ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Волощук В.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"22" вересня 2015 р. Справа № 287/16/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
ОСОБА_2,
при секретарі Подолянчук Л.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "25" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Послався на те, що 01 вересня 2014 року (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог) він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач безпідставно відмовив йому у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку. Просив задовольнити позовні вимоги з 04.06.2014 року.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 25.06.2015 р. позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яка полягає у відмові в призначенні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ІПН № 20405093 призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 6 років, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04 червня 2014 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ІПН № 20405093 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії за віком, з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04 червня 2014 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Позивач надав суду письмові заперечення на апеляційну скаргу.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 01 вересня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку( а.с.32). На час звернення він досяг 55-річного віку, що підтверджується копією паспорта (а.с.5).
З листа Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області №1687/03 від 31.03.2015 року (а.с.10-11) вбачається, що позивачу було відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з посиланням на те, що відповідно до записів трудової книжки останнього, у період з 12.10.1981 року по 02.01.1992 року він працював у населеному пункті, який не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, тому підстав для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку нема.
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право у відповідності до п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на призначення пенсії за віком зі зниженням, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсійного віку на 6 років.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи таке.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.15 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що стверджується Посвідченням, серії Б № 486568 від 15.05.1992 року, (а.с.8).
Згідно довідки Копищенської сільської ради Олевського району Житомирської області від 22.08.2015 року № 3659, ОСОБА_3, дійсно постійно зареєстрований і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 26 квітня 1986 року по даний час. Погосподарський № 0278-1, Погосподарська книга № 6 за 1986-2015 р.р. (а.с.9).
Відповідно до архівної довідки Державної служби геології та надр від 14.08.2014 року № 451, вбачається, що ОСОБА_3, працював в польовій пошуково-геологорозвідувальній партії № 49 Кіровського виробничого геологічного обєднання Міністерства геології СРСР з 12.10.1981 року по 02.01.1992 року, що також слідує з трудової книжки останнього.
Крім того, із довідки Копищенської сільської ради Олевського району Житомирської області від 02.04.2015 року № 828 (а.с.12), слідує, що в період з 12.10.1981 року по 02.01.1992 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, працював в польовій пошуково-геологорозвідувальній партії № 49, адміністрація якої знаходилася в с.Геолог, смт.Лельчиці Республіки Білорусь. Район пошуків на якому проводилися геологорозвідувальні роботи знаходився на відстані 15-50 км., від с.Копище Олевського району Житомирської області. Щодня службовим автомобілем здійснювався підвіз працівників, які проживали в ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчить, що ОСОБА_3, постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_2.
У відповідності до п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (далі - Порядок), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Таким чином, для призначення особі пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинне законодавство вимагає додержання сукупності обов'язкових умов, зокрема, постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю у цій зоні не менше 3-х років станом на 1 січня 1993 року.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо протиправності доводів пенсійного органу про відсутність у позивача права на отримання пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсію позивачу слід призначити з 04.06.2014 р., адже відповідно до вимог ст.45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Олевського районного суду Житомирської області від "25" червня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Шкурата,15,с.Копище,Олевський район, Житомирська область,11010
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул.Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11002
- ,