суддя: Василенко Г.Ю.