ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
07 жовтня 2015 рокум. Ужгород№ 807/2240/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Гаврилка С.Є., суддів Рейті С.І. та Шешені О.М.
з участю секретаря судового засідання Штефанюк Н.І.
за участі сторін:
позивача не зявився;
представника позивача ОСОБА_1;
представника відповідача ОСОБА_2;
третьої особи без самостійних вимог на предмет спору не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Мукачівської міської виборчої комісії Закарпатської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, про визнання протиправною та скасування постанови Мукачівської міської виборчої комісії Закарпатської області № 29 від 01 жовтня 2015 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі по тексту позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Мукачівської міської виборчої комісії Закарпатської області (далі по тексту відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 (далі по тексту третя особа), якою просить суд: 1. В порядку підготовки справи до розгляду витребувати з Мукачівської міської виборчої комісії оригінали документів, поданих кандидатом на посаду Мукачівського міського голови ОСОБА_4 (заява ОСОБА_4 про самовисування, автобіографія ОСОБА_4, декларація ОСОБА_4 про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2014 рік); 2. Визнати протиправною та скасувати постанову Мукачівської міської виборчої комісії Закарпатської області від 01 жовтня 2015 року № 29 про реєстрацію кандидатом на посаду Мукачівського міського голови ОСОБА_5, висунутого шляхом самовисування.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач, зокрема, вказав наступне. Відповідач, розглянувши документи від третьої особи щодо самовисування кандидатом на посаду Мукачівського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, 01 жовтня 2015 року прийняла постанову за № 29 про реєстрацію третьої особи кандидатом на посаду Мукачівського міського голови, висунутого шляхом самовисування. З даною постановою позивач не погодився з наступних підстав. Зокрема позивач вказав, що в порушення вимог статті 40 частини 1 пункту 6 Закону України "Про місцеві вибори" автобіографія третьої особи не містить відомостей про громадську роботу (в тому числі, на виборних посадах). За таких обставин документ, поданий третьою особою, не є автобіографією кандидата на посаду Мукачівського міського голови, у розумінні статті 40 частини 1 пункту 6 Закону України "Про місцеві вибори", тобто, третьою особою документ, передбачений статтею 40 частиною 1 пунктом 6 Закону України "Про місцеві вибори", до відповідача не було подано. Крім того, на порушення вимог статті 40 частини 1 пункту 7 Закону України "Про місцеві вибори", декларація третьої особи про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру не містить відомостей про дату народження членів сімї декларанта (пункт 4 Розділу І), а саме декларація, в порушення статті 45 Закону України "Про місцеві вибори", не відповідає формі, передбаченій Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" та Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2012 року № 64 "Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру" (не враховано зміни до бланку, внесені Законом України від 15 липня 2015 року № 610-VIII щодо пункту 14 Приміток, а сам бланк на 11-ти сторінках, а не на 10-ти). За таких обставин документ, поданий третьою особою, не є декларацією про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру кандидата на посаду Мукачівського міського голови в розумінні статті 40 частини 1 пункту 7 та статті 45 Закону України "Про місцеві вибори", тобто, третьою особою документ, передбачений статтею 40 частиною 1 пунктом 7 Закону України "Про місцеві вибори", до відповідача подано не було. Таким чином, позивач вказує, що у відповідача не було законних підстав згідно із статтею 43 частиною 1 та статтею 46 частиною 1 пунктом 2 Закону "Про місцеві вибори" для реєстрації третьої особи, а були наявні підстави для відмови в реєстрації третьої особи кандидатом на посаду Мукачівського міського голови у звязку з відсутністю документів, наявність яких є умовою реєстрації кандидата згідно статті 40 Закону України "Про місцеві вибори". У звязку з цим позивач просить задовольнити позовну заяву.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги за обставин, викладених у позовній заяві, підтримав повністю, дав аналогічні пояснення та просив суд задовольнити позовну заяву повністю.
Представник відповідача під час судового розгляду позовні вимоги заперечив повністю. Зокрема, представник відповідача вказав, що відповідач діяв правомірно та виключно на підставі Закону України "Про місцеві вибори". Рішення, що оскаржується позивачем, є правомірним, а відтак, у задоволенні позовної заяви необхідно відмовити.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 в судове засідання не зявився.
Зясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовної заяви необхідно відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до статті 12 частини 1 Закону України "Про місцеві вибори", субєктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є, зокрема, кандидати на посаду міського голови.
Відповідно до постанови Мукачівської міської виборчої комісії Закарпатської області від 01 жовтня 2015 року за № 31 "Про реєстрацію кандидата на посаду Мукачівського міського голови ОСОБА_3, висунутого шляхом самовисування" ОСОБА_3, висунуту шляхом самовисування зареєстровано кандидатом на посаду Мукачівського міського голови (а.с. 10).
Таким чином позивач є субєктом виборчого процесу.
Відповідно до статті 172 частини 1 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають субєкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші субєкти ініціювання референдуму.
Судом встановлено, що третя особа 30 вересня 2015 року звернувся із заявою до відповідача щодо його реєстрації кандидатом на посаду Мукачівського міського голови, подавши при цьому визначені статтею 40 Закону України "Про місцеві вибори" документи.
01 жовтня 2015 року за результатами розгляду заяви третьої особи та доданих до неї документів, відповідачем відповідно до статей 40, 43, 45 Закону України "Про місцеві вибори", було прийнято Постанову за № 29 "Про реєстрацію кандидата на посаду Мукачівського міського голови ОСОБА_4, висунутого шляхом самовисування" (а.с. 9).
Відповідно до статті 40 частини 3 Закону України "Про місцеві вибори", відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду міського голови, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-9 частини першої цієї статті.
