Постанова № 52148803, 22.09.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2015
Номер справи
274/3553/15-а
Номер документу
52148803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Хуторна І.Ю.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"22" вересня 2015 р. Справа № 274/3553/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бондарчука І.Ф.

суддів: Франовської К.С.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "17" серпня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2015 року позивач звернувся з позовом, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні йому державної пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років протиправними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до частини першої статті 55 ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 19 січня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він відповідно до статті 55 ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи має право на зниження пенсійного віку на 10 років, як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильські АЕС у 1986 році.

Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 17 серпня 2015 року позов задоволено.

Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо відмови у призначенні пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вчинити дії щодо нарахування та призначення позивачу пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 19 січня 2015 року.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи суперечать чинному законодавству України, а тому є протиправними.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується копією посвідчення серії А № 126364, виданого 29 грудня 1992 року.

В січні 2015 року позивачу виповнилося 50 років, а тому він звернувся до УПФ в м. Бердичеві та Бердичівському районі про призначення йому пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 23.06.2015 № 15560/02 Управління Пенсійного фонду України у м. Бердичеві та Бердичівському районі повідомило позивача про відмову у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку через не підтвердження роботи в зоні відчуження, зокрема відсутність наказів про відрядження.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів на 10 років.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 14 цього Закону до категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесено осіб, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Згідно зі статтею 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

За змістом наведених норм єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Позивачем одночасно з заявою про призначення пенсії, крім інших передбачених чинним законодавством документів для призначення пенсії, було надано копію посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та довідку про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач надав необхідні документи для призначення пенсії за зниженням віку на 10 років.

Доказів, що довідка форми №122, подана позивачем містить недостовірну інформацію, суду не надано.

Крім того, з товарно-транспортної накладної від 26 червня 1986 року вбачається, що позивач перевозив асфальт з АПЗ Берестянка в Чорнобиль.

Згідно довідки ПАТ „Бердичівське САП 0651 позивач, відповідно до товарно-транспортних накладних був направлений Київську область для перевезення асфальту в м. Чорнобиль. В 30-ти кілометровій зоні відчуження перебував один день 26.06.1986 року.

З копії трудової книжки та довідки вбачається, що у період з 06.01.1986 р. по 10.08.1998 р. роки позивач працював водієм у Бердичівській спецавтобазі, правонаступником якої є ПАТ „Бердичівське САП 0651.

Отже, враховуючи те, що позивач звернувшись до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, та з огляду на те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що позивач брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "17" серпня 2015 р. - без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук

судді: К.С. Франовська

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Заєць Василь Павлович вул.Б.Хмельницького,5 А, кв.51,м.Бердичів,Житомирська область,13312

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул.Л.Карастоянової,29,м.Бердичів,Житомирська область,13312

4 - представник позивача: ОСОБА_5 - АДРЕСА_1, - ,