Ухвала суду № 52143198, 09.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2015
Номер справи
815/5959/15
Номер документу
52143198
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/5959/15

Категорія: 1.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- Яковлєва О.В.,

при секретарі - Щербак І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області, третя особа - Овідіопольська районна організація Аграрної партії України, про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області, третя особа - Овідіопольська районна організація Аграрної парії України, в якому просив суд:

- визнати протиправним і скасувати п.1 постанови Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області від 03.10.2015 року № 28 «Про виключення з виборчих списків кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області, висунутих місцевими організаціями партій в багатомандатному виборчому окрузі» у частині виключення з виборчих списків кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області висунутих місцевими організаціями партій в багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 (Овідіопольська районна організація Аграрної партії України);

- визнати протиправним і скасувати п.2 постанови Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області від 03.10.2015 року № 28 «Про виключення з виборчих списів кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області, висунутих місцевими організаціями партій в багатомандатному виборчому окрузі» у частині звернення до Великодолинської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з вимогою скасувати рішення цієї комісії (постанова № 6 від 26.09.2015 року) в частині реєстрації ОСОБА_2, кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, шляхом самовисування;

- зобов'язати Овідіопольську районну виборчу комісію Одеської області включити у виборчі списки кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області, висунутих місцевими організаціями партій в багатомандатному виборчому окрузі - ОСОБА_2 (Овідіопольська районна організація Аграрної партії України);

- зобов'язати Овідіопольську районну виборчу комісію Одеської області звернутися до Великодолинської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з вимогою поновити рішення цієї комісії (постанова № 6 від 26.09.2015 року) в частині реєстрації ОСОБА_2, кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, шляхом самовисування.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем безпідставно виключено його з виборчих списків кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області, оскільки ним не порушені вимоги чч.1 та 2 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у задоволенні адміністративного позову - відмовлено. Стягнуто з позивача на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 948,80 грн.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування вказаного судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Апелянт зазначав, що виключні підстави, з яких територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку визначені ч.2 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», в якої відсутня підстава, на яку посилалась комісія, а саме - недотримання вимог ч.8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори». Крім того, апелянт вказував, що Овідіопольська районна виборча комісія при прийнятті п.2 оскаржуваної постанови діяла всупереч вимог Закону України «Про місцеві вибори», оскільки ч.3 ст. 47 даного Закону передбачено зовсім іншу процедуру скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати за умови порушення кандидатом ч.ч.4-5 ст. 35 вказаного Закону.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість судового рішення, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

24.09.2015 року ОСОБА_2 був зареєстрований у Великодолинській селищній виборчій комісії Овідіопольського району Одеської області кандидатом у депутати Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області одномандатному виборчому окрузі № 21, шляхом самовисування.

01.10.2015 року позивач отримав посвідчення № 10 кандидата у депутата Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 26.09.2015 року.

25.09.2015 року Овідіопольська районна організація Аграрної партії України подала документи до Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області для реєстрації кандидатів по багатомандатному округу з виборів депутатів Овідіопольської районної ради Одеської області, одним з яких зазначено ОСОБА_2

28.09.2015 року відповідач зареєстрував Овідіопольську районну організацій Аграрної партії України по багатомандатному округу з виборів депутатів Овідіопольської районної ради Одеської області, включно з позивачем.

03.10.2015 року відповідач прийняв постанову № 28 «Про виключення з виборчих списків кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області, висунутих місцевими організаціями партій в багатомандатному виборчому окрузі». Згідно п.1 зазначеної постанови позивача виключили з виборчих списків кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області. Також, відповідно до п.2 вказаної вище постанови відповідач звернувся до Великодолинської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з вимогою скасувати рішення цієї комісії (постанова № 6 від 26.09.2015 року) в частині реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, шляхом самовисування.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що Закон України «Про місцеві вибори» не дозволяє одночасного висування особи кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії та висування кандидатом у депутати в одномандатному окрузі шляхом самовисування.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам КАС України, Закону України «Про місцеві вибори», виходячи з наступного.

Згідно ч.4 ст. 35 Закону «Про місцеві вибори» особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

Частиною 5 даної статті передбачено, що особа, з урахуванням вимог ч.4 цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Відповідно до ч.8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної парті, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищної міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та и особу.

У разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати обласної, районної, міської або районної в місті ради, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати іншої відповідно обласної, районної, міської або районної в місті ради, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з виборчих списків кандидатів у депутати усіх обласних, районних, міських або районних у місті рад.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 26.09.2015 року був зареєстрований кандидатом у депутати Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 шляхом самовисування. Водночас, 25.09.2015 року він також був висунутий Овідіопольською районною організацією Аграрії партії України кандидатом у депутати до Овідіопольської районної ради Одеської області.

Враховуючи вищевикладені норми Закону України «Про місцеві вибори», колегія суддів приходить до висновку, що у відповідача були правові підстави для винесення п.1 спірної постанови та виключення позивача з виборчих списків кандидатів у депутати Овідіопольської районної ради Одеської області, відповідач при прийнятті п.1 даної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Колегія суддів, вважає що прийняття відповідачем п.2 оскаржуваної постанови не породжує правових наслідків, передбачених Законом України «Про місцеві вибори», тому як, в даному випадку, це є лише повідомленням іншої виборчої комісії щодо встановленого факту подвійної реєстрації кандидата в депутати місцевих рад.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що за правилами ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно п.2 ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір встановлюються у розмірі 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Згідно п.2 ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

З огляду на викладене, враховуючи те, що позивач не відноситься до категорії осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, однак при зверненні до суду з апеляційною скаргою судовий збір нею не сплачений, на підставі ст. 94 КАС України, з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 2 143,68 грн. (487,20 грн. * 4 * 110% = 2 143,68 грн.).

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 172, 179, 185, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року в розмірі 2 143,68 грн. (дві тисячі сто сорок три гривні 68 коп.).

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв