Справа № 276/1240/15-а
Провадження по справі№ 2-а/276/48/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2015 року
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді Мельника М.Л.
при секретарі Ігнатенко О.М.
розглянувши у відкритому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до
управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі
про
врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась в суд зданим позовом вказуючи, що вонаперебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі і отримуєпенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ Про державну службу з 26.11.2010року. Воназвернуласьдо управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі з проханням надати їй довідку про складові заробітної плати, з яких їй була обчислена пенсія. Згідно листа № 4359/02 від 14.09.2015 року відповідач відмовив їй включення до складу заробітної плати вищевказаних виплат при призначенні пенсій. З даним висновком вонане погоджується.
Позивачка просить судзобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної 26.11.2010 року їй пенсії державного службовця в межах строку позовної давності передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку та всі виплати за листопад 2010 року відповідно до довідки управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області № 4262/03 від 03.09.2015 року за 24 місяців за період з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та дала пояснення аналогічно викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача до суду направив заперечення в якому просить справу розглядати у відсутності їх представника, позов не визнає, свої доводи виклав в запереченні.
Заслухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за слідуючих обставин.
Судом встановлено, що, позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області, отримує з 26.11.2010року пенсію, яка призначена на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати, обчисленої із заробітної плати, за її вибором, за останні 24 календарні місяці перед зверненням за призначенням пенсії - з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року.
При обчисленні пенсії до заробітної плати було включено посадовий оклад, доплату за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премії .
- 2 -
14.09.2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням складових заробітної плати згідно поданої довідки про заробітну плату № 4262/03 від 03.09.2015 року, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, та всі виплати за листопад 2010 року.
Листом №4359/02 від 14.09.2015 року відповідач відмовив у перерахунку позивачці пенсії з тих підстав, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Згідно ч.2 ст.33 Закону «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст.33 Закону «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно частини 2 ст.37-1 Закону № «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів населення входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
- 3 -
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.
Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України прийнятому у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Тому управлінням Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі при визначенні розміру пенсії позивачці безпідставно не було враховано всі види оплати праці, з яких утримано страхові внески на обов'язкове державне пенсійне забезпечення, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати.
Відповідно до ст. ст. 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43,44,45,46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Частиною 4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1звернулась із заявою про перерахунок пенсії 08.09.2015року, про що вона зазначає і в позовній заяві.
Отже, з урахуванням норм вказаного Закону та обставин справи, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.09.2015 року.
Що стосується рішення в частині покладення на Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі обовязку врахувати при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1заробітну плату за листопад 2010 року, суд приходить до слідуючого.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1вийшла на пенсію у 26.11.2010 року. Листопад 2010року є місяцем звільнення і тому неповний.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" (чинної на час призначення пенсії позивачці), розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення відповідно до Закону України "Про державну службу" , визначається за вибором того , хто звернувся за пенсією за будь-які 24 календарних місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Отже, відповідно до положень вказаних нормативних актів розмір виплат для призначення пенсії повинен обчислюватись, виходячи із повних календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, а так як позивач відпрацювала у листопаді 2010року неповний календарний місяць, то здійснені у цьому місяці їй виплати не можуть бути включені у заробіток для обчислення пенсії.
- 4 -
За чинним законодавством, особа має право подати заяву до пенсійного органу про включення до розрахунку неповного місяця, але таке право реалізується при призначенні пенсії. Оскільки ОСОБА_1таким правом при призначенні пенсії не скористалась. підстав для включення при перерахунку виплат за листопад 2010року немає.
Керуючись ст.ст. 158, 244-2 КАС України, ст.ст. 33,37 ЗУ "Про державну службу", суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 частково задовольнити.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної 26.11.2010 року ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, відповідно до довідки управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області № 4262/03 від 03.09.2015 року за 24 місяців за період з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року в розмірі 90 % від суми заробітної плати починаючи з 01.09.2015 року.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 487,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володарсько-Волинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий : /підпис/
Копія вірна.
Суддя: М.Л. Мельник