Відповідно до статті 40 частини 1 пунктів 6-9 Закону України "Про місцеві вибори", відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата, за умови подання до комісії таких документів: автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обовязково повинна містити: прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сімї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону; чотирьох фотографій кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів; документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).
Відповідно до статті 43 частини 4 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Судом встановлено, що в поданих до територіальної виборчої комісії документах міститься автобіографія, в якій не вказані відомості щодо громадської роботи (в тому числі, на виборних посадах). Суд зазначає, що позивачем не надано суду доказів, щодо наявності у третьої особи громадської роботи (в тому числі, на виборних посадах). Таких доказів не було здобуто судом й під час судового розгляду справи.
На думку суду, не зазначення третьою особою в автобіографії кандидата відомостей щодо громадської роботи (в тому числі, на виборних посадах), за її відсутності (чи наявності) не є підставою для відмови у реєстрації його кандидатом на посаду міського голови за умови подання всіх інших необхідних документів.
На підставі наведеного, суд не може погодитися з позицією позивача, що подана автобіографія без відомостей щодо громадської роботи кандидата, не є належним документом на підставі якого, в тому числі, здійснюється реєстрація.
Щодо посилання позивача на невідповідність поданої третьою особою декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру вимогам статті 45 Закону України "Про місцеві вибори", суд констатує наступне.
Відповідно до статті 40 частини 3 Закону України "Про місцеві вибори", відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії, зокрема, й декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду, у тому числі й міського голови, відповідно до статті 45 Закону України "Про місцеві вибори".
Як встановлено статтею 45 частинами 1 та 2 Закону України "Про місцеві вибори", декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції". Після реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости інформація з поданої ним декларації, за винятком інформації, що є конфіденційною, оприлюднюється територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.
Судом встановлено, що третьою особою при зверненні до відповідача із заявою щодо реєстрації кандидатом на посаду Мукачівського міського голови були витримані умови щодо реєстрації кандидатів на посаду, зокрема, міського голови, що встановлені статтею 40 Закону України "Про місцеві вибори".
У декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2014 рік третьою особою не були вказані дати народження членів сімї декларанта. Представник позивача наполягав на тому, що відсутність вказаної інформації та не відповідність встановленій формі, передбаченій Законом України "Про запобігання і протидії корупції" та Постановою КМ України від 08.02.2012р. №64 "Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру", свідчить про те, що декларація не є документом в розмінні статті 40 частини 1 пункту 7 Закону України "Про місцеві вибори". Крім того, представник позивача зазначив, що вказана декларація не може бути належним документом по причині відсутності в поданій декларації пункту 14 Примітки, а сам бланк роздрукований на 11 аркушах.
Суд не може погодитися із вказаним твердження позивача, оскільки третьою особою у поданій декларації наведено необхідну інформацію та кількість пунктів декларації не змінено, а відсутність пункту 14 Примітки, де розяснений порядок заповнення декларації члена родини якого мобілізовано та який не заповнюється особою, яка подає декларацію і носить розяснювальний характер, не може бути причиною визнання такої декларації неподаної як документу.
Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру є додатком до Законом України "Про запобігання і протидії корупції". Змін щодо форми вказаної декларації станом на дату її подання третьою особою не вносились. Закон України від 15 липня 2015 за № 610-VIII, на який посилається позивач, форму декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру не змінював.
Відповідно до статті 56 частини 1 Закону України "Про запобігання корупції" (у чинній редакції), стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто. Спеціальна перевірка не проводиться щодо: 1) кандидатів на пост Президента України, кандидатів у народні депутати України, кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів.
Тобто спеціальна перевірка щодо кандидатів на посади, зокрема, міських голів не проводиться.
Згідно зі статтею 20 частиною 1 Закону України "Про місцеві вибори" виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Отже, міська виборча комісія не уповноважена здійснювати перевірку повноти і достовірності зазначених відомостей в "Деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру" кандидатів на посаду міського голови.
Крім того, Рішенням Європейського Суду з прав людини від 27 травня 2008 року у справі "Саруханян проти Вірменії" судом зроблений висновок, що вимога про подання інформації про майновий стан кандидатів дає змогу виборцям зробити свідомий вибір на підставі майнового стану кандидата та є вагомим чинником для формування думки про кандидата, але "право балотуватися як кандидат на виборах є невідємною частиною концепції справді демократичної системи, воно було б ілюзорним, якби можна було позбавити цього права довільно, у будь-який момент".
Відповідно до статті 46 частини 1 Закону України "Про місцеві вибори", територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата, зокрема, на посаду міського голови в разі: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; припинення громадянства України особи; визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) обєднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата, зокрема, на посаду міського голови, що наведений у статті 46 частині 1 Закону України "Про місцеві вибори", є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до статті 8 частини 2 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Враховуючи подання до відповідача всіх документів, перелік яких визначено статтею 40 частиною 1 пунктами 6-9 Закону України "Про місцеві вибори", суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації третьої особи кандидатом на посаду міського голови, згідно статті 46 частини 1 пункту 2 Закону України "Про місцеві вибори", на що посилається позивач.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що відповідач діяв на підставі та у межах Закону України "Про місцеві вибори", враховуючи вимоги статті 19 Конституції України та критерії прийняття рішення (стаття 2 частина 3 КАС України), а відтак позовна заява задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 71, 86, 172, 160-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до Мукачівської міської виборчої комісії Закарпатської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, про визнання протиправною та скасування постанови № 29 від 01 жовтня 2015 року - відмовити.
Постанова може бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Судді:ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_8