ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2015 року Справа № 876/10062/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
з участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бригідира І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року у справі за позовом Тернопільської районної в Тернопільській області організації Політичної партії «Соціалісти» до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
04 жовтня 2015 року Тернопільська районна в Тернопільській області організація Політичної партії «Соціалісти» звернулась до суду з адміністративним позовом до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області (Тернопільська РВК), в якому просила визнати протиправним та скасувати підпункт 2 пункту 2 постанови Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області від 01.10.2015 року № 1 в частині відмови Тернопільській районній організації Політичної партії «Соціалісти» у реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради та зобов'язати Тернопільську районну виборчу комісію Тернопільської області зареєструвати список кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради Тернопільської районної організації Політичної партії «Соціалісти».
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області № 01 від 01 жовтня 2015 року було протиправно відмовлено Тернопільській районній організації Політичної Партії «Соціалісти» в реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року з підстав порушення порядку внесення застави на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано підпункт 2 пункту 2 постанови Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області № 1 від 01 жовтня 2015 року щодо відмови Тернопільській районній організації Політичної партії «Соціалісти» у реєстрації списку кандидатів у депутати до районної ради. Зобов'язано Тернопільську районну виборчу комісію Тернопільської області зареєструвати список кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради Тернопільської області від Тернопільської районної організації Політичної партії «Соціалісти» згідно поданих документів.
Постанова мотивована тим, що подана позивачем квитанція від 28.09.2015 року № NOVNH 39892 відповідає вимогам чинного законодавства, а Тернопільська районна виборча комісія мала змогу ідентифікувати платника грошової застави за кодом ЄДРПОУ платника « 39376837», який вказаний в полі «Призначення платежу» після обов'язкових символів «*;101;». Також суд зазначив, що Тернопільська районна організація Політичної партії «Соціалісти» не зареєстрована як юридична особа та не має відкритих рахунків в установах банків, з врахуванням чого дійшов висновку, що обмеження відповідачем у реалізації позивачем конституційного права на обрання до Тернопільської районної ради здійснено за формальними умовами, ґрунтовність яких не є безапеляційною, а отже «надмірний формалізм» у позиції відповідача фактично знівелював право позивача бути обраним до Тернопільської районної ради Тернопільської області. Крім того, на думку суду оскаржена постанова Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області всупереч вимогам ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» не містить підстав для відмови в реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу до Тернопільської районної ради Тернопільської області від Тернопільської районної організації Політичної партії «Соціалісти». Також суд вважає, що в оскарженій постанові відповідач самостійно вказав, що грошова застава внесена саме Тернопільською районною організацією Політичної партії «Соціалісти». Крім того, ні Законом України «Про місцеві вибори», ні постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2015 року № 171 не встановлено обмежень для внесення грошової застави суб'єктами внесення щодо використання будь-яких платіжних інструментів, передбачених наказом Національного банку України від 21.01.2004 року № 22 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», так само як і не визначено вичерпного переліку платіжних інструментів для внесення грошової застави. Суд критично оцінив твердження відповідача, що вказаний платіж здійснено не у безготівковій формі, оскільки відповідно до положень даної Інструкції безготівковими вважаються також розрахунки здійснені шляхом перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. За таких обставин суд дійшов висновку про безпідставність тверджень відповідача про те, що Тернопільською районною організацією Політичної партії «Соціалісти», не надано платіжного документу, котрий би підтверджував безготівкову оплату саме нею грошової застави в порядку визначеному ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори».
Не погоджуючись із зазначеною постановою, Тернопільська районна виборча комісія Тернопільської області подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги відповідач обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити повністю, а оскаржувану постанову скасувати з наступних підстав.
Як встановив суд першої інстанції, 01.10.2015 року Тернопільська районна організація Політичної партії «Соціалісти» подала до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області пакет документів, передбачених ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори», для реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної організації Політичної Партії «Соціалісти».
