УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2015 р.Справа № 820/10440/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Перцової Т.С.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.,
позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2,
представників відповідача - Нежид М.А., Пономаренка П.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2015р. по справі № 820/10440/15
за позовом ОСОБА_1
до Богодухівської районної виборчої комісії Харківської області
про скасування постанови,
ВСТАНОВИЛА
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Богодухівської районної виборчої комісії Харківської області (далі по тексту - Богодухівська РВК, Комісія), в якому просив суд скасувати постанову Богодухівської районної виборчої комісії Харківської області № 8 від 28.09.2015 року в частині реєстрації кандидатом у депутати Богодухівської районної ради, висунутого Богодухівською районною організацією Партії «Відродження» у багатомандатному виборчому окрузі на зборах (конференції) цієї організації, ОСОБА_1 по територіальному округу № 22.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2015 року по справі № 820/10440/15 адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівської районної виборчої комісії Харківської області про скасування постанови - залишено без задоволення.
Стягнуто з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Державного бюджету України (одержувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, банк одержувача ГУДКСУ в Харківській області МФО 851011 рахунок 31217206784011 код бюджетної класифікації: 22030001) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Позивач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, недоведеність обставин, які суд першої інстанції вважав встановленими, просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/10440/15 від 05.10.2015 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що висування його кандидатом в депутати від Богодухівської районної організації партії «Відродження» по багатомандатному виборчому округу № 22 відбулося всупереч волевиявлення позивача, призвело до погіршення ділової репутації позивача та прийняття відповідачем по справі незаконного рішення про реєстрацію позивача як кандидата. Вказав, що після усного звернення позивача до голови Богодухівської РВК Нежид М.А. з повідомленням про обставини неправомірної реєстрації позивача відповідачем по справі було лише прийнято рішення про скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати від Богодухівської районної організації партії «Відродження» по багатомандатному виборчому округу № 22, оформлене постановою Богодухівської РВК від 01.10.2015 року № 25, а не рішенням про скасування попередньої постанови комісії в частині прийняття рішення про проведення такої реєстрації. Вважає, що оскільки відповідач дізнався про обставини неправомірного подання документів позивача для реєстрації його кандидатом у депутати 01.10.2015 року о 08.год. 55 хв., відповідач не був позбавлений можливості вчасно скасувати вказане незаконне рішення, однак, не відреагував на заяву позивача належним чином. Стверджує, що пакет документів щодо ОСОБА_1 було подано з підробленням даних позивача, а частина декларації позивача про доходи була заповнена не позивачем, а іншою невідомою особою, з викривленням фактичних даних, що не було враховано судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови. З огляду на вищевикладене, вказує, що Богодухівською РВК не було дотримано вимог ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» та допущено порушення вимог закону при реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, а тому постанова Богодухівської РВК від 28.09.2015 року № 8 підлягає скасуванню в частині реєстрації позивача кандидатом у депутати.
Позивач та його представник в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали з підстав, викладених в останній, просили суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2015 року по справі № 820/10440/15 скасувати, прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Представники відповідача в судовому засіданні просили суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на початку вересня 2015 року ОСОБА_1 написав заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від політичної партії "Відродження" (а.с.28).
28 вересня 2015 року постановою №8 Богодухівська районна виборча комісія Харківської області зареєструвала кандидатів у депутати Богодухівської районної ради Харківської області, висунутих Богодухівською районною організацією Партії "Відродження" у багатомандатному виборчому окрузі на зборах (конференції) цієї організації, в тому числі й ОСОБА_1 (а.с.4-6).
Дане рішення було прийнято на підставі пакету документів, які були подані Богодухівською районною організацією Партії "Відродження".
01 жовтня 2015 року Богодухівською районною виборчою комісією зареєстровано заяву позивача щодо відкликання його заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, висунутим Богодухівською районною організацією Партії "Відродження" у багатомандатному виборчому окрузі на зборах (конференції) цієї організації політичної партії, що відбулися 23 вересня 2015 року.
