КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 823/5065/15 Головуючий у 1-й інстанції: Рідзель О.А. Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
08 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Борисюк Л.П., Петрика І.Й.,
при секретарі: Присяжній Д.В.
за участю позивача: ОСОБА_2
за участю представника позивача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання протиправною та скасування постанови, встановлення факту одноразового грубого порушення закону, дострокове припинення повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області, в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28 вересня 2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_2» від 02 жовтня 2015 року № 43, яка суперечить законодавству про місцеві вибори;
- встановити факт одноразового грубого порушення Смілянською міською виборчою комісією Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» в частині недотримання комісією конституційного принципу виборчого права ОСОБА_2 бути обраним та права висування кандидатів;
- припинити достроково повноваження усього складу Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, у зв'язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори»;
- зобов'язати Смілянську міську виборчу комісію Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року неухильно дотримуватись вимог законодавства про місцеві вибори та забезпечити реалізацію виборчих прав кандидата на посаду міського голови м. Сміли ОСОБА_2 в частині подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28 вересня 2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_2» від 02 жовтня 2015 року № 43.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач в особі Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.
Перевіряючи правомірність оскаржуваного судового рішення колегія суддів зважає на положення ч. 1 ст. 195 КАС України, якою встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Враховуючи, що постанова суду першої інстанції позивачем не оскаржується, колегія суддів суду апеляційної інстанції не вбачає підстав для апеляційного перегляду постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року в частині, яка не оскаржується апелянтом.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як було вірно встановлено судом першої інстанції, постановою Смілянської міської виборчої комісії з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів від 28.09.2015р. № 15 ОСОБА_2 зареєстровано кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, на підставі його заяви від 26.09.2015р. шляхом самовисування.
Водночас, постановою Черкаської обласної виборчої комісії Черкаської області від 30.09.2015р. № 27 ОСОБА_2 був зареєстрований кандидатом у депутати Черкаської обласної ради від виборчого списку політичної партії «Соціалісти».
02 жовтня 2015 року Смілянською міською виборчою комісією з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів винесено постанову № 43 «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28.09.2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_2».
За твердженням позивача, Смілянська міська виборча комісія Черкаської області в порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. № 595-VIII безпідставно прийняла постанову «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28 вересня 2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_2» від 02 жовтня 2015 року № 43, оскільки він не був позбавлений права одночасно висуватися кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування та кандидатом у депутати обласної ради шляхом висування політичною партією «Соціалісти».
Відповідач в особі Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області заперечуючи проти вимог даного позову посилається на те, що зареєстрований кандидат на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_2 (постанова Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області від 28.09.2015р. № 15) в порушення вимог частини п'ятої статті 35 Закону України «Про місцеві вибори», безпідставно надав згоду на включення його у виборчий список політичної партії «Соціалісти» кандидатом у депутати Черкаської обласної ради, наслідком чого стало прийняття Черкаською обласною виборчою комісією постанови від 30.09.2015р. № 27 про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати Черкаської обласної ради від Черкаської обласної організації політичної партії «Соціалісти».
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до положень статей 69, 71 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. № 595-VIII.
Відповідно до частин першої та другої статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. № 595-VIII, висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування. Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Частини 3-5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. № 595-VIII містять наступні положення: місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку, з урахуванням обмежень частини другої статті 12 цього Закону.
Особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
Особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Вичерпний перелік підстав для скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені частиною першою статті 47 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. № 595-VIII.
Зокрема, територіальна виборча комісія скасовує таке рішення в разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Як свідчать матеріали даної справи, ОСОБА_2 був висунутий кандидатом на посаду міського голови міста Сміли Черкаської області шляхом самовисування, про що ним було подано відповідну заяву від 26 вересня 2015 року.
В свою чергу, місцева організація політичної партії «Соціалісти» висунула ОСОБА_2 кандидатом у депутати Черкаської обласної ради шляхом включення у виборчий список політичної партії «Соціалісти», а Черкаська обласна виборча комісія зареєструвала ОСОБА_2 кандидатом у депутати Черкаської обласної ради.
Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства та оцінюючи зібрані по справі докази, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що згода особи на включення у виборчий список партії не є беззаперечною підставою для скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови.
Крім того, на час прийняття рішення про реєстрацію позивача кандидатом на посаду міською голови м. Сміли Черкаської області він не був висунутий місцевою організацією політичної партії кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі.
За таких обставин, заявлені позивачем вимоги в частині визнання протиправною та скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28 вересня 2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_2» від 02 жовтня 2015 року № 43, колегія суддів знаходить обгунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Таким чином, за результатами розгляду апеляційний суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні вимог апеляційної скарги, у зв'язку з чим з відповідача необхідно стягнути несплачену суму судового збору у розмірі 5 359,20 грн.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів вважає, що постановлене у справі рішення суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень матеріального і процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись статтями 160, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року - залишити без змін.
Стягнути з Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 37) судові витрати в розмірі 5 359 (п'ять тисяч триста п'ятдесят дев'ять) гривень 20 копійок за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, призначення платежу - 101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр);Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський апеляційний адміністративний суд, Код класифікації доходів бюджету 22030001.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик
.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Борисюк Л.П.
Петрик І.Й.