Однак при розгляді поданих позивачем документів виборча комісія встановила, що грошову заставу внесено через касу банку Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти» через ОСОБА_1, а не з рахунку місцевої організації партії у безготівковому порядку, що зафіксовано у протоколі засідання виборчої комісії від 01.10.2015 року № 5, підтверджується матеріалами справи і не заперечується сторонами у справі.
За результатом розгляду поданих документів 01.10.2015 року Тернопільська РВК прийняла постанову, пп. 2 п. 2 якої відмовлено в реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, Тернопільській районній організації Політичної партії «Соціалісти».
Дану відмову відповідач обґрунтовує тим, що всупереч вимогам ч. 1 ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори» грошову заставу внесено не місцевою організацією партії, а фізичною особою - ОСОБА_1, що суперечить вимогам зазначеної норми, в зв'язку з чим подану позивачем квитанцію від 28.09.2015 року № NOVNH 39892 не можна вважати документом про внесення грошової застави відповідно до вимог ст. 44 цього Закону, що призвело до подачі неповного пакету документів, необхідних для реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.
Колегія суддів вважає помилковим і необґрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність оскаржуваного рішення відповідача з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання необхідних документів, одним з яких згідно з п. 10 цієї статті визначено документ про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.
Водночас ч. 1 ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії.
На виконання вимог ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори» Центральна виборча комісія постановою від 10.08.2015 року № 171 затвердила Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, п. 2 якої визначено, що грошова застава вноситься місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування.
З наведеного вище слідує, що основним критерієм сплати застави стосовно кандидатів, висунутих партією є перерахування коштів у безготівковому порядку з розрахункового рахунку партії, а інших способів оплати застави у даному випадку не передбачено.
Як зазначено вище, Тернопільська районна організація Політичної партії «Соціалісти» подала до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області серед інших документів оригінал платіжного документа про внесення застави - квитанцію від 28.09.2015 року, де платником грошової застави зазначено «Тернопільська районна організація Політичної Партії «Соціалісти» через ОСОБА_1».
Колегія судів вважає обґрунтованими доводи відповідача про те, що вказана квитанція не може вважатись документом про внесення грошової застави згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори», виходячи з наступного.
Наведеними вище положеннями нормативно-правових актів визначено вичерпний перелік суб'єктів, що мають право внести грошову заставу на рахунок територіальної виборчої дільниці - місцева організація партії, організація партії вищого рівня та особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом само висування, а також порядок і джерела сплати застави - виключно в безготівковому порядку.
При цьому, проаналізувавши зміст наведених норм в їх системному зв'язку, колегія суддів дійшла висновку, що сплата застави партійними організаціями може здійснюватись лише за рахунок коштів цих організацій, а використання для цих цілей коштів інших фізичних чи юридичних осіб не допускається.
Колегія суддів не бере до уваги посилання суду першої інстанції на ту обставину, що Тернопільська районна організація Політичної партії «Соціалісти» не зареєстрована як юридична особа та не має відкритих рахунків в установах банків, оскільки ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори» та п. 2 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2015 року № 171, передбачено можливість внесення грошової застави організацією відповідної політичної партії вищого рівня.
Водночас, як правильно зазначає відповідач, чинним законодавством не передбачено внесення грошової застави фізичною особою, крім випадку висування на посаду міського голови шляхом самовисування.
Враховуючи наведені вище обставини і положення нормативно-правових актів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що за відсутності належного платіжного документу про внесення місцевою організацією партії грошової застави в безготівковому порядку, Тернопільською районною виборчою комісією протиправно відмовлено Тернопільській районній організації Політичної партії «Соціалісти» в реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати до районної ради.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати, оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 160, 172, 175, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області задовольнити повністю.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року у справі № 819/3228/15 - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Тернопільської районної в Тернопільській області організації Політичної партії «Соціалісти» відмовити повністю.
Стягнути з Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 2 679 грн. 60 коп.(дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять гривень шістдесят копійок) за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий О.Б. Заверуха
Судді О.М. Гінда
В.В. Ніколін