Ухвала суду № 52118856, 16.09.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2015
Номер справи
819/83/15-а
Номер документу
52118856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2015 р. Справа № 876/2813/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді:Дяковича В.П.,

суддів:Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року по справі № 819/83/15-а за позовом Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої соціальної допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації звернулося в суд з позовом, яким просило стягнути з ОСОБА_1 на користь держави надміру отриману, з її вини державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям у розмірі 55 545 грн. шляхом перерахування коштів на рахунок управління.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено.

ОСОБА_1 постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що посилання управління соціального захисту про те, що її чоловік перебував за кордоном ще не свідчить про той факт, що він не міг здійснювати догляду за пристарілою особою, оскільки чоловік постійно надавав кошти пристарілій особі, допомагав їй по господарству, а в разі короткочасних відїздів інші члени сімї постійно доглядали за пристарілою особою. Сама ОСОБА_2 підтвердила даний факт і те, що забезпечувалась усім необхідним.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.06.2011 року по 31.05.2014 року виплачено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 55 545,00 грн.

Встановлено, що в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 30.06.2011 р., 08.12.2011 р., 22.06.2012 р., 11.12.2012 р., 17.06.2013 р., 16.12.2013 р., поданій ОСОБА_1 вказано недостовірну інформацію про доходи та майновий стан чоловіка ОСОБА_3. Зокрема, встановлено, що він ніде не працював протягом 3 місяців перед датою звернення і не здійснював догляду за перестарілою особою, оскільки перебував за межами України. Даний факт підтверджується актом ревізії державної фінансової інспекції в Тернопільській області фінансово - господарської діяльності управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації за період з 01.07.2011 року по 01.07.2014 року та окремих питань за період з 01.01.2004 року по 01.07.2011 року та інформацією Управління Служби безпеки України в Тернопільській області 15.08.2014 року №69/95/1-1142.

Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Пунктом 10 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан її сім'ї, а саме, що нібито за три місяці до звернення за отримання соціальної допомоги чоловік відповідачки ОСОБА_3 здійснював догляд за ОСОБА_2 вік якої був більше 80-ти років, в той час як він перебував за межами України за кордоном, зокрема з 04.04.2011 року по 05.06.2011 року декларація про доходи подана 30.06.2011 року, з 21.09.2011 року по 03.12.2011 року декларація про доходи подана 08.12.2011 року, з 18.04.2012 року по 09.06.2012 року декларація про доходи подана 22.06.2012 року, з 08.10.2012 року по 05.12.2012 року декларація про доходи подана 11.12.2012 року, з 22.04.2013 року по 29.05.2013 року декларація про доходи подана 17.06.2013 року, з 09.10.2013 року по 07.12.2013 року декларація про доходи подана 16.12.2013 року.

Таким чином, відповідачем при поданні декларації про доходи умисно подавалися недостовірні дані в частині здійснення догляду її чоловіком за пристарілою ОСОБА_2, оскільки він такого догляду не міг здійснювати і не здійснював так як перебував за межами України за кордоном, що підтверджується листом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області від 15.08.2014 року, а отже відповідач отримала допомогу як малозабезпеченій сім'ї в сумі 55545,00 грн. неправомірно.

Згідно з п.28 вищезазначеного Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Апелянт вказує, що посилання управління соціального захисту про те, що її чоловік перебував за кордоном ще не свідчить про той факт, що він не міг здійснювати догляду за пристарілою особою, оскільки чоловік постійно надавав кошти пристарілій особі, допомагав їй по господарству, а в разі короткочасних відїздів інші члени сімї постійно доглядали за пристарілою особою. Дані доводи судом до уваги не беруться, оскільки вони не спростовують той факт, що ОСОБА_1 при поданні декларації про доходи умисно подавала недостовірні дані з метою отримання нею державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям. Дані відомості вплинули на встановлення відповідачу права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого їй були надміру виплачені кошти.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року по справі № 819/83/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддяВ.П. Дякович

СуддіЛ.П. Іщук

ОСОБА_4