Постанова № 52122324, 30.09.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
814/2487/15
Номер документу
52122324
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

30.09.2015 р. № 814/2487/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. при секретарі судового засідання Науменко О.Г. розглянувши адміністративну справу

за позовом

Публічного акціонерного товарства "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40, Миколаїв, 54017

до відповідачів

Южноукраїнської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області, вул. Енергобудівників, 5, Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000

Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, просп. Леніна, 141 в, м. Миколаїв, 54055

про

визнання протиправною бездіяльності, стягнення переплати податкових платежів,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (далі також - позивач, ПАТ «Миколаївобленерго», Товариства) звернулось до адміністративного суду з позовом до Южноукраїнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі також – відповідач 1, ДПІ) та Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області (далі також – відповідач 2, Казначейство), в якому просило: визнати протиправною бездіяльність відповідача та Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 196 647 грн. 00 коп. та 167 731 грн. 45 коп.; стягнути з Державного бюджету України на користь позивача надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток у розмірі 196 647 грн. 00 коп. та 167 731 грн. 45 коп.; стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Миколаївобленерго» судовий збір у розмірі 560 грн. 28 коп..

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що надмірно сплачені податки і збори, у разі відсутності у особи, яка їх сплатила податкового боргу, підлягають поверненню за заявою такої особи. В зв’язку з надмірною сплатою податкових платежів, позивач звернувся до ДПІ з листом про повернення вказаних коштів. Однак станом на момент розгляду справи, надмірно сплачені податки не повернені, незважаючи на відсутність податкового боргу, що порушують право суб’єкта господарювання розпорядження майном.

Відповідачі позов не визнали, зазначивши про відсутність їх вини в неповерненні позивачу надмірно сплачених до бюджету податкових платежів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог, виходячи з наступного.

Пунктом 152.4 ст. 152 Податкового кодексу України (в редакції станом на час сплати консолідованого податку) передбачено, що платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів. Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку на прибуток до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.

Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій), у тому числі визначених пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують двадцяти мільйонів гривень) щомісяця, протягом дванадцятимісячного періоду, сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов’язання з цього податку, без подання податкової декларації.

Підтвердженням надмірно сплачених податків є надані позивачем платіжні доручення: № 792 від 18 лютого 2013 року, № 8090 від 26 березня 2013 року, № 8979 від 24 квітня 2013 року, № 9542 від 27 травня 2013 року, № 10168 від 26 червня 2013 року, № 11584 від 22 серпня 2013 року, № 12362 від 25 вересня 2013 року, № 31055718 від 28 жовтня 2013 року, № 31056549 від 28 листопада 2013 року, № 31057417 від 27 грудня 2013 року, № 397 від 29 січня 2014 року, № 1042 від 27 лютого 2014 року - надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 196 647 грн. 00 коп.; № 1348453 від 24 квітня 2012 року, № 1349110 від 24 травня 2012 року, № 1349723 від 25 червня 2012 року, № 1350038 від 9 липня 2012 року, № 1354032 від 14 грудня 2012 року, № 203 від 17 січня 2013 року, № 9929 від 12 червня 2013 року, № 3493 від 24 червня 2014 року, № 3531 від 25 червня 2014 року - надмірно сплачений податок на прибуток (код платежу 11020100) у розмірі 167 731 грн. 45 коп.

Судом встановлено, що між ПАТ «Миколаївобленерго» та Арбузинським відділенням Южноукраїнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області проведено звірення розрахунків платника та встановлено наявність надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 196 647 грн. 00 коп., що зафіксовано актом № 318-14 від 17 березня 2015 року, а також проведено звірення розрахунків платника податків та встановлена наявність надмірно сплаченого податку на прибуток (код платежу 11020100) у розмірі 167 731 грн. 45 коп., згідно акта №320-14 від 17 березня 2015 року.

Позивачем на адресу контролюючого органу направлено лист № 01-17/840 від 25 березня 2015 року з вимогою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток. Однак, надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 196 647 грн. 00 коп. та надмірно сплачений податок на прибуток (код платежу 11020100) у розмірі 167 731 грн. 45 коп. з бюджету не повернуті, на поточні рахунки платника податків не перераховані.

Пунктом 43.1 ст.43 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до п.43.3 ст.43 Кодексу обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (п.43.4 ст.43 Кодексу).

Згідно положень пунктів 5, 6, 7, 10 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року №882/1188 (далі також – Порядок) повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п43.2 ст.43 Кодексу).

Згідно наявних у справі матеріалів у ПАТ «Миколаївобленерго» податковий борг відсутній.

Згідно з п. 43.5 ст. 43 Кодексу контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Пунктом 12 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787, передбачено, що органи казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів щодо повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, платежів у такому порядку: за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках, протягом п’яти робочих днів після дня отримання висновку перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами; у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках, для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п’ять робочих днів після дня отримання висновку надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків до Казначейства України.

Таким чином, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань відбувається за рахунок коштів на відповідних рахунках органу Казначейства або за рахунок підкріплення коштами Казначейством України.

Пунктом 43.6 ст.43 Податкового кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

З врахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм права, суд дійшов висновку, що дії ДПІ щодо не повернення надмірно сплачених ПАТ «Миколаївобленерго» податкових зобов’язань дійсно носять неправомірний характер, оскільки судом встановлено, що будь-яких підстав для утримання зазначених коштів, зокрема наявності у позивача податкового боргу, з яким Закон пов’язує можливість неповернення помилково/надмірно сплачених грошових коштів, у Товариства немає, а отже позивач правомірно заявляє вимоги про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 196 647 грн. 00 коп. та надмірно сплаченого податоку на прибуток у розмірі 167 731 грн. 45 коп..

При цьому, вимоги в частині визнання неправомірними дій Казначейства задоволенню не підлягають, оскільки з боку вказаного відповідача, до якого позивач безпосередньо не звертався з вимогами про повернення надмірно сплачених податкових платежів, відсутні будь-які дії (як правомірні так і не правомірні) щодо неповернення суб’єкту господарювання надмірно сплачених податкових платежів.

Вищенаведене в сукупності є підставою для часткового задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70-71, 86, 122,138, 158-163 КАС України,

Керуючись ст. ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Южноукраїнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 196 647 гривень із зарахуванням коштів на р/р 260003001362 в МОУ АТ «Ощадбанк», МФО банку 326461, ЄДРПОУ 23399393.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» надмірно сплачений податок на прибуток (код платежу 11020100) у розмірі 167 731 гривень 45 копійок із зарахуванням коштів на р/р 260003001362 в МОУ АТ «Ощадбанк», МФО банку 326461, ЄДРПОУ 23399393.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Публічного акціонерного товарства "Миколаївобленерго" (код ЄДРПОУ 23399393) за рахунок бюджетних асигнувань Южноукраїнської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області судовий збір в сумі 560 гривень 28 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І.В. Желєзний