ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Токарева М.С.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"29" вересня 2015 р. Справа № 806/1585/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
ОСОБА_2,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
від відповідача: ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "23" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов"язання вчинити дії. В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що 26.03.2014 року він звернувся до управління ДМС України в Житомирській області із заявою-анкетою для нетермінового оформлення паспорта в разі тимчасових поїздок за кордон, та надав усі документи відповідно до вимог Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231. Управління державної міграційної служби у Житомирській області листом від 19.11.2014 року повідомлено, що позивачу відмовлено у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв'язку з несплатою певних платежів. Позивач вважає, що вимога про оплату послуг, на які посилається відповідач є необґрунтованою, оскільки з аналізу чинного законодавства слідує, що ці послуги можуть бути надані лише за заявою особи, а не в обов'язковому порядку. Уточнивши позовні вимоги позивач просив зобов"язати відповідача утриматись від вимог замовлення позивачем платних послуг з Переліку затвердженого Постановою КМУ №795 від 4 червня 2007 року та їх сплату, а також утириматись від вимог сплати "за бланк" та видати позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих позивачем документів.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.06.2015 р. позов задоволено.
Зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Житомирській області повторно розглянути питання щодо видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів та видати його.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі.
Позивач та його представник в засіданні суду заперечили проти доводів апеляційної скарги. Вважають, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просили залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 26.03.2014 року ОСОБА_3 звернувся до управління ДМС України в Житомирській області із заявою-анкетою для нетермінового оформлення паспорта в разі тимчасових поїздок за кордон.
одночасно із заявою-анкетою позивачем було подано:
- паспорт громадянина України;
- оригінал та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера,
- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
- квитанцію про сплату державного мита, в розмірі 170 грн.
Управління державної міграційної служби у Житомирській області листом від 19.11.2014 року повідомлено, що позивачу відмовлено у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв'язку з несплатою певних платежів, а саме адміністративної послуги за оформлення та видачу або обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн. та вартості бланка, в.ч. вартості персоналізації в розмірі 120,00 грн.
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем надано усі необхідні документи для оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, а тому у відповідача не було підстав для відмови в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих документів.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України встановлено правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення.
Постановою Кабінету Міністрів України №231 від 31.03.1995 року затверджено Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення.
Пунктом 10 вказаних Правил передбачено, що для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається:
- заява-анкета встановленого зразка;
- паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років);
- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;
- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
- квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Положенням п. 6 ст. 2 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито від 21.01.1993 року визначено, що державне мито справляється за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон або обміну цього паспорта.
Відповідно до пп. б п. 6 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито ставки державного мита встановлюються в таких розмірах: за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон або обміну цього паспорта - 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства, судова колегія приходить до висновку, що позивачем, відповідно до вимог вказаних нормативно-правових актів, було подано усі необхідні документи для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон.
Щодо посилань відповідача в апеляційній скарзі як на підставу відмови у видачі паспорта на Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затверджений постановою КМУ від 26.10. 2011 року №1098, то суд апеляційної інстанції вважає його необґрунтованим, оскільки порядок оформлення та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон встановлюється Законом України Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України, який визначає та регламентує, що у межах та на виконання цього Закону, постановою № 231 від 31.03. 1995 року затверджено Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення.
Обов'язок особи сплачувати будь-які інші платежі під час оформлення та видачі паспорту ні Законом України, ані зазначеними Правилами оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення не визначено.
Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затверджений постановою КМУ від 26.10. 2011 року №1098, визначає механізм надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг, у тому числі адміністративних, фізичним і юридичним особам, п. 2 якого передбачено, що послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.
З огляду на зазначене, платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а не в обов'язковому порядку здійснювати замовлення такої послуги з метою, оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Крім того, постановою КМ України від 04.06. 2007 року № 795 затверджено Перелік платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, положення якого також не передбачають обов'язковість замовлення такої послуги, як оформлення та видача паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Необхідно зазначити, що постанова КМУ від 26.10. 2011 року №1098, якою затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, та постанова КМУ від 04.06. 2007 року № 795, якою затверджено Перелік платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, суперечать вимогам Закону України Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України та Правилам оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №231 від 31.03.1995 року, вимоги яких дотримано позивачем при зверненні до відповідача.
Таким чином, відповідач відповідно до норм чинного законодавства позбавлений можливості вимагати у позивача будь-які інші платежі, окрім тих, що зазначені в даних нормативно-правових актах.
Отже, послуга стосовно оформлення та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої становить 87,15 грн., повинна сплачуватися лише за бажанням.
Щодо вимоги Управління ДМС України в Рівненській області по оплати вартості бланку паспорта в розмірі 120 грн., то судова колегія, погоджуючись з судом першої інстанції, вважає їх необґрунтованими, з огляду на те, що абзац 2 пункту 1 постанови КМУ від 04.06. 2007 року № 795, якою затверджено Перелік платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, згідно з яким до 11.04. 2011 року справлялася плата за бланк паспорта, постановою КМУ від 11.04. 2011 року № 292 Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 31.01. 1992 року № 47 та від 04.06. 2007 року № 795 було виключено.
Крім того, сплата державного мита у розмірі 170 грн. покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон, у тому числі вартість бланка паспорта у розмірі 120 грн.
Аналогічна позиція викладена і в постанові Верховного суду України від 03.12. 2013 р. №21-416а13, від 17.12.2013 р. №21-441а13.
Разом із тим, задовольнивши позовні вимоги в частині зобовязання управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, оформити та видати ОСОБА_3 паспорт громадянина України для виїзду за кордон, суд першої інстанції втрутився в дискреційні повноваження цього органу державної влади, що є недопустимим, а тому рішення в цій частині підлягає зміні.
Тому суд зобовязує Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів та з урахуванням висновків суду в цій справі.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.
Згідно до частини 1 статті 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області задовольнити частково.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "23" червня 2015 р. змінити.
Абзац другий резолютивної частини постанови викласти в такій редакції.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області повторно розглянути питання щодо видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів.
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" жовтня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Черняховського,40,м.Житомир,10005 3- e-meil:2282703739@mail.gov.ua
4-представник позивача ОСОБА_4 пров.Метереологічний,15,кв.2а,м.Житомир
5- відповідачу/відповідачам: Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області вул.Пушкінська,44,м.Житомир,10008
- ,