Постанова № 52123111, 08.09.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.09.2015
Номер справи
826/2131/15
Номер документу
52123111
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 вересня 2015 року № 826/2131/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:

головуючого судді Шулежка В.П., судді Іщука І.О., судді Погрібніченка І.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», за участю третіх осіб - приватного акціонерного товариства «Українська міжбанківська валютна біржа», товариства з обмеженою відповідальністю «Тандем Ч», відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс «Галичина», публічного акціонерного товариства «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта», публічного акціонерного товариства «ТД Прикарпаттянафтотрейд», публічного акціонерного товариства «Укртранснафта», про визнання протиправними та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі – позивач, ПАТ «Укрнафта») до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі – Мінекономрозвитку), Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі – Міненерговугілля), публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі – ПАТ «НАК Нафтогаз»), в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення відповідачів, що відображено в протоколі засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 05.02.2015 в наступних частинах:

відхилити заявки на участь у аукціоні надані покупцями: ТОВ «Тандем-Ч», ВАТ «НПК-Галичина», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ТД Прикарпаттянафтотрейд», ПАТ «Укртранснафта»;

аукціон № 197 з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку на базі ПрАТ «УМВБ» вважати таким, що не може відбутися.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечували у повному обсязі та зазначили суду, що оскаржуване рішення, що відображено в протоколі засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 05.02.2015 прийнято у відповідності до норм чинного законодавства.

Представник ПАТ «Укртатнафта» звернувся до суду з клопотанням, в якому підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі, а також розглядати справу за його відсутності.

Представник ВАТ «НПК-Галичина» звернувся до суду з поясненнями, в яких підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі, а також розглядати справу за його відсутності.

Представник ПАТ «Укртранснафта» звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності.

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, колегія суддів ухвалила розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила наступне.

Відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу конденсату власного видобутку від 05.02.2015 аукціонний комітет згідно з пп. 4 п. 6 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, вирішив, відхилити заявки на участь у аукціоні надані покупцями: ТОВ «Тандем-Ч», ВАТ «НПК-Галичина», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ТД Прикарпаттянафтотрейд», ПАТ «Укртранснафта» та згідно з п. 5 вказаного Порядку, а також враховуючи пп. 2 п. 45 Порядку аукціонний комітет вирішив аукціон № 197 з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку на базі ПрАТ «УМВБ» вважати таким, що не може відбутися.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 4-1 Закону України «Про нафту і газ» підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах. Стартова ціна (без урахування податку на додану вартість та витрат на транспортування, постачання і зберігання) на біржових аукціонах для нафти та газового конденсату визначається на підставі митної вартості нафти за даними центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за 15 днів, що передують даті реєстрації заявок на проведення біржового аукціону, та з урахуванням надбавки за якість для нафти сирої і газового конденсату. Зниження ціни на нафту або на газовий конденсат на біржових аукціонах нижче стартової ціни не допускається. Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 570 (далі – Порядок № 570), встановлено, що для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - аукціонний комітет), який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля.

Згідно з п. 34 Порядку № 570 аукціони проводяться з дотриманням таких загальних принципів: добросовісна конкуренція; відкритість та прозорість на всіх стадіях проведення аукціону; недискримінація учасників аукціону; об’єктивність та неупередженість; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до п. 36 Порядку № 570 аукціон проводиться у разі, коли забезпечено додержання вимог щодо його підготовки відповідно до цього Порядку.

Згідно з пп.пп. 4, 6 п. 6 Порядку № 570 аукціонний комітет: розглядає та схвалює або відхиляє заявки на участь в аукціоні та подані заявки на проведення аукціону; приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих заявок на проведення аукціону і графіка проведення аукціонів.

Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Укрнафта» подало заявки на проведення аукціону, які були, відповідно до протоколу засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу конденсату власного видобутку від 29.01.2015, схвалені аукціонним комітетом.

Відповідно до змісту п. 22 Порядку № 570 оголошення про проведення аукціону публікується біржею, на якій проводиться аукціон, у газеті «Урядовий кур’єр», розміщується на веб-сайтах зазначеної біржі та Міненерговугілля не пізніше ніж за п’ять робочих днів (у разі проведення додаткового аукціону - три робочих дні) до дня його проведення.

