ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/1273/15-а
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Крусяна А.В.
- Шляхтицького О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року у справі за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Херсонської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з позовом до Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Херсонської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно зі звітом за формою 10-ПІ №80 від 14.01.2015 р. за 2014 рік, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 14 434,62 грн. за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Розрахований позивачем розмір пені по сплаті адміністративно-господарських санкцій складає 129,87 грн. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі 14564,49 грн.
За таких обставин позивач просив суд стягнути з комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Херсонської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 14 434,62 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 129,87 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів на вказану постанову подано апеляційну скаргу. Апелянт просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Згідно з п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання не прибули сторони, які беруть участь у справі, про те про розгляд справи були належним чином повідомлені.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Колегією суддів встановлено, що комплексна дитячо-юнацька спортивна школа Херсонської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» (КДЮСШ) діє на підставі Статуту, затвердженого постановою бюро ХОО ФСТ «Україна» від 24.09.2013 року. Засновником КДЮСШ є Херсонська обласна організація фізкультурно-спортивного товариства «Україна». Згідно Рішення №2 від 01.01.2014 року КДЮСШ внесена до Реєстру неприбуткових організацій.
Відповідно до договору №474/07/14-21 від 27.01.2014 р. на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, укладеного між Центральною радою фізкультурно-спортивного товариства «Україна» та Херсонською обласною організацією фізкультурно-спортивного товариства «Україна», Центральна рада ФСТ «Україна» здійснює перерахування коштів Фонду на поточний рахунок регіональної організації ФСТ в межах асигнувань, передбачених кошторисом, в розрізі кожної підпорядкованої їй ДЮСШ на 2014 р.;
Згідно договору №03-474/07/14 від 30.01.2014 р. на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, укладеного між Херсонською обласною організацією фізкультурно-спортивного товариства «Україна» та комплексною дитячо-юнацькою спортивною школою, відповідно до умов якого ХОО ФСТ «Україна» на підставі договору з ЦР ФСТ «Україна» від 27.01.2014 р. №474/07/14-21 здійснює часткове фінансування КДЮСШ за рахунок коштів Фонду на 2014 рік.
14.01.2015 року відповідач надав до позивача звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ, У звіті в рядку 1 «середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу» зазначено 13 осіб, у рядку 03 «кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях» - 1, у рядку 02 «середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність» - 0.
Відповідно до п. 1 Статуту КДЮСШ - позашкільний заклад спортивного профілю заклад фізичної культури і спорту, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, основною діяльністю якого є спортивна підготовка дітей і молоді.
Згідно з п. 4 Статуту КДЮСШ є юридичною особою, діяльність якої не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів, має самостійний баланс, розрахунковий та інші поточні рахунки, печатку із своїм найменуванням, власну атрибутику.
Пунктом 53 Статуту передбачено, що фінансування КДЮСШ здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством, зокрема, дотації або субсидії, отримані з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ(Закон №875-ХІ) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Положення вищевказаної частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Колегія суддів також приймає до уваги доводи відповідача стосовно того, що ним не вчинено господарського правопорушення, а лише помилково у звіті форми 10-ПН в графі кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, творених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» замість 0 осіб вказано 1 особу.
За таких обставин, враховуючи договір №474/07/14-21 від 27.01.2014 р., договір №03-474/07/14 від 30.01.2014 р., виписки з банківської установи про надходження коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, кошторис КДЮСШ за коштами соціального страхування на 2014 рік, звіт про використання коштів Фонду за 2014 рік, фінансовий звіт про виконання кошторису на 01.01.2015 р. колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що КДЮСШ повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а тому положення ч. 1 ст. 20 Закону № 875-ХІІ на неї не поширюється.
Судова колегія вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційних скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційні скарги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 195; 197; 198; 200; 205; 206; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом 20 днів.
Головуючий: О.В.Джабурія
Суддя: А.В.Крусян
Суддя: О.І.Шляхтицький