Постановою Богодухівською РВК Харківської області №25 від 01.10.2015 року скасовано реєстрацію кандидата у депутати Богодухівської районної ради ОСОБА_1, висунутого Богодухівською районною організацією Партії "Відродження" у багатомандатному виборчому окрузі на зборах (конференції) цієї організації політичної партії, що відбулися 23 вересня 2015 року на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року (а.с.30).
Не погодившись із постановою Богодухівської районної виборчої комісії від 28.09.2015 року № 8 в частині реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Богодухівської районної ради, висунутого Богодухівською районною організацією партії «Відродження», позивач звернувся до суду з даним позовом про скасування даної постанови у зазначеній частині.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Колегія суддів зазначає, що основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів визначено Законом України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року N 595-VIII ( далі по тексту Закон N 595-VIII).
Відповідно до ч.3 ст.2 Закону N 595-VIII вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі - виборчі списки) із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, району в місті, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднаної міської територіальної громади (далі - територія об'єднаної територіальної міської громади).
Згідно зі ст.10 Закону N 595-VIII право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
За визначенням ч. 1 ст. 20 Закону N 595-VIII спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори є виборчі комісії з місцевих виборів.
Пунктами 5, 6, 18 частини 2 статті 25 Закону N 595-VIII до повноважень виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної територіальної виборчої комісії віднесено, зокрема, реєстрацію кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення; розгляд питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у випадках, передбачених цим Законом; розгляд звернень, заяв і скарг стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, прийняття щодо них рішення.
Частиною 20 статті 27 Закону N 595-VIII передбачено, що документи, заяви і скарги, що надійшли до територіальної та дільничної виборчих комісій, мають право приймати члени відповідної виборчої комісії, уповноважені на це її рішенням.
Заяви, що подані до виборчої комісії, розглядаються протягом п'яти днів з дня надходження, якщо інше не передбачено цим Законом.
Частиною 1 статті 36 Закону N 595-VIII передбачено, що висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.
Так, районна організація партії може висунути: 1) виборчий список кандидатів у депутати відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм); 2) по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних сільських, селищних рад та по одному кандидату на посаду відповідних сільських, селищних, міських голів міст районного значення, що входять до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (крім сіл, селищ, що входять до складу міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм), старост (сіл, селищ на території об'єднаної територіальної громади в межах цього району) (ч.3 ст.36 Закону N 595-VIII).
Відповідно до ст. 38 Закону N 595-VIII відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів серед іншого заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Згідно з ч.1 ст.41 Закону N 595-VIII кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
У відповідності до ч.7 ст.41 Закону N 595-VIII особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, має право до дня реєстрації відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви особи про відкликання нею заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати така особа вважається виключеною з виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії. Про отримання такої заяви територіальна виборча комісія письмово повідомляє представника місцевої організації партії не пізніш як у триденний строк з дня отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від місцевої організації партії не приймається.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що відповідачу для реєстрації ОСОБА_1 в якості кандидата в депутати Богодухівської районної ради від Богодухівської районної організації партії «Відродження» по багатомандатному виборчому округу № 22 надано повний перелік документів, який передбачений ч.1 ст. 38 Закону №595-VIІІ.
При цьому до дня реєстрації - 28.09.2015 року до Богодухівської РВК не надходило письмової заяви від позивача про відкликання своєї заяви про згоду балотуватися кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому округу від Богодухівської районної організації партії «Відродження».
Таким чином, станом на день прийняття спірного рішення № 8 від 28.09.2015 року у відповідача були відсутні підстави вважати позивача таким, що відкликав свою згоду на реєстрацію його кандидатом в депутати, та виключений з виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, а відтак, відсутні були й підстави для неприйняття рішення про реєстрацію позивача кандидатом в депутати.