З матеріалів справи видно, що в газеті «Урядовий кур’єр» від 31.01.2015 № 18, розміщено оголошення про проведення аукціону № 197 з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку на базі ПрАТ «УМВБ», продавцем продукції на даному аукціоні визначено, зокрема, ПАТ «Укрнафта».

Згідно з таким оголошенням, учасники, що бажають взяти участь в аукціоні в якості покупців, повинні подати заявки на участь в аукціоні до 18:00 05.02.2015 за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 1.

За змістом п. 13 Порядку № 570 біржа, на якій проводиться аукціон, зокрема: розробляє регламент організації та проведення аукціону і подає його на затвердження аукціонному комітетові; приймає та реєструє заявки на участь в аукціоні і подає їх перелік аукціонному комітетові.

Згідно з п.п. 7.8, 7.9 Регламенту організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу на ПрАТ «УМВБ», що затверджений протоколом аукціонного комітету від 19.11.2014 № 2, біржа приймає та реєструє заявки на участь в аукціоні і подає їх перелік аукціонному комітетові. У разі, якщо покупцем надано не повний пакет аукціонної документації, біржа приймає, реєструє та включає в перелік заявок, що надається аукціонному комітетові, при цьому біржа вказує на відсутність певних документів, що надані таким покупцем.

Як вбачається з матеріалів справи, до ПрАТ «УМВБ» подали заявки наступні покупці: ТОВ «Тандем-Ч», ВАТ «НПК-Галичина», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ТД Прикарпаттянафтотрейд», ПАТ «Укртранснафта» з метою придбати продукцію, зокрема, ПАТ «Укрнафта».

Відповідно до наявного в матеріалах справи листа ПрАТ «УМВБ» від 06.02.2015 № 1/30, останнє повідомило позивачу, що заявки на участь в аукціоні № 197 з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку на базі ПрАТ «УМВБ» були подані у встановлені строки та у відповідності до Регламенту від 19.11.2014 № 2 та Порядку № 570. При цьому, зауваження до переліку документів, які додавались до згаданих заявок, у ПрАТ «УМВБ» відсутні. Особи, які подали заявки на участь в аукціоні № 197, також виконали всі інші вимоги, визначені у Регламенті, та в повному обсязі внесли гарантійний внесок. Таким чином, для прийняття відповідного рішення до аукціонного комітету був наданий лише перелік осіб, що належним чином подали заявки на участь в аукціоні № 197.

При цьому, як встановлено колегією суддів з пояснень представника ПрАТ «УМВБ», що підтверджується матеріалами справи, всі заявки із аукціонною документацією зазначених покупців прийняті та зареєстровані ПрАТ «УМВБ», в свою чергу сформований перелік заявок таких покупців переданий аукціонному комітету без будь-яких яких вказівок щодо недоліків аукціонної документації, оскільки всі етапи підготовки до проведення аукціону були виконані, а необхідна документація покупцями подана у повному обсязі.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги вказаного Регламенту та Порядку № 570 щодо участі у аукціоні з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, як продавцем – позивачем, так і покупцями – ТОВ «Тандем-Ч», ВАТ «НПК-Галичина», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ТД Прикарпаттянафтотрейд», ПАТ «Укртранснафта» дотримано та виконано у повному обсязі.

Водночас, з оскаржуваного рішення, що відображено в протоколі засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 05.02.2015 вбачається, що аукціонний комітет послався лише на пп. 4 п. 6 Порядку № 570, яким передбачено, що аукціонний комітет розглядає та схвалює або відхиляє, зокрема, заявки на участь в аукціоні, натомість аукціонний комітет не зазначив будь-якого обґрунтування, яке стало підставою для відхилення заявок на участь у зазначеному аукціоні ТОВ «Тандем-Ч», ВАТ «НПК-Галичина», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ТД Прикарпаттянафтотрейд» та ПАТ «Укртранснафта».

Твердження Мінекономрозвитку про те, що Порядком № 570 не встановлено вимоги щодо зазначення в рішенні аукціонного комітету обґрунтування підстав відхилення заявок на участь у відповідному аукціоні, колегією суддів до уваги не приймається з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, рішення суб’єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб’єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення. При цьому, суб’єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.

Разом з тим, аукціонний комітет не лише не зазначив будь-якого обґрунтування, яке стало підставою для відхилення заявок на участь у аукціоні наведених покупців, але і не надав жодної оцінки виконанню всіх етапів підготовки до проведення аукціону та подання покупцями у повному обсязі необхідної документації.

Колегією суддів також не приймається до уваги посилання представника Мінекономрозвитку на різницю офіційного курсу долара США, яка мала місце 29.01.2015 та 05.02.2015, що, на думку представника, мало вплинути на стартову ціну на аукціоні та призвести до недоотримання позивачем коштів за реалізовану продукцію і негативно вплинуло б на фінансові показники держави, з огляду на те, що вказані обставини не встановлені у оскаржуваному рішенні та не зазначені як підстава для відхилення заявок на участь у аукціоні.

Також, варто відмітити, що спірне рішення, що відображено в протоколі засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 05.02.2015 оцінюється судом з урахуванням наявних на момент його винесення обставин, що мали значення для прийняття рішення (вчинення дій) суб’єктом владних повноважень, в той же час за відсутності зазначення вказаних представником Мінекономрозвитку обставин у такому рішенні, колегія суддів приходить до висновку, що останні не могли бути обставинами, що мали значення для прийняття відповідачами спірного рішення та, відповідно, не впливають на правомірність такого рішення відповідачів.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2015 у справі № 826/2857/14 за позовом ПАТ «Укрнафта» до Мінекономрозвитку, Міненерговугілля, ПАТ «НАК Нафтогаз» про визнання протиправними та скасування частково рішень, що відображені у протоколах встановлено: «Як вбачається з наданих суду доказів, за результатами оскаржуваних ПАТ “Укрнафта” протокольних рішень, прийнятих Аукціонним комітетом, жодний аукціон з продажу виробленої позивачем продукції так і не відбувся, в тому числі і внаслідок некоректно і з порушенням закону завчасно не сформованих стартових цін публічних торгів, а також внаслідок відміни вже запланованих аукціонів без вказання будь-яких обґрунтованих причин, що порушило право ПАТ “Укрнафта” на ведення законної господарської діяльності.».

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, колегією суддів також враховується, що, як встановлено з пояснень представників позивача та ПрАТ «УМВБ», а також підтверджується матеріалами справи, заявки покупців на участь у аукціоні № 197, який відбувся 18.03.2015, не були відхилені аукціонним комітетом, хоча підстави проведення такого аукціону не змінились, а процедура була так само дотримана у повному обсязі, як і під час проходження всіх етапів на аукціоні, який не відбувся 06.02.2015.

Враховуючи викладене у сукупності, колегія суддів прийшла до висновку, що рішення відповідачів, що відображено в протоколі засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 05.02.2015 в частині: відхилити заявки на участь у аукціоні надані покупцями: ТОВ «Тандем-Ч», ВАТ «НПК-Галичина», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ТД Прикарпаттянафтотрейд», ПАТ «Укртранснафта», є протиправним та підлягає скасуванню.

Водночас, згідно з пп. 2 п. 45 Порядку № 570 аукціон за відповідним лотом визнається таким, що не відбувся, у разі, коли аукціонним комітетом відхилено всі заявки на участь в аукціоні.

Зважаючи на те, що єдиною підставою для визнання спірним рішенням аукціону № 197 з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку на базі ПрАТ «УМВБ» таким, що не може відбутися є рішення аукціонного комітету про відхилення всіх заявок на участь в аукціоні № 197, яке, як встановлено колегією суддів, є протиправним та підлягає скасуванню, колегія суддів вважає, що рішення відповідачів, що відображено в протоколі засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 05.02.2015 в частині: аукціон № 197 з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку на базі ПрАТ «УМВБ» вважати таким, що не може відбутися, як похідне, також є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідачі як суб’єкти владних повноважень не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і не довели правомірності винесення ним спірного рішення в оскаржуваних частинах.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», що відображено в протоколі засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 05.02.2015 в наступних частинах:

відхилити заявки на участь у аукціоні надані покупцями: ТОВ «Тандем-Ч», ВАТ «НПК-Галичина», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ТД Прикарпаттянафтотрейд», ПАТ «Укртранснафта»;

аукціон № 197 з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку на базі ПрАТ «УМВБ» вважати таким, що не може відбутися.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань солідарно з Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код за ЄДРПОУ 38092255) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя В.П. Шулежко

Суддя І.О. Іщук

Суддя І.М. Погрібніченко