Наведені позивачем у позовній заяви доводи про те, що 27.09.2015 року він заявив голові Богодухівської районної організації партії «Відродження» ОСОБА_5 про те, що не бажає балотуватися депутатом від цієї політичної партії, та написав відповідну заяву, яку залишив ОСОБА_5, не підтверджені жодними доказами та є необґрунтованими належним чином.
Крім того, слід відмітити, що за змістом ч.7 ст.41 Закону N 595-VIII позивач в разі відкликання своєї згоди балотуватися кандидатом у депутати повинен був подати відповідну заяву до Богодухівської районної виборчої комісії, а не до голови Богодухівської районної організації партії «Відродження».
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Між тим, як встановлено частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У свою чергу, у відповідності до ст.72 КАС України, підставами для звільнення від доказування певних обставин є лише встановлення цих обставин судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили; визнання судом цих обставин загальновідомими; визнання цих обставин сторонами, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
З огляду на наведене, колегія суддів, не спростовуючи наявності у відповідача як суб'єкта владних повноважень обов'язку доведення правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності, вказує на те, що позивач не звільнений від доказування обставин, які покладено ним в основу позовних вимог. В даному випадку такою обставиною є подання ним заяви про відкликання своєї згоди на реєстрацію кандидатом у багатомандатному виборчому окрузі від Богодухівської районної організації партії «Відродження» до дня такої реєстрації.
Відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
За визначенням ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги (ч.3 ст.70 КАС України).
Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору (ч.4 ст.70 КАС України).
Між тим, позивачем не надано доказів подання ним до Богодухівської РВК заяви про відкликання своєї згоди на реєстрацію кандидатом у багатомандатному виборчому окрузі від Богодухівської районної організації партії «Відродження» до дня такої реєстрації, що у розумінні ч.7 ст.41 Закону N 595-VIII слугувало б підставою вважати позивача виключеним з виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації цієї партії та не приймати відносно нього рішення про реєстрацію.
З приводу тверджень позивача про те, що реєстрація його як кандидата відбулася на підставі пакету документів, який містив підроблені відомості позивача, колегія суддів зазначає, що встановлювати ознаки підробки у певних документах є виключною компетенцією суду під час розгляду відповідної кримінальної справи за допомогою висновку експертизи, а не територіальної виборчої комісії під час прийняття від місцевої організації партії пакету документів для реєстрації списку кандидатів у депутати від цієї партії.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, у Богодухівської РВК були відсутні підстави для непроведення реєстрації позивача як кандидата в депутати у багатомандатному виборчому окрузі № 22 від Богодухівської районної організації партії «Відродження».
Також, колегія суддів вважає за необхідне вказати, що відповідач, отримавши від позивача заяву щодо відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати, прийняв постанову № 25 від 01.10.2015 року, якою скасував реєстрацію кандидата у депутати Богодухівської районної ради ОСОБА_1, висунутого Богодухівською районної організацією партії «Відродження» у багатомандатному виборчому окрузі на зборах (конференції) цієї організації політичної партії, що відбулися 23 вересня 2015 року на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року (а.с.30-31).
За змістом ч.19 ст.27 Закону №595-VIІІ рішення територіальної виборчої комісії, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом у випадку, якщо це рішення суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що Богодухівська районна виборча комісія при прийнятті постанови № 8 від 28 вересня 2015 року в частині реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Богодухівської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі від Богодухівської районної організації партії «Відродження» діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про місцеві вибори" №595-VIІІ, а відтак, підстави для його скасування у зазначеній частині відсутні.
Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
При поданні апеляційної скарги позивачем не сплачено судовий збір.
У відповідності до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
В зв'язку з тим, що при поданні апеляційної скарги позивачем не було сплачено судовий збір у встановленому порядку та розмірі, доказів зворотнього не надано, судовий збір підлягає стягненню з позивача в дохід державного бюджету у відповідності до положень ст. 94 та ч. 9 ст. 172 КАС України.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 167, 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2015р. по справі № 820/10440/15 залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (одержувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) судовий збір в розмірі 535 грн. 92 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Перцова Т.С.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Жигилій С.П.